Pienoismallit.net

Maalla, merellä ja ilmassa XII

Ajankohta
29.10.2022
Sijainti
Kuopion Raittiustalo (Minna Canthin katu 52)
Järjestäjä
Pohjois-Savon pienoismalliharrastajat ry
Pienoismalliorientoituneen väen esiintymä havaittiin lauantaina Kuopiossa.

Tapahtuma saatiin vietyä mainiosti pakettiin, tällä kertaa yksipäiväisenä. Yksipäiväisyys ei juurikaan vaikuttanut näytteilleasettaja- tai yleisömäärään, taaskin saatiin esille suuri määrä laadukasta mallimateriaalia. Oli suuri ilo huomata näytteilleasettajien joukossa vakiokävijöiden lisäksi heitä, jotka eivät aiemmin ole Kuopion tapahtumaan osallistuneet. Toivottavasti kerta ei jää ainoaksi.

Malleja oli paikalla hieman yli 200. Juniorimallareita oli myös miltei kaikissa luokissa, mitä voidaan pitää erinomaisena asiana.

Tämän vuoden teemana ollut Moottoriurheilu toi teemaluokkaan mukavasti malleja, ja muutenkin painopiste tuntui siirtyneen hieman siviilliajoneuvoihin päin; aikaisempiin vuosiin verrattuna maakalustoa oli vähemmän mutta automalleja sen sijaan runsaasti.

Yleisön suosikki ja "Best of Show"-palkinnon saaja oli Onni Kolarin "Vihreä vallankumous"-dioraama. Juniorimallareita muistettiin mallipalkinnoilla. Karjalan lennoston killan edustajat antoivat myös tunnustuspalkintoja.

Kiitokset kaikille jotka onnistuitte tekemään tapahtumastamme jälleen hienon sekä tunnelmaltaan että visuaalisesti. Erityiskiitokset vielä seuraaville tahoille:

-HPNS/ Ville Myllylä
-Hämytrans Oy ja PEAB, sponsoroinnista
-Karjalan lennoston kilta
-Niiralan Martat, kahvitarjoilusta
-Heikki Inkinen, kasaus- ja purkuavusta

Pohjois-Savon pienoismalliharrastajat ry. kiittää ja toivottaa tervetulleeksi seuraavaan tapahtumaan!

Kuvia tapahtumasta

Keskustelua tapahtumasta

Melkeen vuosi aikaa rakentaa joku kilpuri ;-)

pienoismallit.net/media/kuvat/16/31/90/163190.jpg
Tuohan nuo kaikki niin varataan sitä myöten tilaa.
Tervo Salminen kirjoitti:
Melkeen vuosi aikaa rakentaa joku kilpuri ;-)

