Pienoismallit.net

Mallailuvuosi 2010 - Mitä jäi käteen?

Mitäs tässä, oli ihan mukava vuosi mallailun kannalta. Tuli käytyä parissakin tapahtumassa, Expossa ja FCMA openissa. Malleja valmistui pikaisen laskennan mukaan pikkasen alle 50, aloitettuja en ala edes laskemaan. Kehitystä mallauksessa tapahtunut ehkä jonkinverran, ainakin maalipinnat ovat parantuneet. AMS -taso riippuu kokonaan kyseisen mallin mielenkiitoisuudesta/laadusta. Uusiin julkaisuihin ei juuri ole tutustuttu, lähinnä vanhoja malleja tullut kasailtua. Ensi vuoden suuntelmia ei juuri ole, ehkä sen 1/12 Datsunin voisi viimein tehdä valmiiksi.
Vuosi 2010 jäi minulla muistiin ennen kaikkea työntäyteisenä vuotena, mistä mallailu valitettavasti kärsi. Yhtään täysin valmista mallia ei kuluneena vuotena saatu aikaiseksi, mutta yksi lähes valmis on kuitenkin jo vitriinissä ja sen lisäksi löytyy kaksi keskeneräistä. Noiden lisäksi hyllyn päällä odottaa yksi aloittamaton malli.

Positiiviselle puolelle voidaan kuitenkin laskea taitojen kehittyminen, käynti Kuopion pienoismallitapahtumassa, jossa näki paljon komeita malleja ja sai taas uutta intoa (lue: tavoiteltavaa) omaan harrastamiseen, sekä työllistymisestä johtuvan vapaa-ajanpuutteen kompensoituminen lihavammalla pankkitilillä, joten mallailuunkin on käytettävissä enemmän pääomaa. Niin ja sitten pitää tietenkin vielä mainita mallailutilojen parantuminen aikaisemmasta.

Uutena tekniikkana tuli kokeiltua pigmenttien käyttöä mielestäni varsin kohtuullisella tuloksella, joten eiköhän pigmentit pysy työkaluboksissa jatkossakin. Toisena muutoksena pitää tuoda esille viimeisten mallien kohdalla täydellinen siirtyminen 1/48:aan. Ovea muihin skaaloihin ei ole suljettu, mutta todennäköisesti suurin osa malleista on jatkossa "neljäkasia".

Ensi vuonna jatketaan todennäköisesti samalla linjalla eikä suuria muutoksia ole odotettavissa. Tavoitteeksi täytyy tosin ottaa vähintään kolme valmistunutta mallia ;)
Minun vuoteni meni ihan mukavasti. Uusia tekniikoita on tullut kokeiltua, ja taidot ovat kasvaneet paljon edellisvuoteen verrattuna. Model Expossa kävin ihastelemassa upeita malleja ja kesällä päätin ottaa osaa Panssarimuseon pienoismallikilpailuun.

Aloitettuja malleja on kertynyt melkoinen määrä valmistuneihin verrattuna. 21 laatikkoa on kertynyt vuoden aikana, niistä aloitettu 11 ja vain kolme on saatu valmiiksi asti.

Mielestäni olen kehittynyt mallailun saralla paljon verrattuna edellisvuoteen. Kynäruiskua on kokeiltu ja sillä maalaamisesta on alkanut tulla jo näin loppuvuonna jouhevampaa ja sujuvampaa. Myös uusia tekniikoita on kokeiltu paljon. Näin loppuvuonna olen kokeillut modulaatio-tekniikkaa T-72:seen (mielestäni) hyvin tuloksin. Olen tekemässä myös dioraamaa/alustaa juuri tuolle T-72:selle, eli dioraaman tekoa on tullut kokeiltua.
Jonkin asteinen AMS on vaivannut jonkin verran, pääasiassa alkuvuodesta ja kesällä. Onneksi se on saatu laantumaan edes jotenkin.
Lentokone puoli on tänä vuonna jäänyt vähemmälle. T-70:n jälkeen olen rakennellut pääasiassa maakalustoa, joten täytyypä heti ensi vuoden ekaksi projektiksi ottaa SM.79, ettei lentokone kalusto pääse unohtumaan. ;)

