Pienoismallit.net

Mattapintaiset lakat

Hei!

Nyt olen päättänyt että käyn lähipäivinä hommaamassa pullon Pledgen Parkettivahaa eli siis Johnsonia eli siis Futurea eli siis miksi ikinä kutsutkaan tätä kuuluisaa lattiavahaa. Ideana on siis tehdä siirtokuvien jälkeen maalihuuhtelu jonka jälkeen pitäisi sitten keksiä mallille vielä mattapinta. Omistan purkin Revellin numero 2 mattalakkaa ja mietin että voiko sitä ton Jonhsonin päälle laittaa? Ohennan lakkaa Revellin omalla ohenteella. Pilaako emaali-pohjainen lakka tuon vesipohjaisen lattiavahan pinnan vai täytyykö hommata jotain akryylipohjaista mattalakkaa? Jos näin on, niin mitä?

En tiedä olenko huono etsimään mutta täältä ei tunnu löytyvän paljon ehdotuksia näiden mattapintojen suhteen. Ja jos löytyisi vielä sellanen jota voi siveltimellä sutia, sillä en spraypulloja halua käyttää.
Olen käyttänyt omissa malleissani Ammo by Migin Lucky Varnish Matt lakkaa. Toimii sekä siveltimellä,että ruiskulla. Kyseinen lakka ei käsittääkseni sisällä liuottimia ja olen käyttänyt sitä ilman ongelmia kaikenlaisille maalipinnoille. Kuivuu lisäksi oikeasti mattapintaiseksi.
Minulla Lucky Varnish oli vain "unlucky", mutta vika voi olla myös käyttäjässä. AK Interactiven Ultra Matte Varnish täällä käytössä nykyään.
Esko Koskinen kirjoitti:
Minulla Lucky Varnish oli vain "unlucky", mutta vika voi olla myös käyttäjässä. AK Interactiven Ultra Matte Varnish täällä käytössä nykyään.
Joo, tuota olen kuullut muualtakin ;-) Tosin, kuten melkein minkä lakan yhteydessä on aina kahdenlaisia kokemuksia, hyviä ja huonoja (tai huonoja ja vielä huonompia).
Joku kehui tuota VMS:n lakkaa, ostin, ja vedin puolet tuosta Viperistä, en tykännyt ja vaihdoin Vallejon lakkaan, joka toimi, vedellä ohennettuna ihan hyvin. Tosin sittäkin jotkut valittavat, että jää kostealla kelillä (tai Kuun asennon mukaan) sameaksi.

Periaatteessa tärpättiohenteisen lakan ei pitäisi Johnssoniakaan syödä, sen päällehan yleensä vedetään joku tärpättiohenteinen öljypesu. Tosin siveltimellä tulee sen verran enempi kuin ruiskulla, että onnistumisprosentti voi olla fifty-sixty!
Tervo Salminen kirjoitti:
Tosin siveltimellä tulee sen verran enempi kuin ruiskulla, että onnistumisprosentti voi olla fifty-sixty!
Ainakin minä olen vedellyt vuosia Johnsonin päälle Humbrolin emalilakkaa siveltimellä, eikä koskaan ole ollut ongelmia. Tosin laitan Johnsonia kaksi kerrosta (siirtokuvien alle ja päälle) ennen mattalakkaa.
Minulla tämä on toiminut hyvin: maali --> Future (ainakin 2 kerrosta) --> siirtokuvat --> Future --> Testors Dullcote. Tuo viimeinen voi olla myös sekoitus jossa vähän Glosscote-lakkaa, niin saadaan puolikiiltävä pinta.
Ora Lassila kirjoitti:
Minulla tämä on toiminut hyvin: maali --> Future (ainakin 2 kerrosta) --> siirtokuvat --> Future --> Testors Dullcote.
Mistä olet saanut Testorisin tuotteita? Katsoin aiemmin että on Jenkkiläinen yhtiö enkä ole Suomesta löytänyt mistään.
Lasinaatti kirjoitti:
Mistä olet saanut Testorisin tuotteita? Katsoin aiemmin että on Jenkkiläinen yhtiö enkä ole Suomesta löytänyt mistään.
Ei taida valitettavasti saada enää mistään. Ennen Dullcotea sai Suomesta RC Sabesta, joka on tainnut sittemmin lopettaa toimintansa. Ostin aikoinaan useita pulloja, ja tuota varastoa on onneksi vielä jäljellä.

Dullcote keltakorkkisella ohennettuna on aivan erinomainen mattalakka, ja olisi hienoa, jos joku kotimainenkin kauppias ottaisi sen valikoimiinsa.
Lasinaatti kirjoitti:
Ora Lassila kirjoitti:
Minulla tämä on toiminut hyvin: maali --> Future (ainakin 2 kerrosta) --> siirtokuvat --> Future --> Testors Dullcote.
Mistä olet saanut Testorisin tuotteita? Katsoin aiemmin että on Jenkkiläinen yhtiö enkä ole Suomesta löytänyt mistään.
Selvinnee Oran profiilista ;)
Tomi Filppu kirjoitti:
Ostin aikoinaan useita pulloja, ja tuota varastoa on onneksi vielä jäljellä.
Näyttää että sama ongelma on tuossa alkuperäisessä Johnsonin kiiltovahassa. Jengi suosittelee tuotetta jota ei ole myyty moneen vuoteen mutta koska pullo kestää 10 vuotta saattaa mennä myynnistä pois ottaminen vähän ohi :D