pienoismallit.net/media/kuvat/16/31/90/163190.jpg
Ja jo rakennetut myös tervetulleita.
Tuohon teemaan liittyy yksi asia, jota emme vielä julkaise, mutta se tuo ainakin yleisöä varmasti enemmän ja kenties mallareita ja sitä kautta mallejakin.
Moni aikaisemmin käyneistä maksavista asiakkaista on toivonut jotain teemaa, joka ei aina olisi niin sotaisa.
Julkaistaan kun asiat varmistuu.
Timo Rissanen kirjoitti:
Ja jo rakennetut myös tervetulleita.
Nah, noi pyöräthän oli jo liki kaikki Kuopiossa näytillä!
Tervo Salminen kirjoitti:
Timo Rissanen kirjoitti:
Ja jo rakennetut myös tervetulleita.
Nah, noi pyöräthän oli jo liki kaikki Kuopiossa näytillä!
Kuka yleisöstä niitä muistaa ja nyt tulee varmaan erilaista yleisöä paikalle.
Nonii, eiköhän sitä pidä Kuopiossa kerran kymmeneen vuoteen käydä ja kappas kun edellisestä kerrasta onkin 10 vuotta aikaa. Eli sinne siis.
Petri Huhtala kirjoitti:
Nonii, eiköhän sitä pidä Kuopiossa kerran kymmeneen vuoteen käydä ja kappas kun edellisestä kerrasta onkin 10 vuotta aikaa. Eli sinne siis.
Kumartaa Rissanen…
Mikähän se on tuo teemaluokka?
Teemaluokka: moottoriurheilu. Maalla, merellä tai ilmassa liikkuvat kapineet joilla on jollain tavalla paremmuudesta kilvoiteltu.
Niin ja ei kannata unohtaa kaikkia muita perinteisiä luokkia. Kaikki luokat mukana.
Kiitti Tapsa, kun pyrit tulemaan. On taas mukava "raatailla".
Timo Rissanen kirjoitti:
Niin ja ei kannata unohtaa kaikkia muita perinteisiä luokkia. Kaikki luokat mukana.
Kiitti Tapsa, kun pyrit tulemaan. On taas mukava "raatailla".
Juu. Heitetään herjaa sitten oikein olan takaa ;)
Teemme Tapsa näin.
Nähhään ja kerkeisitkö paikalle jo niin, että mallit olisivat kymmeneltä pöydillä? Lehdistötiedotteemme ja mainoksemme on luotu siihen aikatauluun, mutta aja varovasti.
Tällä hetkellä mallareita on tulossa akselilta Oulu- Helsinki, Joensuu- ja olikohan Seinäjoki. Eli aika kattavasti läpi Suomen maan.
Timo Rissanen kirjoitti:
Teemme Tapsa näin.
Nähhään ja kerkeisitkö paikalle jo niin, että mallit olisivat kymmeneltä pöydillä? Lehdistötiedotteemme ja mainoksemme on luotu siihen aikatauluun, mutta aja varovasti.
Se pittää sitte lähtiä ennen kuutta ajamaan, mutta koitetaa. Oha sitä joskus ennenki lähetty siihe aikaa.
Tapio Huhtelin kirjoitti:
Timo Rissanen kirjoitti:
Teemme Tapsa näin.
Nähhään ja kerkeisitkö paikalle jo niin, että mallit olisivat kymmeneltä pöydillä? Lehdistötiedotteemme ja mainoksemme on luotu siihen aikatauluun, mutta aja varovasti.
Se pittää sitte lähtiä ennen kuutta ajamaan, mutta koitetaa. Oha sitä joskus ennenki lähetty siihe aikaa.
No tutimaan vaan aikaisemmin.
Meilläkin noustaan joka aamu jo klo 4.20. kun kissojen pirulaiset ovat opettaneet aikataulun…ja puoliso…
Greetings from the distant planet of Jyväskylä.

Miksi ei : kilpa autot, street cars ?

Michael Coleman
Hello, Michael.
Unlike some other shows, there hasn't been so many different classes for car models in our shows. If the car is customized or modified in any way, it is considered as a "custom". This year the special theme of the show is "motor racing", so all kinds of race cars go to "teemaluokka".
-Antti
Gura maith agat, a Antti - (Irlanti) = kiitos, Antti.

I'll try that.

Nähdään Kuopiossa kohta.

Michael
Karjalan Lennoston Kilta tulee mukaan esittelemään jotain mielenkiintoista…ja heillähän sitä riittää. Itsekin odotan heitä ja varsinkin kun lentäjät kertoilevat kokemuksiaan.
Anteeksi, kun olen malleja kommentoidessani "mainostanut" tapahtumaamme sillä, että olen toivottanut mallarit tervetulleiksi Kuopioon ja samalla olen kertonut, että meillä on todella runsaasti kirpparimalleja myynnissä ja kertonut myös Myllylän Villen -jokavuotinen kauppias meidän tapahtumassa on tulossa paikalle.

Tämä mainostus pitäisi kertoa tällä palstalla ja nyt se tässä sitten on.
Aiheeseen liittymätöntä. Klikkaa tästä nähdäksesi tekstin.
Huom! Pysythän aiheessa etkä ota tätä käyttäjän offtopiciksi merkitsemää sisältöä mukaan keskusteluun.
Pyydän siksi anteeksi, että erään mallin kommentissa on minulle osoitettu viesti, että mallien kommenteissa ei olisi hyvä mainostaa mitään kirpparimalleja ja vielä lisätty, että Villen ei kannata tulla myymään muovimallejaan, koska ei niitä kuitenkaan kukaan osta.