Täytyy ottaa ensi vuoden tavoitteeksi rakentaa enemmän malleja valmiiksi asti, ja jättää tuo laatikoiden ostelu vähemmälle. ;)
2010 oli minulle ennätyksellinen siinä mielessä, että aloitettuja ja maalausvaiheeseen saatettuja malleja on tullut rakennettua paljon. Siihenpä ne sitten ovat jääneetkin, pöydän kulmalle odottelemaan että saisin rohkeutta kaivaa maalausvärkit esille. Onko se AMSsia vai mitä, mutta valmiiksi ei ole tainnut tulla kuin 1 Airfixin 1/72 Spitfire, ja sekin on jo talossa vierailleiden poikalasten toimesta leikitty roskiin =) Mutta siis varsinaisena ongelmana mallien valmistumattomuuteen on se, etten ole tyytyväinen omaan maalausjälkeeni. Eihän sitäkään tietenkään harjoittelematta saa petrattua, mutta kun olen muuten tyytyväinen omaan rakennusjälkeeni, tuntuu vaikealta alkaa tuhrimaan maalia pintaan. Tietenkin "syitä" voi etsiä muualtakin; töissä on ollut ihan ennätyskiireistä, esikoisen syntymä syyskuussa, muitakin harrastuksia on, jne.

Malleja ja aftermarket-sälää on tullut hankittua liiankin paljon. Varastossa on tavaraa varmaan jo loppuelämän ajalle, mutta kun uusia mielenkiintoisia malleja pukkaa markkinoille paljon, on vaan aina ollut pakko hankkia uusia.

Tapahtumia tuli kierrettyä turistin ominaisuudessa (siis ei omaa tuotantoa mukana) Jyväskylä ja Tampere. Molemmat mukavia ja hyvin järjestettyjä tapahtumia.

2011 suunnitelmissa on Tampereen reissu, jos vain saisin valmiiksi jotain jonka kehtaa viedä näytille. Tyhjin käsin ei viitsisi enää noita tapahtumia kiertää. (paitsi että ylimääräisenä houkuttimena Treella toimii Sohon mainio ruoka ;) ) Muita tavoitteita en tämän harrastuksen osalta ajatellut ensi vuodelle ottaakaan, eipähän tule ylimääräisiä paineita.
Mukava keskustelunaihe, onhan tässä tosiaan itsetutkiskelun paikka ja vedetään vuosi nippuun…

Valmiita malleja ei tainnut tulla kuin yksi. Asiaan vaikutti tosin omakotitalon rakennustyöt, jotka verottivat aika lailla muuta elämää. Nyt kuitenkin kun homma alkaa helpottaa, niin rakentelukin on taas elpynyt. Tälle vuodelle ei kyllä taida enää valmiita tulla. Tämän vuoden suurimpia saavutuksia ovat mielestäni olleet erilaiset kontaktit oman harrastusalueen puitteissa. Yhteyksiä on luotu niin kotimaassa kuin ulkomailla esikuva- ja mallivalmistajiin, lehdistöön, mallareihin jne.

Toisena merkittävänä seikkana voitaneen mainita mallivalikoiman täydentäminen ns. pahan päivän varalle. Sain hankittua käytännössä kaikki haikailemani mallit - myös harvinaisuudet. Jospa ensi vuoden budjetti pysyisi sitten paremmin hallussa. Tämä vuosi oli raskaan kaluston osalta varsinaista uutuuksien vyöryä ja kun löytyi vielä sattumoisin muutama kaveri joiden varastokätköjä pääsi verottamaan, niin hankintalista alkaa olla täynnä.

Henkistä kanttia vaati luopua "väärän aihepiirin" malleista, joita oli tullut aikanaan kerättyä. Totuus kuitenkin oli, että niitä tuskin koskaan tulisi rakennettua joten toivottavasti niistä on ollut enemmän iloa uusille omistajilleen. Nyt jos oikein ryhdistäytyisi, niin voisi kaapia loputkin myyntiin…

AMS pysyi hallinnassa, eli jossain kohdissa pystyi oikaisemaan hyvällä omallatunnolla. Keskeneräiset mallit näyttävät tällä hetkellä pikemminkin tökänneen maalausviitsimättömyyteen.

