Pienoismallit.net

Kehityskeskustelu

Tämä keskustelu on lukittu.

Tomi Mynttinen kirjoitti:
Pitäisi varmaan tehdä ihan säännöt siitä, millaisille kuville galleria on tarkoitettu. Mielestäni sen voisi ainakin rajata vain perinteisille staattisille pienoismalleille (+ pienoisrautatiet). Mitä mieltä muut ovat?
Kannatetaan. Rakennettuna esim Emekistä saa hienon mutta joku raja täytyy vetää johonkin kohtaan.
Kannatan ehdotusta gallerian rationalisoinnista, selkeys ja kunnon pienoismallit kunniaan.
Nuo EMEKin lelurekat ovat puhuttaneet niin paljon, että koodailin tässä iltani ratoksi tänne keskusteluihin tuollaisen äänestysmahdollisuuden ja laitoin tämän kehityskeskustelun yhteyteen nyt kyselyn noista EMEKeistä.

Eli ei ole pakko kirjoittaa mitä mieltä asiasta on, mutta toivoisin jokaisen käyttäjän, joka tämän lukee, ottavan osaa tuohon äänestykseen sivun yläreunassa. Helpottaa yhteisten pelisääntöjen luomista, kun tuon äänestyksen myötä (toivottavasti) selkenee mitä mieltä asiasta yleisesti ottaen ollaan.
Äänestin että pitäisi kieltää, mutta ei ollut laatikkoa mihin perustella. Mielestäni emekkejä saa lisätä JOS, se on purettu aivan palasiin ja siihen on tehty rakenteellisesti sekä visuaalisesti SUURIA muutoksia. Niin että siitä ei voi ihan heti sanoa että onko se emek vai esim. italerin koottava. Mitä hel*****ä me kuitenkaan tehdään parilla kuvalla emekistä minkä kori vain on maalattu, jos on tehnyt suurempia muutoksia/ratkaisuja emekkiinsä niin voihan siitä laittaa tänne kuvan? Siis jos tämä rakenteellisen muutoksen toteutus saattaisi opettaa meille muille taas lisää uusia tapoja rakentaa(enkä tarkoita sitä että joku menee ja liimaa hytin takaakseliston päälle ja laittaa muuta epämääräistä sälää siihen ympärille).
Äänestin myös kieltämisen puolesta. Suurimmaksi osaksi siitä syystä, ettei tarvitsisi kenenkään (Tomin siis) kiistellä siitä, mikä on "suuri muutos", ja mikä pieni. Itse en pidä suurena muutoksena esim. sitä, että autoon on renkaat vaihdettu, tai lisätty karjapuskuri tms. En tiedä riittääkö mulle varsinaisesti mikään sen jälkeen, kun on nähnyt valmistajan olevan Emek. Onhan ne lähtökohtaisesti tarkoitettu kuitenkin hiekkalaatikkoleikkeihin. Ei ne muuten olisi leluhyllyissä alahyllyillä. "Oikeat" pienoismallit ovat useimmiten aikuisen normaalikokoisen miehen rinnan korkeudella. Joku syy siihenkin varmasti on.

Aika paljon saa muutoksia tehdä, että työtä olisi edes puolet siitä, mitä Italerin tms. mallin rakentamisessa, vaikka rakentaisi suoraan laatikosta hyvällä työn jäljellä. Mun mielestä.
Äänestin kieltämistä vastaan. Mielipiteeni perustuu siihen, että malli on malli oli se tehty sitten koivuhalkoa tai valmismallia materiaalina käyttäen. Koivuhalko itsessään ei ole pienoismalli eikä myöskään lelurekka, mutta rakentamalla ja muokkaamalla voidaan päästä mihin lopputulokseen hyvänsä. Pienoismallin tarkkuus ja totuudenmukaisuus onkin sitten jo toinen asia, mutta nekin voidaan saavuttaa lähtökohdasta riippumatta tai huolimatta. Esimerkiksi puusta tehty purjelaivan malli ei ole välttämättä tarkka ja totuudenmukainen käytetystä materiaalista tai työn määrästä riippumatta.
Muovirakennussarjankin voi rakentaa ja toteuttaa aivan täysin päin peetä ja silti se hyväksytään pienoismalliksi. Eikö niin? Joten valmistavarasta voi saada jopa tarkemmankin mallin. Monet Hasegawan ja Tamiyan mallitkin voisi kai sitten kieltää samalla, sillä niiden rakentaminenhan on yhtä helppoa kuin Legojen kasaaminen ja tulos on taatusti hyvä jos ei itse niitä mokaa.

