Pienoismallit.net

Nyt kaikki Sloveniaan!

Tämä saattaa kuulostaa Revellimallarin kannalta hieman uskomattomalta, mutta todettakoon
täten, että Sloveniasta, Portorozin kaupungista "Supernova"-nimisestä kauppakeskuksesta
saa neljällä eurolla kaikkia Revellin malleja mittakaavaan katsomatta! Joten Sloveniaan
matkustavat voivat ottaa tästä onkeensa, ja suunistaa Slovenian ostosparatiisiin!
"Revell" saa aina varauksellisen reaktion aikaan, kun ei tiedä mitä laatikos on. Jos olis ollut jonkun muun valmistajan vaikka Dragonia niin olisin saattanut miettiäkin asiaa:D
Ainakin Revellin uudet sukellusveneet ja schnellboot:it ovat tasokkaita.
Antti kirjoitti:
"Revell" saa aina varauksellisen reaktion aikaan, kun ei tiedä mitä laatikos on. Jos olis ollut jonkun muun valmistajan vaikka Dragonia niin olisin saattanut miettiäkin asiaa:D
tai hasegawaa.. ainakin 1/48 Spit IX, JU-87 B-2 ja henschel HS-129 löytyvät revellin pakkaamana..
Unhtamatta 1/32 kokoisia Me 109 ja Focke Wulf 190 D malleja. Eikä 1/48 Me 110G mikään huono malli ole.
totta, harri. tuo vaan on sikäli kohtalaisen inhottava asia, ettei etukäteen tutustumatta voi tietää kenen alkuperäisen valmistajan malli lootasta löytyy.

Joku voisikin tehdä listaa tietämistään malleista, jotka ovat jonkun muun tekemiä kuin R:n, mutta joita revell pakkaa, vaikkapa 1/48 skaalassa. tai miksei muidenkin valmistajien, tästähän saisi artikkelit puolelle ihan hyödyllisen listan, niin ei tarvitse ostaa ns. sikaa säkissä.
Ja ne Revellin omatkaan mallit eivät ENÄÄ oikeasti ole huonoja. Tarkastakaapa vaikka huviksenne mm. C-160 Transall (1/72), Super Constellation (1/144), tai vaikkapa tuo uusi Eurofighter (1/48) ja toki muitakin helmiä löytyy. Alkuperämaan voi myös tarkastaa laatikosta ulkopuolelta, etsikääpä jostain teksti, "Made in xxx". Japan on Hasegawaa yms.