Pienoismallit.net

Mallailuvuosi 2011 - Mitä jäi käteen?

Aloitetanpa saman keskustelun, kuin vuosi sitten samaan aikaan… :)

Hyvät kanssamallarit, vuosi 2011 vetelee viimeisiään…

Joten nyt jos koskaan on hyvä listata ja tuoda julki kuluneen vuoden henkilökohtaiseen mallailuun liittyviä tapahtumia.

Ajatuksenvirtaa helpottamaan:

- Onnistumiset/epäonnistumiset?
- Ilot/pettymykset?
- Aloitetut/valmistuneet mallit?
- Kehitystä maalauksesssa/rakentamisessa - vai jopa takapakkia?
- Paljonko menetettiin kaappitilaa uusille malleille?
- AMS?
- Tyytyväinen uusiin julkaisuihin - vai kaipuuta kultaiselle Airfix-kaudelle?
- Uusia aluevaltauksia/aihepiiri syrjähyppyjä?
- Ensivuoden suunnitelmia?

Mitä kokonaisuudessaan tarttui mallailuvuodesta hyppysiin? (ehkä jopa muutakin, kuin pikaliimaa ja pieniä etsejä)

Ettei ketju mene tyypilliseksi listaukseksi yritetään murtaa suomalainen perusjurnottaminen ja hitusen avautua kokonaisten lauseiden muodossa. :)
Viimeksi muokattu 31.12.2011 13:59
Piti ihan galleriasta käydä vilkaisemassa mitä olen saanut tehtyä, kahdeksan mallia siellä oli näköjään 2011 valmistunut.
Suurinta iloa ovat aiheuttaneet kolme 54mm figuuria jotka tein alkuvuodesta, niiden kanssa oli mukava tuskailla ja tulen varmasti vielä palaamaan figujen pariin.
Figuurien maalaus ainakin omasta mielestäni paransi myös muiden mallieni ilmettä, olen pyrkinyt ottamaan valaistuksen paremmin huomioon töissäni.
Suurin murhe on ehkä vielä sekin, että se viimeinen silaus jää vähän puolitiehen, pitäisi malttaa ottaa rauhallisesti ja panostaa yksityiskohtiin.
Ensi vuoden tavoitteeksi asetan sen, että jollain työlläni ylittäisin kolmen puolen keskiarvon ja pääsisin askeleen lähemmäksi nelosta, ainakaan kunnianhimoa ei siis puutu :).
Ja uudenvuoden lupauksena voisin yrittää, siis yrittää olla hankkimatta yhtään mallisarjaa lisää varastoon.
(paitsi jos kingkitin sivuille ilmestyy jokin erityisen himoittu retro sarja)
Näihin tunnelmiin, 2011 kiittää ja kuittaa.
Mallien valmistumisen suhteen vuosi 2011 oli kehnohko. Ainoastaan Pz. Kpfw. IV mit 88mm Flak sai lopullisen maalikerroksen pintaansa. Projekti oli allekirjoittaneella haastava, johtuen konversiosta ja skrätsi-nyhväämisestä. Prosessi tosin tarjosi uusia ahaa-elämyksiä reilusti; mm. modulaatiota, säistämistä ja öjyväreillä maalaamista. Tuo öljyväreillä sutiminen onkin tekniikka jota tulen kehittämään seuraavana vuonna melkoisesti.

Uskon kehittyneeni tuossa yhdessä mallissa melkoisen hyppäyksen verrattuna vuoteen 2010. Kisoja tuli kierrettyä kaksi kappaletta;Lahden mainio tapahtuma (paikkakuntalaisen on pakko) ja vuoden päätavoitteena toimi Nordic Challenge II. Menestystä tuli ja kilpailulliset tavoitteet täyttyivät. Nälkä kasvaa syödessä, joten vuoden 2012 "Euromilitaire-malli" on aloitettu. Tapahtumien parhaana seikkana on tietysti uudet tuttavuudet, nyt tietää montakin henkilöä nimimerkin takaa. :)

Malleja tuli hankittua vähemmän kuin aikasempina vuosina. Ja lopetin oikeastaan mallien "hamstraamisen" jemmaan (poislukien pari CH:n limited run-julkaisua). Ei kannata pitää kymmeniä malleja kaappien tukkona, kun vuosivauhti on 1-3 mallia. Vuosi 2011 opetti myös sen, että itselleni ei ole olemassa näitä "välipalamalleja". Työpöydälle päätyvät mallit saavat niskaansa kasan am-höttöä tai itse rakennettuja yksityiskohtia. Vapaa-aikaa on niin niukalti, että haluaa jokaisen projektin tehdä kuin viimeisensä.
Vapaa-ajan vähyys vaikuttaa myös malliostoksiin siten, että Itä-Euroopan muottikoneista markkinoille tupsahtavia "limited-run-edition-sarjoja" ei tule hankittua. Ei vaan jaksa kittailla ja hioa kymmeniä tunteja, koska mallien rakentamisessa intressini ovat pintakäsittelyssä. Kaappiin päätyykin ensivuonna Tamiyaa, Hasegawaa, Eduardia, Dragonia… Näiltäkin valmistajilta tarkkaan valittuja sarjoja. Haluan ravistella mallin nopeasti/vaivattomasti kasaan ja käyttää ajan sitten maalaamiseen.

