Pienoismallit.net

Projektin alku (erittäin keskeneräinen…)

No nii, välillä saanu taas jotain aikaan. Isomman vehkeen ohjaamo alkaa olla valmis.



Värit käänsin paketin ohjeiden Humbrolista Vallejoille, ja taisipa mukaan tulla hieman omaakin näkemystä. Tuo penkki on vielä tässä kuvassa väärän värinen, nyt jo korjattu + istuinvyöt maalattu. Lisäksi äsken paljastui että onnistuin kuitenkin liimaamaan tuon penkin liian taakse, eikä takaseinä siten mahdu kunnolla paikkalleen. Tuo kohta pitää siis vielä korjata.

Smerin pikkukone on jo rungon kasaus vaiheessa:



Ohjaamossa on kaikki sinne kuuluvat etsikilkkeet paikallaan, kuvia en niistä saanut aikaiseksi. Sanottakoon nyt kuitenkin että vastaisuudessa en taida 1/72-mittakaavassa nähdä tuota vaivaa… Sitte Smerin mallin alasiipi ja moottorin suojus. (tai mikä se nyt virallisesti onkaan)



Nuo kuvassa sojottavat piuhat on 0,12 millistä pilkkisiimaa, niiden pitäisi lopputuloksessa ajaa vaijereiden virkaa. Kommentteja/vinkkejä otetaan vastaan.
Lentäviin kangaspuihin hurahtaneena odotan mielenkiinnolla raporttiasi siipien takiloinnista. Minkäslaista liimaa käytät niihin siimoihin?
Semmosella hyytelömäisellä pikaliimalla pistin edelliseen malliin. Onnistu noin 50-prosenttisesti: puolet piti leikkoa pois ku jäivät nii löysälle etten onnistunut niiden kiristämisessä sillä kuumaneula kikalla. Pitää kehittää tälle kertaa jotain muuta että pääsis lähemmäs sataa prosenttia… kenties nestemäisellä pikaliimalla? Kuivuu ainaki paljo nopeammin.
onnistuu ehkä parhaiten niin että poraat sekä ylä-, että alasiipeen läpi asti reiät, jonka jälkeen pujotat siiman läpi ja lisäät pikaliiman. (nestemäinen on mulla toiminut) sitten kuivamisen ajan vedät siimaa niin että se pysyy kireällä. kun liima alkaa pitää voit päästää irti, mutta kannattaa pätkiä ylijäämä siimat pois vasta jonkun ajan päästä. sitten vaan tulppaamaan / kittaamaan kolot umpeen.

toi kuumaneula kikka on mulla onnistunut paremmin tulitikulla. en sitten tiiä onko näin oikeasti vai onko käyttäjässä ollu vikaa..
Tuo Smerin tsaikan vaijerointihan on melko kivutonta kun ne pujotusreiät on tehty valmiiksi siipiin ja runkoon.