Antti Lappalainen kirjoitti:
Se HN:n pinta on kyllä todella matta, ainakin apumekaanikkona varusmiehenä palvellessa se tuli todettua. Kaikki p***a jäi siihen maalipintaan kuin junttilan tuvan seinään. Varsinkin yläpinta missä steppaillaan jatkuvasti, on todella likainen, eikä niitä kukaan pese säännöillisesti lennostoissa.
Samoista hommista seuraavia muistikuvia: Koneen alapuolella parista reijästä apun pakoaukon vieressä oli vähän enemmän sitä likaa. Koneen pohja oli moottoreiden alta likaisempi kuin vastaava koneen yläpuoli. Moottorien öljystä ja muusta liasta oli syntynyt lentosuuntaan nähden paljon likajuovia. Lisäksi päätelineen renkaat heittivät sateella veden siiven alapintaan, mutta ei kuitenkaan ollut mikään merkittävän kurainen, hieman karhea kiitoradan hiekasta. Koneen päällä oli oikeastaan ilmajarrun vieressä pari reikää, joista lähti melko näkyvät ja leveät rusehtavat vanat muutoin tummentunut niistä paikoista, joissa käveltiin päivittäin. Etureunan solakoiden työsylintereiden kohdalta siipeen oli jäänyt mustat/tummat vanat hydraulinesteestä. Siiventaittomekanismin kohdalla ruskeaa likaa, rasvasta. Laskutelineet olivat pääasiassa melko puhtaat. Ennen rasvausta D-huollossa ne piti vielä pestä puhtaaksi, samoin vanteet. Päätelineiden vanteet tosin menivät lähes välittömästi pesun jälkeen mustiksi hiilikuitujarrujen aiheuttamasta pölystä. Nokan tutkakupuvussa esiintyi usein korjausmaalauksia. Korkausmaalauksia esiintyi muuten yleensä vain luukkujen reunoissa, joista irronnutta kittiä oli korjattu. Suihkusuuttimet olivat sisältä muutoin melko musta, paitsi keraamiset osat olivat selkeästi valkean kellertäviä. Ulkopuolelta suihkusuuttimet olivat titaanin väriset, melko kiiltäväpintaiset ekä niissä muistaakseni juurikaan esiintynyt lämmön sinertymää.
Ihan googlettamalla löytyy ilmavoimien Horneteista melko paljon hyviä kuvia, joista pääsee käsiksi likaisuudeesta.
Sisätiloista lienee vähemmän kuvia julkisesti, mutta jenkkien HN on aikalailla sama. Penkin pehmusteet tosin ovat joihinkin malleihin tehty ruskeina, vaikka ovat minun päässäni vihreät. Vyöt taisivat olla taas ruskeat ja niitä säilytettiin lentojen välissä siten että lantiövyt ohjaussauvaa vasten ja olkavyöt heittoistumen varjosäiliössä/niskatuessa niille tarkoitetuissa hahloissa. Penkin takana olevassa laitetilassa oli suojaverkko paikaltaan yleensä koneen seisoessa maassa. Laitetilassa oli ohjaamon kameroiden nauhurit (2 kpl), mutta en enää muista vaihdettiinko nauhat vain kerran päivässä vai joka lennolle. Lisäksi laitetilassa säilytettiin muistaakseni koneen kirjaa sekä vihreätä pussia johon kerättiin koneen varmistussokat.