Osanottoni. Ei voi oikein edes kuvitella ketutuksen määrää, olivat kuitenkin sen verran hienoja koneita.
MikkoHeikkinen kirjoitti:
Raimo Leino kirjoitti:
Kawanishi Emily lentovenettä
Aiheeseen liittymätöntä. Klikkaa tästä nähdäksesi tekstin.
Huom! Pysythän aiheessa etkä ota tätä käyttäjän offtopiciksi merkitsemää sisältöä mukaan keskusteluun.
Nyt sitten ihan näin pienenä arvauksena tuli mieleen että oletpa reippaana poikana lähteny kokeileen lähimpään vesistöön Emilyn kelluvuutta. LentoVene kun oli. Voisi tuon myrkkymäärän perusteella olla ihan mahdollista..;)
Aiheeseen liittymätöntä. Klikkaa tästä nähdäksesi tekstin.
Huom! Pysythän aiheessa etkä ota tätä käyttäjän offtopiciksi merkitsemää sisältöä mukaan keskusteluun.
Ennemminkin jopa todennäköistä ;)
Kiitos myötätunnosta kyllä se tästä lähtee rullaamaan taas, aloitin I-16 projektilla skaala 1/72. Ehdottomasti seuraava vitriini mikä tulossakin jo lukollinen joten "asiattomat" eivät pääse käsiksi tekeleihini. tyhjä fiilis vain varsinkin silloin kun se uusi vitriini tulee sinne ei juuri ole mitään mitä laittaa. IKEA vitriineissä ei mitään vikaa laadussa mutta lukko puuttuu.
Osanotot!
Yksi neuvo, kannattaa tarkastaa kotivakuutus.
Minulla sattui samaan tapaan ehkä 15 vuotta sitten. Itsetekemä vitriini, jonka nuorimmainen kippasi. Henkilövahingoilta vältyttiin. En heittänyt ykkösluokan (minulle ykkösluokan) malleja pois. Joitakin olen korjaillut.
Olen kuullut asbesti-vesivuoto-täystuhosta taloyhtiön kellarissa, jonka taloyhtiö korvasi. Kahdesta murrosta, joissa kanahäkkivarastosta oli viety rakentamattomien mallien kokoelma, olen myös kuullut. Ainakin toisessa omistaja sai melkoisen korvauksen, kun hänellä oli luotettava lista kokoelmasta.
Terv.
Veikko
Otan osaa malliesi puolesta, toivottavasti seuraavat ovat parempia taitojesi kehittyessä. Oliko hyllyt pelkkää lasia? Varotoimenpiteeksi voisi nikkaroida jonkun näköiset puutuet lasihyllyjen alle.. Tuskin tämäkään kestää jos lapsi kiipeää, mutta kissan voisi vielä kestää.
Mikäli tuohosta olisi vielä valokuvia, vakuutusyhtiö luultavasti on korvaavainen. Kuitteja tms. ei tarvitse ja ilman kuviakin yms. "todisteita" tiettyyn summaan asti (yhtiöstä riippuen) korvaavat esim. pelkän puhelinsoiton ja vahinkoilmoituksen perusteella. Mutta kuten sanottua, korvaavat vain ostoarvon, ei vaivannäköä.
Theo Rutinov kirjoitti:
Kahdesta murrosta, joissa kanahäkkivarastosta oli viety rakentamattomien mallien kokoelma, olen myös kuullut. Ainakin toisessa omistaja sai melkoisen korvauksen, kun hänellä oli luotettava lista kokoelmasta.
Mulla ei viety kellarista, vaan ihan "rehellisesti" kotoa. Oli tuossa yli kaksikymmentä vuotta sitten poika huonossa seurassa, ja kotoa tyhjättiin lähes kaikki mallailuun liittyvä, valmiita malleja myöten. Vakuutus ei tietenkään mitään korvannut, kun "omilla" avaimilla tultiin sisälle. No, pojalla ainakin seura vaihtui, kun pyöri yhden päivän poliisien kyydissä ympäri kylää miettimässä, missä ne "kaverit" mahtoivat asua.
Harmittava tapahtuma. Onneksi valokuvat ovat tallella,kannattaa niistäkin tehdä varmuuskopio että voi pojalle näyttää vuosien kuluttua.
En osaa ajatellakaan miten reagoisin jos sattuisi omalle kohdalle. Varmaan tulisi kesänpituinen tauko ja sitten aivan alusta,ehkä isommassa skaalassa.
Tsemppiä!
Ikävä tapahtuma juu.
Jos asiasta kaivaa väkisin pari aurinkoisempaa puolta, niin ainakin tuo tärkein, kaksjalkainen pienoismalli, säilyi ehjänä lasilevyjen keskellä. Lisäksi nyt on tilaa uusille malleille.
Uuteen nousuun vaan!
Ehkä nuo autotallin umpikaapit pimeässä, eivät olekaan huono vaihtoehto mallien säilytykseen?
Todella harmillista kuultavaa, osanottoni. Onneksi sentään henkilövahingoilta säästyttiin. Pystyn kuvittelemaan miltä tuntuu. Olisi aika kauhea menettää hieno kokoelma, jota on itse tehnyt. Tuhoutuivatko siis ihan kaikki mallit?
Kannattaa kuitenkin katsoa ennen mallien poisheittoa jos jotain malleista voisi saada esim. peräsimiä, spinnereitä, sisusta figureineen yms. osia varaosiksi muita projekteja varten. Ja tosiaan lukollinen kaappi on ehdoton varsinkin jos taloudessa on pieniä lapsia tai lemmikkieläimiä.
Ja onnea tuleviin mallailuihin, odotan jo kuinka saamme nähdä sinun mahtavia malleja!
Osanotto. RIP. Voin vain kuvitella kuinka… no niin…
Vakuutusyhtiöstä kannattaa kyselle josko kotivakuutus korvaisi jotain. Sinultahan löytyy hyvät kuvat koneista.