Pienoismallit.net

Jagdpanzer IV L/70 Lang

Minkälaiset telat olivat mid-production vaunussa?

Tarkoitus olisi sijoittaa malli joko loppuvuoteen -44 Ardenneille tai Unkariin. Jokatapauksessa talvikaavioon.

Kiitos vastauksista!
Luultavasti vuoden 44 telat tai varastosta varhaisempia teloja, siis mitä oli käsillä.
Kun kuvista näkyy luultavasti kaikki pzkfw IV sen telat 1943-1944.
Muttei ostketteneitä ole näkynyt noissa.
ATL-04 pz III/IV käytössä 1941-1944
Tuossa lista friullin ATL-05 pz III/IV käytössä 1942-1945.
ATL-27 käytössä 1943-1945.
ATL-28 käytössä 1944-1945.
Noista voi valita omaan makuunsa.
Näitä yleensä näkyi noissa vehkeissä: www.combatmodels.fi/tuote/mtcmtl35012/tracks+for+pzkpfwiv+stug+iii+1943+45+solid-horne
Mysteerimallari korjannee, jos olen väärässä.
Moi Antti,

En liene Mikan edellä tarkoittama Mysteerimallari, mutta oletan, että tarkoitat VOMAG:n valmistamaa Jadgpanzer IV L/70(V) Lang vaunua, etkä ALKETT:n valmistamaa Jadgpanzer IV L/70(A) Lang vaunua. Jadgpanzer IV L/70(V) Lang:ia valmistettiin elokuusta 1944 sodan loppuun noin 940 kpl:tta, joten on enemmänkin semantiikkaa jakaa niitä early, mid ja late/final kategoriohin; toki niin voi tehdä ja Dragonhan niin tekeekin eri Jadgpanzer IV L/70(V) Lang paketoinneissaan.

VOMAG:n valmistamissa Jadgpanzer IV L/70(V) Lang vaunuissa tiettävästi käytettiin pääsääntöisesti kevyitä teloja - vaikkakin ne jälleen (kerran) kategoroidaan final Jadgpanzer IV L/70(V) Lang teloiksi. Joten nämä Model Kastenin www.mmodelstore.com/sk-27.aspx telat lienevät yhdet sopivimmista ja parhaimmista vaihtoehdoista.

Unkarissa mm. Stu.Art.Brig. 210, 13th Panzer Division ja Pz.Jg.Abt./Pz Div. Feldherrnhalle Jadgpanzer IV L/70(V) Lang vaunut olivat talvicamossa; -44 Ardenneille lähinnä kolmiväri camossa. Jadgpanzer IV L/70(V) Lang on kyllä yksi tyylikkäimmistä sakuvaunuista.

Toivottavasti auttoi. Parhain terveisin, AJ

PS Dragonin vaiko Tamiyan Jadgpanzer IV L/70(V) Lang?
Kiitos vastauksista!

Tosiaan jäi mainitsematta, että kyseessä on tuo Tamiyan sarja. Alan kallistua noihin kevennettyihin teloihin, missä on tuo lovi keskihampaassa. Nuo Modelkastenit ovat juuri niitä, mutta myös MasterClubilla on ne.
Ei "AJ", et ole Mysteerimallari vaikka mystinen oletkin, mutta oikeassa kyllä olet - kevennetythän ne tietty olivat.
www.combatmodels.fi/tuote/mtcmtl35013/tracks+for+pzkpfwiv+stug+iii+1943+45+v+perforation
Moi Mika, No worries. Nuo MasterClubit metallitelat vaikuttavat erinomaisilta.

Moi Antti, Ole hyvä. Nyt sinulla on ainakin parit hyvät vaihtoehdot Jadgpanzer IV L/70(V) Lang vaunun kevyihin/kevennettyihin teloihin - ModelKastenit tai MasterClubin. Millainen muuten tuo Tamiyan sarja noin ylipäätään on? Kiitti vastauksesta jo etukäteen. Parhain terveisin, AJ
Viimeksi muokattu 24.1.2015 23:51 +
AJ

Oon ehtinyt hypistellä vain valurankoja vasta, mutta näyttää uskomattoman hyvältä. Netistä oon lukenut, että menee tosi nopeesti ja helposti kasaan. Tyypillistä Tamiyaa siis. Ainoa heikko puoli on vaan, että tulee letkutelat ja se, että tästä voi rakentaa tuon "september-november 1944" version.

Tamiya on myös tuonut tähän Detail Parts lisäosasetin, missä tulee aluputki ja tykin koneisto.
OK, kiitos, AJ
Tuli tuo Tamiyan sarja myös hankittua ja ajatuksissa oli tehdä ns "short tracked" yksilö eli hinausta varten valmisteltu vaunu, tässä tapauksessa vetopyörä jää puuttumaan edestä. Mutta olisi hakusessa kuva panzer IV mistä on vetopyörä poistettu, näkisi millainen tuo akselin pää on?