Etusivu
Keskustelut
Yleinen pienoismallikeskustelu
Tigerin pyöristä
Alkuun Edelliset
Seuraavat Loppuun
Ihan pikainen kysymys Tigerin ulkoreunaan tulevasta mustasta väristä. Maalasin tänään Vallejon tavallisella mustalla värillä ja mielestäni lopputulos oli hieman liian tumma ja kirkas. Olisiko esimerkiksi mattamusta ollut parempi vaihtoehto?
Terve,
mielellään mattana eikä edes täysmustana vaan hieman harmaalla taitettuna. Suora musta tekee mallista lelumaisen. Tämä on mantra jota hoen aina ja kaikkialla :)
Niko
mielellään mattana eikä edes täysmustana vaan hieman harmaalla taitettuna. Suora musta tekee mallista lelumaisen. Tämä on mantra jota hoen aina ja kaikkialla :)
Niko
Vallejon black greyta olen itse käyttänyt kumirenkaisiin. Ei tarvitse sekoitella useammasta sävystä.
Vallejon black grey käy tai Tamiyan tai minkä tahansa valmistajan nato black tai vaikkapa panzer grey ja vastaavat. Ideana on, että musta ei ole mustaa :) Jos haluaa hifistellä, kulutuspinta voi olla tummempi kuin pyörän reuna.
Ja näinhän se usein onkin koska pöly.Petri Lyy kirjoitti:Jos haluaa hifistellä, kulutuspinta voi olla tummempi kuin pyörän reuna.
Ok, kiitoksia. Tämä malli menee vielä paremman puutteessa mustalla, mutta yritän parantaa asiaa pölytyksellä ja pigmenttimudalla. :)
Alkuun Edelliset
Seuraavat Loppuun
Kirjaudu sisään osallistuaksesi keskusteluun
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.

