Pienoismallit.net

Miksei kynäruisku toimi?

Ei vaikutusta, ja pelkällä vedellä kokeilin heti, mutta kun ilma ei kulje.
Ei ole mallaritovereita hakea hätiin.

Purin sen nyt taas atomeiksi. Ehkä pysyn vain pensselimiehenä. 1/72 laivadioraamassa sitä olisi vain mielellään isot pinnat vetänyt ruiskulla pohjamaaliin.
Tarkoitin osia 35-38 maalikupin alapuolella eikö tuo ole joku säätö ilmalle? Vai mikä säätö se on?
Siinä on kaksi venttiiliä. Etumaisella hienosäädetään ilman tuloa ja taaempi on se varsinainen venttiili.
Etumaista säädetään ruuvilla, taaempaa liipasimella.
Jostain syystä ilma ei kulje mihinkään. Liipasin liikuttaa tappia alaspäin venttiilissä ja päällisin puolin kaikki, myös ilmakanavat sen mitä niistä näkee, ovat kunnossa. Ennen purkua laite kyllä puhalsi ilmaa, mutta silloin ei tullut tippaakaan maalia.
Sain toimimaan ruiskun.
Löysin sivuston jossa oli ohjeita sille jos ilma ei kulje. Siinä neuvottiin ottamaan käytännössä kaikki osat irti ruiskun etuosasta ja tarkistamaan onko ilmaa johtava kanava tukossa.
No minulla ei ollut, mutta sain samalla testattua, että ilma tuli kyseisen kanavan päähän asti. Tämän jälkeen laitoin suuttimet ja kaikki sitä ympäröivät osat puhdistusainekylpyyn ja annoin olla pari tuntia. Operaation jälkeen ruiskusta tulee läpi sekä vesi että ilma.
Kiitos kaikille vastauksista.
Laitoin selostuksen tähän siltä varalta, että jos joku muukin on yhtä tumpelo.

sites.google.com/site/donsairbrushtips/troubleshooting

Tuolta löysin välillisesti avun, koska pystyin rajaamaan ongelman ruiskun etuosaan, kun olin luullut että ongelma on kasaamisessani.
Hieno homma, näin sitä oppii ja saa sitä oppia sitten muillekkin jakaa.
Tyyppiesimerkki siitä miten porukalla saadaan homma hoidettua - ja eikun ruiskimaan😊
"Tinneri"kylpy auttaa aina. ;)
Jeps…
Tässä yksi ongelma oli se ajatusvirheeni, että oletin koko aika kasanneeni ruiskun väärin ja vian johtuvan siitä. Se taas oli seurausta siitä, että kesti ikuisuuden tajuta miten se liipasinsysteemi kootaan, eikä asiaa auttanut se, että ruiskun mukana tullut ns. räjäytyskuva oli hieman virheellinen.
En tiedä onko sitten kalliimmissa ruiskuissa kunnon manuaalit, mutta sellaisella olisi ollut käyttöä.
Moi,
tässä kynäruiskun huolto-ohjeet, toimii lähes kaikille ruiskuille. Pyrin laittamaan tähän materiaaliin aloittaessa yleisimmin eteen tulevat ongelmat.
Linkki
Moi Jari,

Mainio kooste. Tällaisia koosteita voisi olla enemmänkin, siellä täällä keskusteluissa olevien tietojen löytäminen on työlästä ja aikaa vievää.
Yhteen asiaan kaipaisin tarkennusta. Mainitset silikonittoman rasvan. Mikä tai mitkä merkit ovat tällaisia rasvoja ja mistä niitä kätevästi saa? Minkä takia silikoni ei sovi ruiskuun? Onko muitakin lisäaineita, joita kannattaa vältellä? Mitenkäs noita O-renkaita kannattaa käsitellä?

Jukka