Pienoismallit.net

Ryhmärakentelu: Falklandin sota

Kiitos ja kumarrus AJ!! Jotakuikin tyhjentävä selvitys rekisterinumeroista ja tunnuksista! Tuo rekisteritunnusten ylimaalaus on varmasti parhain selitys sille miksi niitä ei näy Falklandin kuvissa. Tämä ajatus on itselläkin käynyt mielessä pari kertaa, kun on yrittänyt harvoista kuvista tutkailla noita rekisteritunnuksia löytämättä niitä. Ja toisaalta meille mallareille ihan hyvä, ei tarvitse kuin sinne tornin takana olevan varustelaatikon oikealle puolelle tehdä mustalle pohjalle valkoisin numeroin ja kirjaimin haluamansa tunnus.

Muuten sopivasti varustamalla ja käsittelemällä malli saa tehtyä hyvin Falklandilla toimineen vaunun. Kuten siitä yhdestä Scorpionista otetusta kuvasta jossa vaunu ajaa kuvaajan ohi, niin vaunusta ei tarvitse tehdä välttämättä mitään kuormaautoa. Hinausköysi keulalla, lokasuojien päällä edessä esim navet tai pressukääröt, tornissa reput yms henk-kohtaista tavaraa, vesikannuja.
Tämä on mahtava ketju lukea vaikka en ryhmään osallistukaan. Harmittaa vaan, että en näe suurinta osaa AJ:n laittamista kuvista. Tietääkö joku nörtimpi siihen jotain syytä?
Aiheeseen liittymätöntä. Klikkaa tästä nähdäksesi tekstin.
Huom! Pysythän aiheessa etkä ota tätä käyttäjän offtopiciksi merkitsemää sisältöä mukaan keskusteluun.
^

Kokeile toisella selaimella. Jos ei näy niin tsekkaa selaimen asetuksista, että siellä on täppä:"näytä kuvat" tjms.

Jos ei vieläkään toimi niin tyhjennä selaimen välimuisti jne ja tsekkaa, ettei minkään selaimen lisäosa ole syypää tuohon

Jos lontoo taipuu niin tuossa tarkempia apuja: forums.cnet.com/7723-6620_102-115198/browser-won-t-load-ads-pictures/
Moi Heikki, Ole hyvä vaan.
Heikki M Jäntti kirjoitti:
Muuten sopivasti varustamalla ja käsittelemällä malli saa tehtyä hyvin Falklandilla toimineen vaunun. Kuten siitä yhdestä Scorpionista otetusta kuvasta jossa vaunu ajaa kuvaajan ohi, niin vaunusta ei tarvitse tehdä välttämättä mitään kuormaautoa. Hinausköysi keulalla, lokasuojien päällä edessä esim navet tai pressukääröt, tornissa reput yms henk-kohtaista tavaraa, vesikannuja.
Totta, mallarilla on melko vapaat kädet Falklandin Scorpionien ja Scimitarien suhteen. Muuten Petri Olavi teki jo yhden hienon Falklandin Scorpionin www.pienoismallit.net/galleria/malli_10627/ Omalla omintakeisella tavallaan molemmat sekä Scorpion, että Scimitar ovat melko cooleja vaunuja. Tsemppiä Scorpionin rakenteluun!

Parhain terveisin, AJ

Moi Hannu,
HannuL kirjoitti:
Harmittaa vaan, että en näe suurinta osaa AJ:n laittamista kuvista. Tietääkö joku nörtimpi siihen jotain syytä?
Syy lienee siinä, että aina kun lisään kuvia kuvapankkiin, joudun poistamaan aikaisemmat kuvat. Kuvapankkiin mahtuu noin 14 - 18 kuvaa yhdellä kertaa.

Voisin tietysti tehdä referenssikansiot Falklandin sodasta suurin piirtein tyyliin brittilaivat, argentiinlaiset laivat, argentiinalaiset lekot & hekot, brittilekot & hekot, argentiinalaiset Amtrackit & Panhardit, britti-Scimitarit & Scorpiot ja muu maakalusto, argentiinalaiset sotilaat, brittisotilaat, brittierikoisjoukot, argentiinalaiset erikoisjoukot ja mikä muu referenssikansio vielä rähinästä…

Tuollakin alajaotuksella referenssikansioita olisi vähintään kahdeksan. Vähemmän duunia siinä kyllä olisi, kun tuon 14 - 18 kuvan pyörittäminen aina silloin tällöin. Joo, kyllähän tuon kaiken voisi pikkuhiljaa tehdä, jos siihen piisaa kiinnostusta…valokuvista ei ole pulaa…

Parhain terveisin, AJ
Tästä alkaa mun osallistuminen rakenteluun. Kesti kauan ennenkuin tämä Airfixin sarja julkaistiin uudestaan. Avattuani laatikon järkytys oli suuri. Sarja vaatii työtä ja paljon. No lisäpalikoita on tullut hommattua ja pari vielä pitäisi hankkia niin alkaa the work.

