Ilta-Sanomien 7.4.15 internet-sivuston mukaan:
”Suomalainen hakaristi” eli mitä ilmeisimmin Suomen ilmavoimien vanhalla hakaristitunnuksella varustettu lentokoneen pienoismalli on johtanut rikostutkintaan ja lelukaupan sulkemiseen Moskovassa.
www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1428376618258.html
Etusivu
Keskustelut
Yleinen pienoismallikeskustelu
IS/Suomalainen hakaristi johti lelukaupan ratsiaan Venäjällä
Eipä ole typeryydellä rajaa näköjään.
Mites esim. Tank:in saksalaisfigut. Ei tässä voi muuta, kun ihmetellä naapurin menoa. Venäjän uusnatsit käyttävät hakaristia ihan julkisesti.
Koskahan suomessa kieltävät tunnusten käytön pienoismalleissa?
Ai kun laittaa pahisten tunnuksia lelukauppaan? :PTomi Eloranta kirjoitti:Eipä ole typeryydellä rajaa näköjään.
Aiheeseen liittymätöntä. Klikkaa tästä nähdäksesi tekstin.
Huom! Pysythän aiheessa etkä ota tätä käyttäjän offtopiciksi merkitsemää sisältöä mukaan keskusteluun.
Jos vaikka alettais kutsumaan sinistä ja kauheuksista puhdasta symbolia hakarastiksi, niin ei tarvitsisi pillittää, kun joku tietämätön on pohjoisen sankarikansan lentäviä taas mollannut. Vaan tässä kohtaa ei olisi auttanut, kun ei ole sen merkin nimestä kysymys. Jokohan on lehditötilaisuus Suomessa valmisteilla? Meidän ruksi on viaton, ja muutenkin on iivanalla vähän talo sekaisin…
Kyllä pienoismallitkin on näköjään vaarallisia, kun pitää ihan lelukaupan tietokoneetkin ratsata… XD Vastavetona kielletään punatähdet suomalaisten alan liikkeiden pienoismallivalikoimissa.
outoa että venäläiset valmistajat työntävät markkinoille saksalaiskalustoa, no ehkä palkkiristi on sitten hyväksytty. Saksassa on myös hakaristin käyttö pienoismalleissa kielletty (ainakin aikaisemmin kun tilasi mallin sieltä niin hakaristit ja ss-tunnukset oli mustattu arkeilta) ja nykyäänkin rajattu niin että helppo leikata pois arkista.
Tää natsilelukampanjointi ei ole ihan uusi asia Venäjällä. Olin kerran (n. kymmenen vuotta sitten) naapurin pienoismalliliikkeessä, kun TV-n kuvausryhmä tuli tekemään juttua aiheesta. Ei auttanut selittely, että kyllä täällä venäjän ja amerikankin pienoismallit on pop.
Aiheeseen liittymätöntä. Klikkaa tästä nähdäksesi tekstin.
Huom! Pysythän aiheessa etkä ota tätä käyttäjän offtopiciksi merkitsemää sisältöä mukaan keskusteluun.
Ja sitten kuinka ollakkaan, kauppiaalla oli hitlerin kuva seinällä takahuoneessa…Viranonaisten toimintaa tarkoitin tietysti.toivonen kirjoitti:Ai kun laittaa pahisten tunnuksia lelukauppaan? :PTomi Eloranta kirjoitti:Eipä ole typeryydellä rajaa näköjään.
Kirjaudu sisään osallistuaksesi keskusteluun
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.