Erityisen positiivinen asia on, että ei tullut aloitettua useaa mallia. Työpöytä täyttyi yhdestä projektista, joka päätettiin loppuun. Tammikuussa tosin ajattelin palata lekojen pariin ja nakata työnalle Mersun mittakaavassa 1:48.

Vuosi 2011 mallailufilosofiaani sen, että referenssien tuijottaminen jää hyvin taka-alalle. Värityksien suhteen käytän omaa näkemystäni; historialliset värit tietysti pohjana, mutta reilu murtaminen sallitaan, kun tavoitteena on harmoninen kokonaisuus. Rakenteiden suhteen referenssejä on hyvä vielä vähän tarkastella, mutta vaivan sallimissa rajoissa.

Ensivuoden kunnianhimoisena tavoitteena on saada kaksi isompaa projektia valmiiksi; 1/35 maakalustovinjetti ja 1/48 leko. Ensimmäinen onkin jo aloitettu, leko odottaa niitä am-höttöjä :)
Vuosi 2011 toi minulle, vannoutuneelle lentokonemallarille, uutena asiana hurahtamisen historiallisiin Formula 1-kilpa-autojen mallisarjoihin. Mielenkiinnon kohteena ovat siis 1960- ja 1970-luvun rataohjukset.
Lainaus:
Ensi vuonna voisi tavoitella kolmea ellei jopa neljää valmistunutta mallia. Jos nuo työpöydällä olevat valmistuvat säällisessä ajassa ja pysyn lekojen rakentamisessa, niin pitäisi olla ihan saavutettavissa oleva tavoite. Ja jos mallivarastoa saisi pienennettyä vaikkapa edes yhdellä mallilla.
Näin tuumin vuosi sitten. Ja päin seinää mentiin. Malleja valmistui tasan yhtä monta kuin kahtena edellisenä vuotenakin, eli kaksi. Molemmat olivat työpöydällä jo vuosi sitten ja kuvittelin, että ne olisivat valmistuneet alkuvuodesta, mutta niin ei käynyt. Huolella ja hartaudella väännetty Chevy valmistui kuin valmistuikin, mutta venyi melkein kesään. Mustang valmistui kyllä melkein heti perään, mutta vuoden jälkimmäisellä puoliskolla ei valmistunutkaan sitten mitään. Suurin yksittäinen syy oli varmaan Redigon valitseminen seuraavaksi kohteeksi. Ensimmäinen vacumalli on vaatinut paljon työtä ja jonkin verran opettelua. Figuuripaketti on edistynyt hyvin hitaasti siinä sivussa ja Bismarck vielä hitaammin.
Mallihankinnat olivat sitten se alue, jolla homma lähti kokonaan lapasista. Pelkästään joulukuun aikana kaappeihin ilmestyi kuusi uutta mallia. Koko vuoden saldo huitelee todennäköisesti jossain lähellä kahtakymmentä. Suurin osa hankinnoista on ns hyväksyttäviä, toisin sanoen ilmavoimien käyttämiin tyyppeihin kuuluvia. Välillä tuntui, että valmistajat työnsivät viikoittain ulos uusia Suomi-paketointeja. Ihan riittävästi tuli hankittua kuitenkin myös aihealueen ulkopuolelle jääviä malleja, mm. kaikki nuo joulukuussa ostetut.
No, varaston paisumisesta huolimatta silti siinä mielessä positiivinen vuosi, että ensimmäinen automalli tuli valmiiksi ja laatuun olen saanut panostettua ihan mukavasti. Viime aikoina olen yllättävänkin hyvin jaksanut puurtaa yksittäisen sauman tms kanssa niin kauan, että tulos on tyydyttävä. Toivottavasti alkaa jossain vaiheessa näkyä myös valmiissa malleissa.