Aloitinpa Harrierin rakentelun ja aluksi voin sanoa, että sarja on pommi. Muotit ovat jostain 70-luvulta ja sen huomaa. Detailjitaso on minimaalinen ja valupurseita ja muuta putsattavaa on rutkasti. Seuraavista kuvista huomaa lisäosien: Heritageaviation Models(kermanvärinen resiini) ja Pavla Modelsin(tumman harmaa resiini) tuoman edun sarjaan.


Ilmanottoaukot ovat Pavlalla ihan eri planeetalta kuin sarjan omat. Ohivirtausaukot ovat selvemmin näkyvillä rungon yläpuolella jotka ei kuvasta näy.


Todella huono kuva ohjaamosta. Nokasta on sahattu pala johon tulee resiininen nokkakartio. Heritage Aviationin ohjaamo on onneton, mutta hieman parempi kuin sarja oma.


95%:sti scraibattu siiven paneeliurat.


Suihkuputkien vertailua. Vasemmalla Airfix. Keskellä Pavla. Oikella Heritage Aviation. Erot ovat huimia.


En tiedä mitä tämä esittää. Pitäisi olla heittoistuin. Aivan kauhea. Kuplia täynnä ja valu on mitä on ja detailjeista ei saa mitään selvää. Kyseessä Heritagen resiinipalikka.

Jatkoa seuraa…
Moi Antti,
Antti Pentikäinen kirjoitti:
Aloitinpa Harrierin rakentelun ja aluksi voin sanoa, että sarja on pommi. Muotit ovat jostain 70-luvulta ja sen huomaa. Detailjitaso on minimaalinen ja valupurseita ja muuta putsattavaa on rutkasti.
Näinhän tuo on, sillä itsellä on työn alla vastaava Airfixin 1970-luvun 1/48 skaalan Sea Harrier. Rakennan suoraan boxista, teen purse yms…muut siivoukset ja kittaukset - kyllä siitä Sea Harrierin näköisen saa ja ihan ok mallin, mutta duunia piisaa kun sarjan osia hieman fixaa.

Ajattelin myös ensin urittaa mallin, mutta mietittyäni asiaa jätän sen sarjan omalle kohoviivoitukselle, koska loppupelissä uritus vs kohoviivat eivät sinänsä tuo malliin lisäarvoa ja oikeassakin Sea Harrierissa, samoin kuin Harrierissakin on sekä "uritettuja", että "kohotettuja" paneeleja. Toki uritetut paneelit on helpompi viimeistellä esim. litkutuksen avulla.

Muuten hyvältä näyttää so far. Tsemppiä rakenteluun. Parhain terveisin, AJ
Tuossa hieman video matskua, aika hyvä dokkari tuosta vulcanin pommitus lennosta.
http://www.youtube.com/embed/40knj0qg_Us?

Aika mielenkiintoinen pointti ole tuossa että yksikään aktiivinen vulcan miehistö ei ollut koskaan suorittanut ilmatankkausta, niistä oltiin luovuttu liian vaarallisina 20 vuotta aikasemmin :)
Moi Michael,

Tuo on kyllä hyvä pätkä.
Michael von Bell kirjoitti:
Aika mielenkiintoinen pointti ole tuossa että yksikään aktiivinen vulcan miehistö ei ollut koskaan suorittanut ilmatankkausta, niistä oltiin luovuttu liian vaarallisina 20 vuotta aikasemmin :)
Strateginen pommari on haavoittuneisimmillaan juuri ilmatankkauksen aikana, vievät aikaa ja riski onnettomuuteen on suuri - helpompi luopua koko hommasta ja eliminoida riskit.

Parhain terveisin, AJ
Michael von Bell kirjoitti:
Tuossa hieman video matskua, aika hyvä dokkari tuosta vulcanin pommitus lennosta.
http://www.youtube.com/embed/40knj0qg_Us?
Kiitos linkistä, viime yö venätikin ihan liian myöhään tuota katsoessa…