Pienoismallit.net

Parhaat WWII-aiheiset PC-pelit

Kyllä Close Combat sarja on lähinnä sydäntä. Vasta julkaistiin uusinta vedos kolmoseste nimellä Iron Cross. Must paketti kaikille peliin tykästyneillä. Haasteita otetaan vastaan.

Myös Call of Dutyt on tulleen xboxilla tutuksi.

www.digitalriver.com/dr/sat5/ec_Main.Entry17C?SID=50505&SP=10023&CID=120628&PID=906726&PN=1&V1=906726&CUR=978&DSP=&PGRP=0&ABCODE=&CACHE_ID=120628
IL-2 on kaikkein paras. Kun IL-2:sta pelaa, ei ulos tarvitse mennä, töistäkin voi livahtaa liian aikaisin pois, tyttöystävän voi jättää jos se ei tajua jättää, baarissa ei tarvitse enää pyöriä ja muutenkin sosiaalisen elämän voi unohtaa.

Ja kyllä on hyvä harrastus. Säästää rahaa…
Mitäh?? eikö täällä porukka muka pelaa Red Orchestraa? ( www.redorchestragame.com ) Tämä on kaikkien ww2-räiskintäpelien kuningas. Pyyhkii lattiaa ja pyllyä kaiken maailman Call of Dutyillä ja Battlefieldeillä yms :) . Itse olen aivan koukussa, tulee pelattua harva se päivä. Kerrankin fps jossa on myös panostettu realismiin: ei mitään naurettavaa loikkimista ja juoksemista maantiekiitäjän nopeudella. Aseilla tähtääminenkin tapahtuu samoin kuin oikeilla. Eivät myöskään ole mitään "lasertykkejä" vaan näissä on ballistiikka! Ja mikä ehkä parasta: tässä ei ole lainkaan amerikkalaisia :) Peli sijoittuu itärintamalle joten mitään hapatusta ei ole.

Muista genreistä olen itse tahkonnut eniten Hearts of Ironia (1 &2), Combat Mission 2:ta, sekä IL2 Sturmovik Forgotten Battlesia. Näistä etenkin kaksi jälkimmäistä on olleet aina myös hyviä inspiraation lähteitä pienoismallailuun :) On lyömätöntä FW190:n tai mersun maalin kuivumista odotellessa käydä simulaattorissa lentelemässä samanlaisella vehkeellä. Ensi kuussa on muuten näiden tekijöiden yhteistyönä tulossa ulos uusi peli nimeltä thetre of war (muistaakseni) odotan kieli pitkällä.
Call of Duty sarjaa, Red Ochestraa, Company of Heroes. Vanhemmasta puolesta sitten noita Combat Missioneita sekä Close Combatteja.

Call Of Duty : United Offensivea enemmissä määrin jauhettu suomalaisilla servereillä, Duty2 vei suuntaa huonompaan ja pelailu lopahti pikku hiljaa. Red Ochestran ongelmana kunnon suomalaiset serverit, niitä ei meinaa löytyä tai jos on niin ne oli puolet ajasta alhaalla. Company of Heroes, loistava peli pelata laneilla. Combatit sitten ihan yksin pelinä illan hiljaisuudessa.
on se varmaan ihan hyvä se call of duty 2 paitsi big red one on on aivan huono peli sillä huono näkyvyys pilaa pelin sama juttu brotersh in amrs earned in bloodissa mutta toi broters in arms on ihan ok
M Koivunen kirjoitti:
Red Ochestran ongelmana kunnon suomalaiset serverit, niitä ei meinaa löytyä tai jos on niin ne oli puolet ajasta alhaalla.
No eipä niitä tosiaan paljon ole, jos vertaa esim johonkin counter-strikeen tai muuhun "mainstream" -peliin. Mutta kyllä mun havaintojen mukaan pääsee lähes aina halutessaan kotimaiselle palvelimelle pelaamaan. Lisäksi ainakin meilläpäin on yleensä aina vähintään parillekymmenelle Keski-/Itä-Eurooppalaiselle palvelimelle niin pieni pingi että on ihan hyvä pelata.

Meinasi ihan unohtua: Aikoinaan tuli kommandoiltua myös Hidden & Dangerous 1 & 2 ihan huolella puhki.
M Koivunen kirjoitti:
Red Ochestran ongelmana kunnon suomalaiset serverit, niitä ei meinaa löytyä tai jos on niin ne oli puolet ajasta alhaalla.
Ainakin "Finnische-Sisu ry" on aina pystyssä, ja "Finnish Front Lines" yleensä, mutta siellä ei ole paljoa pelaajia.

Itse pelaan Red Orchestraa ja Battlefield 1942:n Finnwars ja Forgotten Hope modeja. Tarkotus olisi hankkia vielä IL-2 Sturmovik: 1946.

Ja jos Red Orchestrassa kiinnostaa klaanipelaaminen niin vierailkaa www.freewebs.com/divisioona-k18-/
Itse aloitin PC pelaamisen ja nettiräiskinnän vasta kun ostin ekan oman koneen -03, yli kolmekymppisenä vanhana patuna. Heti piti ostaa Medal of Honour kaikkine lisureineen, Call of Duty ja sen jatko-osa United Offensive. Il-2 Sturmovik oli kuitenkin se jokin mikä ajoi koneen hankintaan. Sitäkin sarjaa on melkein kymmenen eri peliä. Melkein joka ilta ja yö tulee pelattua netissä United Offensivea lähinnä jenkkiklaanimme, {MOB}, servuilla. Vaimo ei oikein aina tajua tätä "riippuvuutta" mutta sellaisia ne naiset välillä on. ;)
Ammutaan jos tavataan.

{MOB}[Regs]Blinky
Nähdään COD:issa! Mun nimi on tällä hetkellä WNxFishy ja usein pelaan Waffen SS - serverillä pelimuotona tdm :)
Kyllä tuo IL-2 sturmovik on mahtavasti toteutettu pitäis joskus hankkia tuo uusin IL-2:1946