Ensi vuoden tavoitteet kuulostavatkin sitten pelottavan kunnianhimoisilta. Ihan ensimmäinen tavoite on saada Redigo valmiiksi, minkä toivon onnistuvan noin kuukaudessa (niin toivoin myös kuukausi sitten). Kapuloita voi vielä ilmestyä rattaisiin jos innostun detaljoimaan. Kun työpöytä vapautuu Redigolta, työn alle on tarkoitus ottaa Night Corsair. Malli on jo pohjamaaleissa, joten valmista pitäisi tulla melko nopeasti. Samaan aikaan Corsairin kanssa lähden työstämään ryhmärakenteluun osallistuvien MiG-15:n ja Sabren ohjaamoja ja mahdollisesti muita pikkuosia työpöydän vapautumista odotellessa. Molemmat ajattelin kasata siihen pisteeseen, että kaikki pääosat ovat kiinni. Kokonaisina molemmat eivät kuitenkaan mahdu työpöydälle, joten Sabre saa tässä vaiheessa palata laatikkoon ja työ jatkuu jahka MiG-15 on valmis. Figuurit ja Bismarck edistyvät sitten sen verran kuin muilta aikaa jää.
Jos saan Redigon, Night Corsairin ja MiG-15:n valmiiksi eikä mallivarasto nykyisestä enää räjähdä, niin ensi vuoden saavutuksiin voi olla jokseenkin tyytyväinen. Kaikki muu on plussaa. Niin ja onhan minulla jonkinlainen ajatus ostaa joskus loppukeväästä myös ruisku, mutta katsotaan tuleeko siitä mitään.
Viime vuonna vastaavassa keskustelussa taisin kirjoittaa, että hyllyssä oli yksi lähes valmis malli, työpöydällä kaksi keskeneräistä ja hyllyssä yksi täysin aloittamaton. Taisin myös asettaa tavoitteekseni vähintään kolme valmistunutta mallia (tarkoittaen siis sitä yhtä lähes valmista ja niitä kahta keskeneräistä projektia).

Positiivisena asiana voisi todeta, että tavoitteessa pysyttiin ainakin sikäli, että valmistuneita malleja kertyi vitriiniin vuoden aikana peräti neljä (enemmän kuin vuosina 2009 ja 2010 yhteensä), joista kaksi olivat ne keskeneräiset projektit viime vuodenvaihteesta. Sen sijaan se lähes valmis Junkers on edelleen asteella "lähes valmis" eli en ole löytänyt inspiraatiota alkaa tappelemaan tutkan antennien asentamisen kanssa.

Lisäksi aloitin marras- joulukuun vaihteessa oman "Iisakin kirkkoni", eli sen viime vuodenvaihteessa vielä muoveissa olleen 1/48 Heinkel 177:n. Malli on tähän mennessä edennyt yllättävän positiivisissa merkeissä, mikä kertonee taitojen kehittymisestä erityisesti etsi- ja resiiniosien kanssa pelaamisessa. Tosin lopettelen vasta Preparatory Steppiä, joten vielä ei auta nuolaista.

Uusia korkkaamattomia malleja on hyllyyn kertynyt vain kaksi, joten silläkin saralla homma on suurin piirtein pysynyt hanskassa (tosin pitää taas poiketa Harrasteen alennusmyynnissä ensi viikolla, mutta sitähän ei enää lasketa tämän vuoden saldoon…;).

Ensi vuoden mallailua määrittää aika pitkälle se, mitä muutoksia elämäntilanteessani mahdollisesti tapahtuu ensi kesänä. Työpaikka on taas katkolla kesäkuun lopusta ja sen vuoksi pitää taas varautua muuttoon, työpaikan vaihtoon ym., mutta katsotaan nyt.

Joka tapauksessa lupaan ja vannon, että viimeistelen sen Junkersin vuoden 2012 aikana. Samalla jatketaan edelleen taitojen kehittämistä ja harrastuksesta nauttimista.
Moi, Paljon aloitettuja projekteja, jotka pitäisi saada kaikki nyt tulevana uutena vuotena valmiiksi (vaimokin hermostuu kun koitan löytää keskeneräisille malleille jotain sopivaa säilytyspaikkaa, puhumattokoon siitä, että välillä unohtuu maalipurkkeja, liimoja, kittiä, työkaluja yms…mallausroinaa sinne tänne ympäri asuntoa). Mutta kokonaisuudessa positiivinen vuosi - juuri em. aloitettujen projektien takia - ekaa dioakin aloitettu kyhätä ja samoin modulaatiomaalausta on tullut harjoiteltua. Ensi vuodesta odotan vielä parempaa.

Tässä yhteydessä onkin hyvä toivottaa kaikille PM.nettiläisille Oikein Hyvää ja Parempaa Uutta Vuotta 2012!!!

Parhain terveisin, AJ
Mallailuvuosi 2011 jätti jälkeensä paljonkin uutta sekä mallien, että taitojen kehittymisen kannalta. Aloitettuja malleja on onneksi varsin vähän ja loppuun saatettuja malleja tuli tälle vuodelle neljä kappaletta. Lisäksi työpöydällä on yksi 1:48 leko ja pari suurikokoista lekoa odottelee siirtokuvia maailmalta.

