Pienoismallit.net

Mallit ulkomailta

Esimerkillä ajattelinkin lähinnä kertoa omaa kokemusta ja antaa suuruusluokkaa maksuille. Itsellä on yleensäkin keskusteluja lukeneena ja kuulleena muodostunut käsitys tullista että jos tavaraa jää sinne, se myös kannattaa jättää sinne, mieluummmin kuin maksaa kalliita tullauskuluja. Arvonlisäveron osuuden osaa tietty jokainen arvioida, mutta ainakin omalle kohdalle mysteeriksi on jäänyt ilmaisu "+tulli". Enkä oikein ole mistään selvää nyrkkisääntöä ja suuruusluokkaa saanut tuolle "tullimaksut" osuudelle. Nyt tiedän ja tiedän sen myös kuinka helppoa ilmoituksen teko on. Tullin sivuille kirjautuminen pankkitunnuksilla, omien tietojen täyttö, lähetyksen tiedot saapumisilmoituksesta, tilauksen hinta +rahti ja liitteeksi vaikka tilausvahvistus PDF muodossa. Päätöksen jälkeen verkkopankissa maksun suoritus ja tavara lähtee postissa kotiin/lähipostiin.
Michael von Bell kirjoitti:
Aika noppeesti tuli luckymodelilta(1 malli ja muutama pikku after market osa), perjantaina tilattu sunnuntaina lähti toimitus ja eilen hain tullipostista.
Joo, postissa vai Tullissa ruuhkaa? Kuten mainostin, mulle oli postitettu jo 18.12, tuli vasta tänään postissa!
Tän vuoden puolella tullut 5 pakettia jenkkilästä, vain 1 jäi tulliin. Ei huono osumisprosentti ;p
Kellään kokemuksia tästä kaupasta?

www.model-making.eu
Eipä ole. Joskus olen valikoimaa kyllä katsellut mutta olen pitänyt postimaksuja turhan korkeina, en tiedä onko tilanne edelleen sama.