Pienoismallit.net

Se paljon puhuttu Hasegawan laatu?

Näinhän se on.Mutta nyt systeemit muuttuu ku meinasin tilata hasen mersun 1:48, totta on että revellillä on vanhempaaki tuotantoa mukana.Rakentelin ton tamiyan jagdpanzerin joka ilmeisesti on tosi vanha sarja ku patterinpaikat rungon sisällä? Mutta osat meni hyvin nippuun ja valupurseita ei juurikaan ollut.Kyllähän se japanialainen työstö on mun mielestä ihan ookoo tasoa, mut eiköhän sitä joka mallissa ole nysväämistä ja pientä parantelua osien kohdistus on ainaki tamiyalla tehty hyvin.Kattotaan kun kasaan hasen mersun:)
Minun kokemukseni mukaan Hasegawa on vähintäänkin laadultaan kaikkein tasaisimpia valmistajia. Vanhemmat mallit ovat selvästi yksinkertaisempia ja pelkistetympiä kuin nykyiset ja totta kai soviteongelmia on (Apachen lasitus tulee mieleen pahimpana esimerkkinä), mutta kovin pahasti en ole joutunut pettymään. Pitää vain muistaa, että pienoismalleissa pitää aina varautua siihen, etteivät osat sovi aivan ongelmitta yhteen.
Tamiyahan on nykyään varmaan se kaikkein laadukkain valmistaja, mutta kokonaisuutta heikentävät historian hämäristä löytyvät mallit, joissa mittakaava saattaa olla vähän sinnepäin ja mallit on suunniteltu myös leluiksi.
Herää vaan kysymys, että onko se sitten NIIN paljon parempi joiltakin malleiltaan et kannattaa maksaa yli kaksinkertaisia summia esim, verrattuna Academyyn?
Paavo Virolainen kirjoitti:
Herää vaan kysymys, että onko se sitten NIIN paljon parempi joiltakin malleiltaan et kannattaa maksaa yli kaksinkertaisia summia esim, verrattuna Academyyn?
Riippuu tietenkin täysin mallista ja omista tavoitteista ja valinnoista, turha tuohon on kai yleisesti edes pyrkiä vastaamaan. Omasta puolestani voin sanoa, että malleja valmistuu sen verran hidasta tahtia, ettei yksittäisen mallin hinta ole mitenkään olennainen tekijä.
[quote="Tatu H"]

Mutta siivet, ei helvetti! Mikään neljästä palasta ei tahtonut sopia toisiinsa valupurseiden takia.

Jokainen rakentaa tavallaan,mutta pitäisi olla selvää että valupurseet ja muut
virheet poistetaan mahdollisimman hyvin ennen osien sovitusta.
Jouko Ylitie kirjoitti:
Tatu H kirjoitti:
Mutta siivet, ei helvetti! Mikään neljästä palasta ei tahtonut sopia toisiinsa valupurseiden takia.
Jokainen rakentaa tavallaan,mutta pitäisi olla selvää että valupurseet ja muut
virheet poistetaan mahdollisimman hyvin ennen osien sovitusta.
No ehkäpä en niitä siipiä väkisin prässissä liiman kanssa ruvennut passaamaan sopivaks. Tämä oli siipien lähtötilanne, ja valusta seurasi useamman tunnin työsarka. Omien kokemuksien pohjalta laadukkaassa sarjassa järkyttäviä purseita vähemmän on.

Mersu palasi työpöydältä laatikkoon, lasitus oli kiero kuin korkkiruuvi ja toistaiseksi ei mielenkiinto sen korjailuun riitä.

No luovuttaa ei pidä. Kaapissa odottaa Tamiyan Zero (uudehko tuotos) ja arvostelujen mukaan kehuttu loistavaksi. :)
Viimeksi muokattu 23.11.2009 19:48
Itse olen Hasegawaa meinannut tilata kun olen siitä kehuja kuullut. Taitaa tulla takapakkia Hasegawa tilauksiin. Ovathan nuo Hasegawan mallit niin tyyriitä ettei niitä aivan joka päivä hankita. Kyllä Revellilläkin pärjäilee vielä kaltaiseni nuori mallari.
Eemeli kirjoitti:
Kyllä Revellilläkin pärjäilee vielä kaltaiseni nuori mallari.
Ja moni kokeneempikin! Revellillähän on paljon erittäin hyviä malleja tullut viime vuosina. Esim uusi 1:48 Mosquito,1:72 Lancaster, Hunter, Gannett jne. Mallit ovat hyvin detaljoituja ja sististi uppoviivoitettuja ja kohtuullisen muototarkkoja. Ja tosiaankin halvempia. Lisäksi Revellin paketissa saa monia Hasegawan malleja halvemmalla ja mielestäni paremmilla siirtokuvilla…
Viimeisin kokemus Hasegawasta on 1:48 Crusader: perushelppo ja siisti mutta hassuja näkyviä virheitä(kuomun saranat, suihkuputken asento esim) niukasti asekuormaa(osta erikseen), niukahkosti detaljoitu ohjaamo, paksut siirtokuvat, melkoisesti viilaamista jotta laipat sai kohdilleen asiallisesti (toki on vaikea rakenne esikuvassa).
Itselleni oleellisin mallin valintaperuste on sen esikuva.

Vielä lisään että Revell vs Hasegawa ei herätä minussa tunnereaktioita kun olen Airfix- fani! (muuten melko terve kuitenkin?)…
Juu, Revellillä on etenkin uudemmat omatkin mallit melko hyviä. Ja tosiaan Hasegawaa löytää myös Revellin lootasta halvemmalla ja monipuolisemmilla siirtokuvilla (Hasen mallin Revellin lootassa tunnistaa "Made in Japan tekstistä). Mutta Hasenkin malleissa täytyy ottaa huomioon niiden ikä, tuo yllämainittu Crusaderkin lienee jostain 80/90-luvun vaihteesta.

Mutta jos revellin ja Hasegawan mallien yhteensopivuutta vertaillaan, niin ehdottomasti Hasegawa vie munsta voiton. Esim. Revellin F-22:een, joka on kohtuullisen uusi malli, on päässyt ihan käsittämättömiä aivopieruja, ilmanottoaukot ovat huonosti suunniteltu, ohjaamo on tyhjä ja pommikuilujen luukkuja ei tahdo saada kiinni siististi sitten millään. Sääli, sillä malli on muuten varsin hienosti detaljoitu, muototarkkuudesta en sano mitään.

Hasegawan hinta Suomessa johtunee valmistusmaasta. Japanista tilaamalla saa valitettavasti huomattavasti edullisemmin, postimaksuineen, sama koskee Tamiyaa.
Pekka kirjoitti:
, tuo yllämainittu Crusaderkin lienee jostain 80/90-luvun vaihteesta.
On julkaistu muistaakseni 2003, sekoitat varmaan Monogramin 1:48 F-8:aan?