Pienoismallit.net

Ryhmärakentelu: I maailmansota

Millainen olisi mielestäsi paras rajaus ensimmäisen maailmansodan ryhmärakenteluun?    
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kertoa oman mielipiteensä ja nähdä tämänhetkisen vastaustilanteen.
Suuri merkkivuosi lähestyy: I maailmansodan syttymisestä tulee ensi kesänä kuluneeksi tasan 100 vuotta. Kiinnostaisikohan mallareita ryhmärakentelu I ms:n tankeista?

Okei: tiedän, että ekat tankit vyöryivät taistelukentille vasta syyskuussa 1916, mutta kun nuo vuodet 1914 & 2014 olisivat noin herkullisesti pian käsillä… Olisi mielenkiintoista nähdä, mihin I ms:n mallarit yltävät. Mittakaava voisi kai olla vapaa. Olisiko sodan alkamisen 100-vuotispäivä (28.7.2014) sopiva takaraja?

Itse ajattelin kokeilla Takomin uutta (tässä kuussa ilmestyvää) FT-17:ää mittakaavassa 1:16.

Onko mukaan lähtijöitä?

EDIT: Monen toivomuksesta muutan tämän ryhmärakentelun nyt sitten koskemaan I maailmansotaa kokonaisuutena. Eli ekan ms:n tankit saakoot aikanaan oman r-rakentelunsa. Maailmansota pienoismallirintamalla alkakoon! Ja rauha tehdään sitten 28.7.2014. Ugh, olen puhunut.
Viimeksi muokattu 4.10.2013 19:27 +
Lähden mukaan, Whippet ja/tai A7V.
Onko mallit sidottu 1. rähinään vai voiko mukaan ottaa esim. Suomi-Rellu vuonna 1938?
Suuren sodan 100-vuotismerkkipäivä on kyllä niin merkittävä asia, että toivoisin yhtä isoa ryhmärakentelua missä aihe olisi vain ensimmäinen maailmansota, käsittäen kaiken sotaan liittyvän.
Juha K kirjoitti:
Suuren sodan 100-vuotismerkkipäivä on kyllä niin merkittävä asia, että toivoisin yhtä isoa ryhmärakentelua missä aihe olisi vain ensimmäinen maailmansota, käsittäen kaiken sotaan liittyvän.
Juuri näin! Itse asiassa tämä oli mullakin ensimmäisenä mielessä, mutta ajattelin, että jos paisuu liikaa. Mutta toki sellaiseenkin lähden mukaan. Voisi kieltämättä tulla porukalta todella mahtavia töitä.

Joten: kannattaisiko laajentaa sodan kaikki aihepiirit kattavaksi ryhmärakenteluksi?
Mika Haalahti kirjoitti:
Onko mallit sidottu 1. rähinään vai voiko mukaan ottaa esim. Suomi-Rellu vuonna 1938?
Ehkä olisi hyvä, jos FT-17 saavat kokonaan oman ryhmiksen. Silloinhan Suomi-Rellut myös 30-luvulta kuuluvat ehdottomasti mukaan.
Viimeksi muokattu 6.9.2013 08:21
Tuossa on kyllä ideaa, Jari. Toivottavasti Mengin Rellun myötä tulee muitakin uusia WW I vaunuja.
Mika Haalahti kirjoitti:
Tuossa on kyllä ideaa, Jari. Toivottavasti Mengin Rellun myötä tulee muitakin uusia WW I vaunuja.
No tätä minäkin odottelen innolla. Se RPM:n tekemä Rellukka ei kyllä ole niitä ihanimpia rakennettavia. Toivon, että 1:16 skaalaan tulisi myös erilaisia torni- ja aseistusvaihtoehtoja. Mutta hyvä, että päästään alkuun.

Kannattaa muuten katsoa, mistä tuon 1:16 Rellun hankkii. Kuivalaiselta sen saa 89 eukolla. Ulkomailta tilattaessa hinta on melkein 120 eunukkia.
Tuosta RPM:n Rellusta on yli 10 vuoden kokemus. Projekti onneksi jo lähes valmis. En suosittele, vaikka olisi ainoa sarja aiheesta. Niin paljon saa tehdä työtä.
Sitä voisi pohtia olisiko järkevää jakaa kahtia, esimerkiksi yksi ryhmis I maailmansodan maasodalle ja toinen meri- ja ilmasodalle. Tai toisin päin, riippuen siitä kumpaa arvelee suositummaksi, maa- vai lentokalustoa. Tämä siis siinä tapauksessa jos ryhmis tuntuu liian isolta jos mukana on aivan kaikki I maailmansotaan liittyvä.

Mutta muodossa tai toisessa I maailmansota olisi kyllä hyvä huomioida ja myös muut kuin tankit.