Pienoismallit.net

Nordic Challenge palauteketju

Nuo aseet oli kylläkin airsoft aseita, eli "leluja". Tosin erittäin aidon näköisiä, mutta siltikin leluja. Mua ne eivät haitanneet, eivätkä asepuvutkaan. Tosin joku voi olla niin herkkä että pahastuu liian aidon näköisistä vehkeistä, mikä on toisaalta valitettavaa. Mutta voisiko ajatella kerrankin niin päin että joku olisi pahastunut, jos "mannekiinejä" ei olisi ollut paikalla airsoft aseiden kanssa?
Erkki Heiskanen kirjoitti:
Kun ja jos yleisö on puolisen metriä kauempana malleista,
… niin sitten kurotellaan enemmän kun ei näe kunnolla, ja vahingon riski kasvaa. Ja kännykkäkameran kanssa sama juttu kun siinä ei ole zoomia.
Niin taikka näin, tuskin se vahingon riski näkemäni perusteella siitä enää kasvaa. Kuvaajat hivuttautuivat pikku hiljaa lähemmäs malleja kunnes esteeksi asetetut tuolit eristenauhoineen olivat painuneet mallipöytiin kiinni. Kun tuolien asentoa oli korjailtu oli tilanne vartin kuluttua kohta samanlainen. Juuri sen zoomin puutteen takia kännykkäkameroilla sohiminen ei olisi suotavaa.
TUKES
Muovikuula-aseet
Muovikuula-aseet toimivat ilmalla, painekaasulla tai sähköllä. Ne ovat oikean aseen näköisiä ja niillä ammutaan hyvin pieniä muovikuulia.
Muovikuula-aseet eivät ole leluja
Lapset, nuoret ja aikuiset käyttävät muovikuula-aseita sotaleikeissä maastossa ja rakennuksissa. Ne eivät kuitenkaan ole leluja.
Muovikuula-ase voi olla vaarallinen. Kuula voi lentää aseesta yhtä kovalla vauhdilla kuin perinteisestä ilmakivääristä.
Kuula voi aiheuttaa vakavia vammoja erityisesti, jos se osuu silmään, korvaan, hampaaseen tai sieraimeen. Siksi sotaleikeissä pitää käyttää suojalaseja tai kasvot peittävää suojanaamaria.
Älä käytä muovikuula-asetta yleisellä paikalla
Muovikuula-aseita koskee sama lainsäädäntö kuin ilma-aseita. Järjestyslaki kieltää muovikuula-aseiden ja muiden ilma-aseiden käytön julkisilla paikoilla.
Muovikuula-ase muistuttaa oikeaa asetta. Älä pidä asetta esillä julkisilla paikoilla, ettei joku luule sitä oikeaksi aseeksi.Vanhempien tehtävä on valvoa, että lapset ja nuoret eivät leiki muovikuula-aseilla yleisillä paikoilla. Leikkijöiden pitää varmistaa, että leikkialueella ei liiku ohikulkijoita, joilla ei ole suojaimia.
Muovikuula-asetta ei saa myydä alle 18-vuotiaalle ilman huoltajan suostumusta.

Päätän julkisen keskusteluni tähän. Olen vain mastodrontti ja herkkähipiäinen hippi :) Ei vaan, keskustella voidaan, mutta on hyvä asettua muidenkin kuin omaan asemaan. Omat kommenttini annan huomenna QMA:ssa jos niitä nyt joku kaipaa.
Kyllä kaikissa mallitapahtumissa saa ja pitääkin olla kaiken tasoisia malleja näytillä. Toisilla on kilpailuviettiä ja toisilla ei. Neutraali vaihtoehto on todellakin Display Only- pöytä, mihin voi mallinsa jättää. Pääasia, että oma malli on mukana tapahtumassa. Ihan sama onko mukana kilpailussa tai ihan muuten vaan, niin tämä edistää mallirakennusharrastetta ja sehän tässä on kuitenkin tavoite.
Olli-vaari kirjoitti:
TUKES:

Muovikuula-ase muistuttaa oikeaa asetta. Älä pidä asetta esillä julkisilla paikoilla, ettei joku luule sitä oikeaksi aseeksi.
Tapahtumaanhan oli sisäänpääsymaksu joten sitä ei kai voi pitää täysin "julkisena paikkana".
Tämä menee jo osittain aiheen vierestä nipottamiseksi, siitä OT-tagit.
Aiheeseen liittymätöntä. Klikkaa tästä nähdäksesi tekstin.
Huom! Pysythän aiheessa etkä ota tätä käyttäjän offtopiciksi merkitsemää sisältöä mukaan keskusteluun.
Olli Leinonen kirjoitti:
Olli-vaari kirjoitti:
TUKES:

Muovikuula-ase muistuttaa oikeaa asetta. Älä pidä asetta esillä julkisilla paikoilla, ettei joku luule sitä oikeaksi aseeksi.
Tapahtumaanhan oli sisäänpääsymaksu joten sitä ei kai voi pitää täysin "julkisena paikkana".
Mutta kuka tahansa sai ostaa pääsylipun, ts. kyseessä ei ollut mikään tietylle suljetulle ryhmälle tarkoitettu tila. Tuossa mielessä siis kyseessä oli julkinen tila. Mutta en edes väitä olevani juristi joka tietäisi asian todellisen laidan, kunhan tuon esille sen että tälläkin asialla on aika monta puolta.
Olisiko nippu tälläisiä ollut parempi? Ihan vain vertailun vuoksi :)

Hoi hai, muutamasta tussarista älytön melu. Vaikka en paikalla ollut mutta näyttelyissä käyneenä, aseet kypärät uniformut ym, tuovat mukavan lisän tapahtumaan. (joka herneen vetää nenään tästä niin aivan vapaasti:)
Huomautetaan nyt kuitenkin, että Tukesin ohjeet eivät ole missään lain asemassa, joten julkisen paikan määritelmästä on turha vääntää sen enempää. Tuossa tilanteessa tuskin on ollut sitä vaaraa, että joku olisi luullut niitä oikeiksi. Tai ainakaan vaarallisiksi.