Ainakin minulla on niin paljon käyttöä kaikenlaisille tikuille, että valurangan pätkät loppuisivat kesken. Tosin eipä niitä tule muutenkaan juuri käytettyä. Tottumuskysymys, oletan.Kari Partanen kirjoitti:Puutikuilla (=cocktail) itsekin sekoittelen. Mutta eikös noita valurangan pätkiä löydy lähes jokaiselta mallarilta eli olisi 'vihreämpää' tai tässä tapauksessa 'vaalean sinisempää' :-D.
Etusivu
Keskustelut
Yleinen pienoismallikeskustelu
Kiiltävästä maalista matta?
Tottahan se pigmenttipaakku jää tikkuun kiinni, mutta sekoittamalla sekin liukenee.Kalle Rantanen kirjoitti:Tikulla saa sakat pohjasta irti, mutta ravistelu tuntuu hoitavan sekoittamisen paljon paremmin.
Varmasti liukenee, mutta olen pahimmillaan veivannut maalia minuuttikaupalla eikä se ole siltikään sekoittunut tasaiseksi. Puolen minuutin ravistelu on sen sijaan tehonnut. Olen sen verran laiska, että ennemmin ravistelen vaikka se kannen sotkeekin.Mixa Aho kirjoitti:Tottahan se pigmenttipaakku jää tikkuun kiinni, mutta sekoittamalla sekin liukenee.
Maalinsekoittamisen perusohje on: lastamainen tikku, ei pyöreä — siis mieluummin jäätelötikku kuin cocktailtikku. Lastamaisella saa sekoitettua maalin nopeasti ja tehokkaasti tasaiseksi. Tehokas tapa ravistella maali todella tasaiseksi on: mutteri purkkiin, kansi kiinni, purkki tukevasti sorvin kolmileukaan ja pyörimään. Vähän hienostunempiakin laitteita on olemassa, kuten www.micromark.com/PAINT-SHAKER-110v-AC,6781.html tai www.micromark.com/CORDLESS-MIXER-FOR-MODEL-PAINTS,7616.html , vaikka noiden käyttökelpoisuudesta ei minulla henkilökohtaisesti ole mitään hajua.
Perinteinen tapa säilyttää maaleja muuten on kansi alaspäin, jolloin maali pysyy pidempään käyttökuntoisena. Kanteen kertynyt saostuma irtoaa nopeasti, kun purkin kääntää vähän ennen sessiota oikeinpäin.
Perinteinen tapa säilyttää maaleja muuten on kansi alaspäin, jolloin maali pysyy pidempään käyttökuntoisena. Kanteen kertynyt saostuma irtoaa nopeasti, kun purkin kääntää vähän ennen sessiota oikeinpäin.
Viimeksi muokattu 15.11.2010 09:17
Minulla on laiskana miehenä käytössä Badger:in valmistama vastaava laite, ja toimii kyllä kuin junan vessa.Petri Sallinen kirjoitti:Vähän hienostunempiakin laitteita on olemassa, kuten www.micromark.com/CORDLESS-MIXER-FOR-MODEL-PAINTS,7616.html , vaikka noiden käyttökelpoisuudesta ei minulla henkilökohtaisesti ole mitään hajua.
Tuota mixeriä vastaava on cocktail shaker jollaisen ostin aikanaan muutamalla rahalla Hongkongista tai vastaavasta. Toimii ihan ok mutta pitää olla varovainen ettei sekoita maaleja seinille :)
Sorvinomistajat käyttävät seuraavaa kikkaa: Tikulla jne irrotettaan maalipigmentti purkinpohjalta. Sitten esim. pari laakerinkuulaa purkkiin. Kansi tiukasti kiinni ja purkki kiinni sorvinistukkaan. Poraistukalla voi vielä varmistaa, ettei kansi aukea kesken sekoistussession. Pyörimissuuntaa vaihtamalla maali sekoittuu, varsin vaivattomasti.
Ja jos nyt satutte omistamaan vaikkapa pienoisporan tai akkuporan, niin sopivankokoinen t-mallinen valuranka istukkaan kiinni ja sutkuttamaan maali sekaisin pienillä kierroksilla. Hyvin on toiminut toistakymmentä vuotta… ;)
Eikös se sekoittuisi nopeammin täysillä kierroksilla? ;)Kaj-Krister Lindeman kirjoitti:Ja jos nyt satutte omistamaan vaikkapa pienoisporan tai akkuporan, niin sopivankokoinen t-mallinen valuranka istukkaan kiinni ja sutkuttamaan maali sekaisin pienillä kierroksilla.
Kalle. Ne puhuu maalin, ei huoneen sotkemisesta:) Ite oon käyttänyt maalin sekoitukseen puisia kahvin hämmentimiä. Ne on käteviä.
Kirjaudu sisään osallistuaksesi keskusteluun
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.


