Pienoismallit.net

T-26:n tunnistusta

Moi.

Keräilen kevyesti referenssiä suomlaiseen T-26 vaunuun.

Mieleistä "yksilöä" etsiessä menikin hieman sormi suuhun, joten kysytään täältä josko suomi-tietäjät osaisivat auttaa. Muikku & Purhosen kirja on kahlattu ja netti myös, joista tarttuikin kohtuullista kuvamateriaalia.

Lärkän sivuilla esitellään: T-26 (OT-133) m1938 # Ps. 164-7
Kuviin

Internetin ihmeellisestä maailmasta löysin kuitenkin kuvat, jossa samalla rekisterillä on kyllä jotain muuta? Itse olisin tornin muodon perusteella sanonut tuota m37? Venakot kuitenkin tutkivat tuhottua/hylättyä vaunua. Yhteinen tekijä museovaunun ja kuvan vaunun välillä on runko-kk. Mielenkiintoinen ja poikkeava yksityiskohta olisi tuo tornin 211 numerointi. Joku muu vaunu peri rekkarin tuhoutumisen jälkeen?


Toinen yksilö mille kaipaisin tunnistusta löytyy täältä:

Takaa otettu kuva Tuulosjoelta 1941 ei paljon kerro onko kyseessä m37 vai m39? Voisiko tuosta numerosta 52 päätellä vaunun olevan R-52? Lista rekisterinumeroista/vaunutyypistä helpottaisi tietysti tutkimustyötä.

Veikkaan huonolaatuisesta kuvasta tätä vaunua samaksi (m39):


Tiedossani on, että variantteja m37 ja m39 oli noin +-30kpl vuosina 1942-1944. Vuonna 1941 tosin kyseisiä variantteja käytössä oli vain 4, joten rajaaminen ehkä helpottuu.

Spekulointiahan tämä (ainakin meikäläiselle) on! Ja täytyy muistaa, että nuo sotasaalisvaunut, varsinkin t-26, olivat melkoisia sekasikiöitä :)
Viimeksi muokattu 13.6.2012 22:43
ylin olisi malli 1937 tornilla ja runko olisi ot-133:sen rekisteri olisi ps-164-3? ehkä menetetty kesâllä 1944.alin olisi malli 1939,mutta onko sama vaunu?
Tässä osasuurennos tuosta menetetystä vaunusta. Kyllä se aika vahvalta seiskalta näyttää meikäläisen silmään.

Viimeksi muokattu 14.6.2012 11:12
Vaunujen rekkarit (ps.xxx-yy) eivät periydy.

Kyllähän tuo yläkuvien vaunu on 164-7 mutta itseäkin alkoi juuri ihmetyttää, miksi se seisoo nyt museorinteessä..? Ilmeisesti vaunu on kuitenkin saatu vielä omalle puolelle kuvan ottamisen jälkeen.

Kuvistahan voidaan nyt sitten tehdä sellainen johtopäätös että rinnevaunun maalaus saattaa mennä ns. uusiksi…
Viesti on poistettu moderaattorien toimesta.
Jaakko Pihlaja kirjoitti:
Vaunujen rekkarit (ps.xxx-yy) eivät periydy.

Kyllähän tuo yläkuvien vaunu on 164-7 mutta itseäkin alkoi juuri ihmetyttää, miksi se seisoo nyt museorinteessä..? Ilmeisesti vaunu on kuitenkin saatu vielä omalle puolelle kuvan ottamisen jälkeen.

Kuvistahan voidaan nyt sitten tehdä sellainen johtopäätös että rinnevaunun maalaus saattaa mennä ns. uusiksi…
Tätä periytymistä vähän epäilinkin.

Rinnevaunun tornihan on muutettu tykkitorniksi ja (pyöreä peitälätkä tornin takana paljastaa alkuperän liekinheitin vaunuksi). Kuvassahan ei moista tornimodifikaatiota näy vaan ns. alkuperäinen tykkitorni.

Mitä voi arvailla; Vaunu on päätynyt takaisin omalle puolelle ja korjattu, jolloin torni vaihdettu? Torni on vaihdettu museovaunuun sotien jälkeen; koulutuskäytössä tai "entisöinnin" yhteydessä? Kuva on nappaistu rauhanaikana "kaverikuva" tyyliin? Museovaunu ei olekkaan 164-7? Internet ei kerrokkaan absoluuttista totuutta? Lärkan sivuilla on lyöntivirhe? Hyvää photoshoppausta?

Tästähän tulee vallan mielenkiintoista. :)

No alkuperäisiin tunnistuksiin sain jonkun selkeyden; 164-7 on m37 tornilla (ainakin ollut) ja takakuva Tuulosjoelta on joku m37 tai m39.
Viimeksi muokattu 13.6.2012 22:52
Tatu H kirjoitti:
Museovaunu ei olekkaan 164-7? Internet ei kerrokkaan absoluuttista totuutta? Lärkan sivuilla on lyöntivirhe? Hyvää photoshoppausta?
[sarkasmi moodi on] Vau! Eikö kaikki mitä indernjetissä on, olekkaan absoluuttista totuutta?! Härreguud! [sarkasmi moodi off]

Vaunun rekkari on helppo tarkastaa. Suomalasiin vaunuhin on ps.rekkarin antamisen yhteydessä hitsattu pieni metallipalanen johon on lyöty ps-numero.

Ja Esalle tiedoksi. Vaunun nykyiseen asuun antoi luvan silloinen museon johtaja. Tietoa näille maalauksille olisi hyvä toimittaa ENNEN maalauksen valmistumista.

Ps. Esa, joko ps 231-1 takapanssarin luukku saadaan auki?
Viimeksi muokattu 14.6.2012 10:11
Jaakko Pihlaja kirjoitti:
Ja Esalle tiedoksi. Vaunun nykyiseen asuun antoi luvan silloinen museon johtaja. Tietoa näille maalauksille olisi hyvä toimittaa ENNEN maalauksen valmistumista.
No ei tietenkään!!! Silloin ei pysty osoittamaan sormella ja sanomaan et hää-hää. Se kun on parasta hupia härmässä, löytää virhe ja päästä pätemään. Siksi tietoa ei missään nimessä kannata jakaa, menee perkele sekin ilo.. :P
Ps. 164-7 näyttäisi olevan kentänvihreä camossa ja kuva on kesältä -44. Mielenkiintoista… Ilmeisesti 3-väricamoon ei maalattua kaikkia panssarikalustoa.
Viimeksi muokattu 14.6.2012 10:06
According it Ps. 164-7 was lost in 15th of June 1944 in Perkjärvi, it is listed as T-26C, at that the time it belonged to 2./Ps.Pr (2nd Company of Tank Brigade) and the type of loss was listed as "abandoned after mobility kill".
Menetettiinkö tuo 164-7 siis Perkjärvellä? Eikai Suomalaiset joukot enää päässeet takaisin Perkjärvelle sen menettämisen jälkeen? Jos tuo vaunu olisi tuolloin kuitenkin saatu vallattua takaisin, olisiko sitä enää kunnostettu. Vaunuhan näyttää aika tuhoutuneelta… keulaosan panssarikansikin lentänyt pois.