Pienoismallit.net

Toivomus mallisarjojen valmistajille

Jospa sen Vihurin saisi injektiovalettuna, mittakaavalla ei niin väliä. Mieluiten tietysti 1/72 Eduard/Hasegawa/Tamiya tms. Vaan ei taideta nähdä, ainakaan näillä lumilla (+29-30 C) !
Suomalainen pyörremyrsky
Tomi Virtanen kirjoitti:
Suomalainen pyörremyrsky
Pääsis listalle. Siis hankinta sellaiselle.
^^Löytyy PM pariltakin valmistajalta 1:72-koossa, tosin hartsista.
Eetu Tahvonen kirjoitti:
^^Löytyy PM pariltakin valmistajalta 1:72-koossa, tosin hartsista.
Totta. Ainakin Ardpolin malli on hyvä.
Kaikki vuoteen 1976 mennessä valmistetut henkilöautot joista ei vielä ole mallia 1/25-1/24 mittakaavassa.
Ja jo tehdyt huonot uusiksi.Olis sitten valinnanvaraa…
Asko Karjalainen kirjoitti:
Sanokaapa lentokonemiehet, mistä saksalaisesta sota-aikaisesta lentokoneesta EI OLE sarjaa missään skaalassa.
Heinkel He-50. Oli käytössä tuossa Suomenlahden eteläpuolella virolaisten ohjastamana (NSGr 11).

Kari
Kari Partanen kirjoitti:
Jospa sen Vihurin saisi injektiovalettuna, mittakaavalla ei niin väliä. Mieluiten tietysti 1/72 Eduard/Hasegawa/Tamiya tms. Vaan ei taideta nähdä, ainakaan näillä lumilla (+29-30 C) !
www.mpm.cz/wish.asp

MPM:llehän voisi laittaa toiveen. Tuo lafka saattaisi jopa innostua, onhan mallivalikoima nytkin varsin poikkeava verrattuna Airfix/Revell/tms. osastoon.
^Voisivat hyvinkin tarttua aiheeseen, onhan Special hobbyn tulevien mallien listalla VL Myrsky II
www.aeroscale.co.uk/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2254
Siitä ei taas tiedä kuinka suuri osa tuonkin listan sarjoista materialisoituu lopulta…
Mikko J kirjoitti:
Kaksivärinen loota jonka kannessa lukee "for the experienced modeller". Vaikuttaa lupaavalta. Itsesuojeluvaistoni vilkkuu punaisena.
toki kannattaakin, mutta tosta ei ko. skaalaan muuta vaihtoehtoa ole. eikä tuo ole mitenkään huonompi kuin esim. south frontin lagg-3. työtä toki on tiedossa, itse aion mallin kyllä rakentaa.