Kuten tuli mainittua, uutuuksia ilmestyi kiitettävällä syötöllä. Samoin melkein tämän vuoden puolelle ehtineet julkaisut pitävät tyytyväisyyttä yllä. Mm. pari Sisua mittakaavassa 1/24 on aivan nurkan takana. Lisäksi Scanian R-facelift, Volvo FH3-muunnossarja, KFS:n kaivinkoneen viimeinen uudelleenjulkaisu ja runsaat pikkutilpehöörijulkaisut tulevat ensimmäisenä mieleen.

Isona pettymyksenä voin sanoa, että suurimmat mallailutapahtumat jäivät erinäisten syiden vuoksi tänä vuonna täysin väliin. Samoin tuolla QMA:n kokoontumisissa olisi varmasti ollut mukava alkaa käydä, mutta mitä pidemmälle tuotakin lykkää, sitä vähemmän tulee lähdettyä.

Ensi vuonna keskitytäänkin sitten näiden turvassa olevien sarjojen rakentamiseen. Hyvää uutta vuotta kaikille !
Mennyt vuosi meni osaltani hyvin samaan tapaan kuin aiemmatkin. Valmistuneiden mallien määrä tosin laski huomattavasti. Se johtuu hyvinkin pitkälti siitä kun tein periaate päätöksen olla mallailematta kesä aikana. Kesällä paneudutaan aivan muihin harrastuksiin.

Kummaksuttaa tuo porukoiden mainitsema AMS. Mikä se on? Kannattaakohan tätä harrastusta nyt ihan niin tosissaan ottaa ja rimaa hilata liian korkealle että ei pysty edes aloittamaan mallien tekoa. Kivaahan tän pitäis olla. Teette vaikka välillä jonkun villin what if jutun, niin kyllä se siitä lähtee:)

Tänä vuonna jäi Model expo töiden takia väliin eikä tullut käytyä muissakaan tapahtumisissakaan.

Olen huomannut haluni siirtyä suurempiin malleihin. Nyt on jo 4 kpl 48 sarjan koneita rakennettu ja yksi odottamassa. Hyvinhän nuo näyttää samassa hyllyssä tulevan toimeen noiden 72:sien kanssa.

Panssarikalusto on alkanut myös uhkaavasti kiinnostamaan. Eikä ehkä vähiten syy ole noiden Suomi mallien tulo markkinoille.

Mallailussa ei luultavasti ole kohdallani juuri edistystä tapahtuneen. Jos lie vaikka menty taaksepäin. Halu oppia tekemään realistisia malleja on kuitenkin olemassa ja yritän tulevana vuonna panostaa pintakäsittelyyn.

Uusia malleja aion hommata vain jos jotain mielenkiintoista sattuu markkinoilta löytymään vaan väkipakolla varastoon en niitä tule ostaman.

Niin ja asia jonka mallailullisesti tein tänä vuonna eka kertaa oli Pienoismalli lehtien lukeminen. Totta se on. Huutonetistä ostin ison kasan lehtiä ja voi sitä pettymystä minkä ne aiheutti. Aivan turha lehti minulle.

Mutta katse on siirtynyt tulevaan vuoteen ja mielenkiinnolla jään odottamaan mitä se tuo tullessaan.
Mennyt vuosi oli mallailun kannalta itselläni oikein hyvä. Tuli laajennettua tekemistä uusien aihealueiden pariin.(autot,dioraamat). Samoin scratch-build ja figuurin teko ottivat haparoivia lapsenaskeleitaan meikän työpöydällä.
Ns. pää-projekti, joka löytyy blogin muodossa tuolta kuva-kansiosta, otti myös harppauksia eteenpäin, nyt on jo lupa toivoa sen valmistumista oikeasti. :)
Uusina matskuina mainittakoon super sculpey ym. massat, sekä maisemointitarvikkeet. Niiden kanssa on tullut sohellettua männä vuonna suht kivasti. Samoin vanhennustekniikoiden kanssa.
Kaiken kaikkiaan aktiivista ja joskus jopa onnistunuttakin pipertämistä kun taaksepäin kahtelee. =)

Kaapit tursuaa malleja, pää ideoita, joten uusi vuosi menee luultavasti kivasti humbrolin, revellin sekä muiden tuttujen ilmaraikastimien tuoksuja ihmetellessä.
Viimeksi muokattu 31.12.2010 17:08
Malliharrastukseni kannalta mennyt vuosi oli oikein antoisa,muutosta yms hässäkästä huolimatta ehti touhuta mallien parissa ja vaihtaa ajatuksia muiden harrastajien kanssa joka on erittäin motivoivaa ja opettavaista. Varsinaisia elämyksiä harrastuksen tiimoilta olivat Nordic ja Treen Pienoismallipäivä…

"Tuotantolinjalla" alkaneita projekteja turhankin paljon,onneksi sentään myös muutama valmistunutkin vitriiniin päätynyt niiden lisäksi.