Omassa työskentelyssäni havaitsin jonkinverran kehitystä, etenkin rakennusteknisellä puolella. Maalaustaidot on pysyneet aikalailla samoilla linjoilla ja varovaiset vanhennus/säistämiskokeilut alkavat ensi vuonna. Etsiosia rupesin käyttämään tässä vuoden loppupuolella ja kaappitilaa uusiin malleihin meni jonkinverran, mutta varsin vähän tuli uusia malleja hankittua. Ikuisuusprojekteja tuli aloitettua vain yksi, joten senkin kannalta vuosi sujui positiivisissa merkeissä. Olen tähän mennessä tehnyt pääosin lekoja, mutta on joukkoon eksynyt myös sotilaskalustoa sekä laivoja. Näillä linjoilla taitaa mallailu mennä myös ensi vuonna, mutta jonkinlainen syrjähyppy taitaa tulla avaruuspuolelle, mikäli löydän Saturn V-raketin jostakin ja saisin täydennettyä avaruuskokoelmaani.

Tämän vuoden mallijulkaisuista yksi odotetuin taisi olla Eduardin 1:48 MiG-21BIS Profipack ja se tuli hankittua myös omaan varastooni. Yleisesti katsoen olen varsin tyytyväinen mallivalmistajien tämän vuoden julkaisuihin ja jäänkin innolla odottelemaan, mitä 2012 tuo tullessaan.

Ensivuoden suunnitelmat ovat aikalailla avoimet vielä tässä vaiheessa, eli vuosi 2012 aloitetaan ns. puhtaalta pöydältä ja ruvetaan siitä sitten katsomaan mitä tulee tapahtumaan. Näyttelyistä ainakin Kuopion marraskuinen näyttely on jo lähes varma, mutta muista en osaa sanoa vielä mitään. Mallipuolella jatketaan taitojen kehittämistä ja varovaisia vanhennus/säistämiskokeiluja sekä yritetään saattaa pari pidempään työn alla ollutta projektia valmiiksi sekä harjoitella ruiskumaalausta. Lisäksi suunnitelmissa olisi ensimmäisen dion tekeminen.

Nyt minun puolestani kaikille kanssamallareille kiitokset mallirikkaasta vuodesta 2011 ja jatketaan samoilla linjoilla ensivuonnakin.
Ensinnä löysin tämän hyvän harrastuksen uudestaan muutaman vuoden tauon jälkeen. Kuitenki voi sanoa että nollasta lähdin liikkeelle ensimmäisen mallin kanssa. Tätä palstaa lukemalla ja seuraamalla olen kuitenkin oppinut todella paljon, erityisesti pintakäsittely tavoista. Aiemmin niistä ei ollut mitään hajuakaan!

Innostusta rakenteluun löytyy todella paljon ja on mukavaa kokeilla uusia asiota. Ainakin värimodulaatiota olisi tarkoitus alkuvuoden aikana kokeilla. Tarkoitus olisi myös keskittyä viimeistelyyn enemmän. Tähän mennessä joka mallin kohdalla on käynyt niin, että mitä lähemmäs valmistuminen omasta mielestä tulee, sitä enemmän rupean hätäilemään. Tästä olisi syytä päästä eroon. Olen kuitenkin tyytyväinen niihin mitä olen valmiiksi saanut (pois lukien Leopardi) ja ainakin itse koen kehittyneeni paljonkin.

Malleja valmistua neljä kappaletta, tällä hetkellä kolme on kesken ja aloittamattomia on kuusi. Uskon että alkavan vuoden aikana valmistuu ehkä 5-6 mallia. Tulevana vuonna haluaisin myös ehdottomasti päästä joihinkin tapahtumiin, ehkä en silti omia malleja vielä tuo näytille. Jyväskylän tapahtuma ainakin houkuttelee, olisi vähän muita lähempänä ja jos vielä autokortin saisin 23. Tammikuuta niin olisi helpompi sinne päästä.

Eipä muuta kuin kiitokset tämän sivuston käyttäjille! Jos en olisi löytänyt pienoismallit.net:tiä, tuskin olisin yhtä kiinnostunut mallailusta, puhumattakaan että olisin saanut edes tällaisia malleja aikaan. Hyvää uutta vuotta kaikille ja jatketaan mallailua ensi vuonna!
Uusia malleja tuli hommattua ehkä 10 kipaletta. Aloitetut/valmistuneet +10, tarkkaa määrää en tiedä. Kaikki kuitenkin valmistui mitä aloitin. AMS ei kuulu minulle:) Kehitystä ei ole tapahtunut pätkääkään, todennäköisesti toiseen suuntaan mennään. Huomasin sen että nuo suuremman skaalan mallit alkaa vetämään yhä enemmän puoleensa. Tavoitteena ois yrittää saada niin hyvä malli aikaan et sais pistekeskiarvon sille minulle maagiset 3.5 pojoa. Tuleva vuosi alkaa rohkeasti Suomi sturmilla.