Eikä tämän ikivanhan sarjan dekaaleja taida enää valmistajan tehtaaltakaan saada.
Joten tuleeko mieleen joitakin konsteja tämmöisen ongelman hoitamiseen?
Viimeksi muokattu 12.1.2013 13:22
Neulaliimaksi kutsutaan muoviliimapurkkia, jonka kärjessä on ohut ontto neula, jolla liima…
Etusivu
Keskustelut
Yleinen pienoismallikeskustelu
Siis eivät ne siirtokuvat vielä ole murusina - minä vaan pelkään, että ne murentuvat siinä vaiheessa, kun niitä laitetaan veteen.Antti Lappalainen kirjoitti:Kokeilisin Microscalen Liquid Decal Filmiä, en tiedä miten hyvin toimii murusina oleviin siirtokuviin, mutta ainakin purkin kyljessä lukee "restore old decals".
Parempi myöhässä kuin ei koskaan. Ehe ehe.Simo Halinen kirjoitti:
Kuten itsekin totesit, vanhat ja harvinaiset. Mikset skannaa noita siirtokuvia, tulosta joko siitokuvakalvolle, tai jos aiot pahveineen ne liimata, ihan paperille, ja käytä näitä kopioita.Raimo Leino kirjoitti:^ Kiitos Antti kannustuksesta.
Sitten tuli sellainenkin mieleeni, että koska tässä nyt on kyseessä harvinaisen ison 1/12 skaalan dekaalit, niin voisi tietysti yrittää ihan vaan leikata saksilla/askarteluveitsellä esim. mittaristojen pohjien siirtokuvat irti arkista - ja sitten liimata ne vaikkapa pikaliimalla paikoilleen. Ja liiman kuivuttua voisi mittarin päälle laittaa kirkasta lakkaa kuvaamaan lasia.
Jösses - kyllä ne parhaat ideat ovat välillä hyvinkin simppeleitä - ei vaan aina osaa ajatella. Joten taidanpa skannata noista siirtokuvista useammankin kopion - onpa sitten "vaihtovaraa" jos onnistuu jotakin tumpeloitsemaan.Tervo Salminen kirjoitti:Mikset skannaa noita siirtokuvia, tulosta joko siitokuvakalvolle, tai jos aiot pahveineen ne liimata, ihan paperille, ja käytä näitä kopioita.
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.