Erittäin tyytyväinen olen siihen että vihdoin olen "uskaltanut" kokeilla itselleni uusia tekniikoita yms ja aikaisempiin tuotoksiini verrattuna omasta mielestäni jopa hienoista kehitystä on havaittavissa…

Uusia projekteja paukahtaa mieleen päivittäin ja varastossa mallit ei ainakaan vähene,hyvä niin.

Erittäin hyvää ja onnellista uuttavuotta kaikille.
Koko mallailuvuoden minun osaltani pilasi tämän viikon maanantaina Uudesta-Seelannista minulle saapunut suruviesti - paras lapsuudenaikainen ystäväni, joka muutti Uuteen-Seelantiin 22 vuotta sitten, kuoli yllättäen 53-vuotiaana - hän siis oli minua yhden vuoden nuorempi. Tuon hänen ulkomaille muuttonsa jälkeen tapasimme "livenä" vain neljä kertaa, mutta tietokoneen ja puhelimen välityksellä olimme yhteydessä lähes päivittäin - ja hän siis myös harrasti muovimalleja koko ikänsä.

Omalla kohdallani harjoittelu jatkui. Tuli aina sattunaisesti jopa suihkittua kynäruiskulla, vaikka en tuota laitetta niin kovasti rakastakaan. Huomasin myös, että pastelliliitupölyjä voi käyttää hyväkseen varsin monipuolisesti mallien pintakäsittelyssä. Tulin menneen vuoden aikana myös hankkineeksi sen verran runsaasti Gator´s Grip liimaa, että varasto takuulla kestää elämäni loppuun asti - vaikka sattuisin näitä muovimalleja räpeltämään yli 100-vuotiaaksi. Päätin hankkia vihdoinkin tarpeeksi tuota varsin kätevää liimaa sen takia, että yleensä se jostakin ihmeen syystä pääsi loppumaan yllättäen - ja kun tuo tilanne pukkasi päälle, niin täydennystä oli aivan turhaa lähteä marketeista etsimään.

Malleja laskin saaneeni valmiiksi kuluneen vuoden aikana 21 kpl - nämä ovat siis kaikki sellaisia, jotka kokonaisuudessaan aloitin ja lopetin vuoden kuluessa. Jos mukaan lasketaan sellaiset mallit, jotka on aloitettu joskus aikaisempina vuosina, mutta saatu tänä vuonna valmiiksi, niin lukema meneekin sitten yli kolmenkymmenen.
Tulin myös rakentaneeksi ainakin omasta mielestäni harvinaisen monta ns. Limited Run mallisarjaa - ja ihan vaan sen takia, että noissa se varsinainen "käsillä tekeminen" oikein korostuu kun sarjojen osat eivät sovi yhteen ja ovat muutenkin täysin käyttökelvottomia - ja paljon joutuu tekemääm itse "tyhjästä". Jonkin sortin masokismia ken ties?

Ja juuri tällä hetkellä on "käteen jäänyt" askarteluveitsen viilto - taas. Syynä haavaan on Revellin muovinen tuote vuodelta 1961 - minähän itse olen täysin syytön …
Osanottoni ystävän poismenoon, Raimo.
Sinulta on tullut männä vuonna kyllä upeata tuotantoa, ja runsain mitoin. :)

Blame it on the Revell/Airfix, eihän tämän sivuston käyttäjät tee virheitä eikä veitset ym. vehkeet lipsu koskaan. :D (itse paikkailin joku aika sitten vasenta kämmentä, pinsettisakset törrötti pystyssä peukalon lihassa, saisi Heller opetella uusiks, kuinka valetaan osia rankoihin).