Pienoismallit.net

Spitfiren stencilit 1/48 mittakaavassa

Telakallani on parhaillaan Tamiyan Spitfire Mk I mittakaavaan 1:48. Tein sen aikoja sitten, mutta sen aikainen maalausjälki oli sen verran rujoa, että päätin panna pojan jarrunestekylpyyn ja antaa sen jälkeen sille uudet kuosit. Ongelmani on se, että postitse tilaamallani dekaaliarkilla ei ollutkaan stencileitä. Olisikohan kenelläkään kollegoista ylimääräisiä stencileitä? Olettaisin, että minkä tahansa Spitfire mallin Mk I-IX käyvät koneeseeni. Paljonhan niitä merkintöjä ei ole, mutta haluaisin luonnollisesti saada ne koneen pintaan. Korvaan kyllä vaivannäkönne.
Viimeksi muokattu 5.4.2009 09:58
Tyrepä kymysys mutta mitkä ovat stencilit ?
Frankp kirjoitti:
Tyrepä kymysys mutta mitkä ovat stencilit ?
Huoltomerkinnät yms.
Frankp kirjoitti:
Tyrepä kymysys mutta mitkä ovat stencilit ?
Sori Frankp,

Tarkoitus ei ollut millään muotoa "brassailla"!. Mä en ole vaan löytänyt kunnon suomenkielen sanaa noille pikkumerkinnöille ja astumisalueden rajoille "no step" ja muille pripellyksille, mitä varsinkin nykyaikaisissa hävittäjissä on todella paljon.

t. Tally-ho
Homma selvä.
Oikeastaan kaikkea ei voi suoraan edes vääntää suomeksi.
Näkee ja kuulee jo tänäpäivänä paljonkin sanoja mitä käytetään suoraan suomenkielessä kääntämättömänä.
Ihan samat stencilit ei tarkkaan ottaen käy kaikkiin alatyyppeihin, mutta jos on vielä tarvis dekaaleille laita YV :nä osoitetiedot niin laitan vaikka koko dekaalisatsin Tamiyan Mk I sarjasta tulemaan.