Jos harrastaisin rekkamalleja, niin varmaan tulisi hankittua Emekin rekkojakin siinä missä Italerin tai Monograminkin malleja. Tarjonta sillä rintamalla lienee kuitenkin aika olematonta muihin aihealueisiin verrattuna. Mikäpä eteen, jos haluaisi oman työkalunsa tai joka päivä ohi hruristelevan rekan mallin hyllyynsä? Tehdaspiirustuksia ei varmaankaan mistään saa eikä ihmisen ikä riitä kaikkien tekemiseen puhtaalta pöydältä. Tämän vuoksi on täysin luonteva ajatus hankkia tuollainen lelurekka ja muutella se sopivaksi joskus yhtä isolla tai isommallakin työllä kuin "normaali pienoismalli". Jotkut lopputulokset ovat suorastaan hämmästyttävän hienoja ja jotkut vähemmän onnistuneita aivan kuten muissakin malleissa.

Tämän kirjoituksen tarkoitus ei ollut provosoida eikä väheksyä ketään, mutta haluan vain ilmaista että meitä mallareita ja aihepiirejä on monenlaisia. Samaten aihepiirit ym. seikat vaikuttavat siihen, että asioita voi lähestyä monelta eri kannalta ja ratksiut ja toteutukset ovat täten myös erilaisia. Toivottavasti asia kävi selville tästä aamutuimaan väsätystä mielipiteestä, jota en aio ruveta sen enempää perustelemaan tai tarkentamaan tällä sivustolla tai muuallakaan. Jokainen päättäköön itse omalta kohdaltaan kieltämiset tai sallimiset samaten kuin sen mitä tekee ja miten.
Jos Rekka-mallin maalaa, niin eihän se ole sen kummempaa kuin esim valkometalli-figuurin maalaaminen. Molemmat saavat uuden värikerroksen, mutta mitään rakenteellista muutosta ei tehdä. Miksi siis valkometalli-figun maalaaminen on "hyväksyttävää", mutta EMEK-rekan maalaaminen ei? Missä menee se raja?
Selostakaa te viisaat mulle tyhmälle tämä raja…
Joku IPMS:stä voisi ottaa kantaa tähän, mallit voisi rajataa niihin jotka hyväksytään IPMS:n kilpailuihin mukaan, EMEK:ejä niissä ei käsittääkseni ole näkynyt. Onko IPMS:llä virallista määritystä pienoismallista?
Moi Emek mallarit ja muut,

IPMS - Openissa oli esim, L&T:n väreissä ollut Emekin roska-auto. Perusteena siihen että se hyväksyttiin oli rakentajan dokumentoitu luettelo muutoksista originaaliin. Kyseisessa tapauksessa kaikki pienoismallin kriteerit täyttyivät! Jos kuitenkin puhutaan esim Emekin vain maalaamalla tuunaamisesta, niin no way Jose! Samoin kohtelemme Die-casteja (esim. Buragoja jne) mikäli nissä on vain maalattu jotain uusiksi tai vaihdettu Suomalaiset rekisterikilvet…
Joten perustellusti muutetut ja merkittävästi muunnellut valmiit sarjat ovat tervetulleita, mutta niissä siis pitää olla selkeä ero kaupanhyllyltä nostettuun tuotteeseen.
Kyseinen valmismalli trendi on jo aiheuttanut ongelmia USA:ssa ja Briteissä kun kilpailuun osallistutaan esim. Dragonin tai Tamiyan valmiiksi rakennetuilla malleilla ja dioraamoilla joihin on tehty muutama pikku tuunaus tai dekaalien vaihto. Tuomarien ja kilpailujen järjestäjien ammattitaitoa tullaan mittaamaan tulevaisuudessa tosi rankasti. Myös eettisesti ja moraalisesti tarvittaisiin poliittinen kannanotto nykymenosta…
Emek…Hankala homma…
Äänestin kieltämistä vastaan , vähän samoilla perusteilla kuin alla.
Tapio Huhtelin kirjoitti:
Jos Rekka-mallin maalaa, niin eihän se ole sen kummempaa kuin esim valkometalli-figuurin maalaaminen. Molemmat saavat uuden värikerroksen, mutta mitään rakenteellista muutosta ei tehdä. Miksi siis valkometalli-figun maalaaminen on "hyväksyttävää", mutta EMEK-rekan maalaaminen ei? Missä menee se raja?
Samalla EMEK-perusteella pitäisi myös kieltää figuuripuolella Airfixin ym. ämpärimuovista tehdyt, alustalliset ukot, jotka on tehty lähinnä leikkimiseen.
Voihan muovimallejakin jo ostaa valmiiksi koottuna ja maalattuna. Hieman kulumaa ja lisäosaa pintaan, ja näytille. Sehän on sitten eettinen ongelma jos väittää itse rakentaneensa ko. tuotoksen alusta asti. Saa nähdä koska ensimmäinen ilmestyy näytille