Jos joku on pahoittanut mielensä viesteistäni, niin olen hänen mukaan siis toiminut värin, mutta en löydä kyllä säännöistä, että niin ei saisi tehdä. Mikäli joku mallitapahtuman järjestäjä tahtoo saada mallareita ja malleja mahdollisimman kattavasti, niin mielestäni en ole tehnyt väärin.[/oftopic]
Väliaikatietoa:
Reilusti yli sata mallia ilmoitettu 19:ltä mallarilta ja aikaa vielä on.
Olemme edellä aikaisemmista vuosista ja yleensä näyttelyaamuna yllättävän moni tuo mallejaan suoraan ilmoittamatta etukäteen.
Kiitos jo tähän asti ilmoittautuneille.
Ette jää ainakaan huonolle tuulelle, sitä pidetään huolta ja kysymyksiä jos on, niin antaa tulla vaan.

Lehdistötiedotteistamme osa lähti "Menovinkit" palstoille lähikuntien paikallislehdille, joita on monia ja paperiset versiot lähtee ihan lähiaikoina, kuin myös melkein heti perään emailit potentiaalisille medioille mahdollisten juttujen julkaisemiselle.
Näillä mennään jo nyt.
Matti T 15.10.2022 22:00 Vastaa lainauksella
Jos jollain Kuopioon näyttelyyn menevällä Etelä-Suomen asukkaalla on kiinnostusta/haluja nähdä vaivaa ja ottaa ylimääräistä mallia matkaan, niin täältä (Kerava) löytyisi joku teemaluokan kilpuri näytteille.

Itse kun en pääse Kuopioon tuolloin ja teemaluokan malleja näyttelyyn kaivataan.
Matti T kirjoitti:
Jos jollain Kuopioon näyttelyyn menevällä Etelä-Suomen asukkaalla on kiinnostusta/haluja nähdä vaivaa ja ottaa ylimääräistä mallia matkaan, niin täältä (Kerava) löytyisi joku teemaluokan kilpuri näytteille.

Itse kun en pääse Kuopioon tuolloin ja teemaluokan malleja näyttelyyn kaivataan.
Hienoa Matti.
Laitoin yv:t Etelä-Suomesta tulevilla mallareiile ja sinullekin. Toivottavasti saadaan sinunkin mallisi tai mallejasi mukaan.
Piti vielä kertaalleen katsoa mallisi kaikki kuvat ja on se vaan niiin upea, että povaisin viikon titeliä kahden viiikon sisällä.
Kai Kauppi 17.10.2022 16:27 Vastaa lainauksella
Vieläkö tapahtumaan sopisi pari historiallista purjealusta vai onko toive vain kilpureista? Voisin tuoda, kun muutenkin olisi asiaa sinne Savon puolelle. Tosin mallit olivat jo Riihisaaressa vuosi sitten, mutta kun purjealuksia ei juuri näyttelyissä ole.
Hei Kai,
Kilpurit ovat vain yksi jokavuotisista teemoista ja olisihan se hienoa, jos saisimme noita sinun historiallisia purjealuksia mukaan.
Ne kiinnostavat aina yleisöä ja muita mallareita.
Toivottavasti ilmoitat niitä. Pöydille mahtuu ja varsinkin vesialuksia.
Tervetuloa malleinesi viettämään Kuopioon mukavaa syyspäivää ja katselemaan Kuopiota sekä keskustelemaan leppoisten mallareiden kanssa ihan mistä vain.
Huomaattehan, että tämän sivuston kautta ilmoittautuminen päättyy 26.10. iltapuhteella.
Olisi kiva, jos siihen mennessä mahdollisimman moni ilmoittautuisi, niin saataisi mallien laput samanlaisiksi.
Toki malleja voi tuoda paikanpäälle ilmoituksemme mukaan, eli klo 11:sta mennessä, mutta silloin on jo maksullisia asiakkaita katsomassa näyttelyä…
Ja YLE, sekä Savon Sanomat ja muut median edustajat saattavat olla jo paikalla tekemässä juttujaan.
Lehdistötiedotteita lähti kirjeinä ja sähköisenä yli kuudellekymmenelle median eri henkilöille ja kaikille lähialueen paikallislehdille, joten jos entiset merkit pitää paikkansa, niin todennäköisesti näkyvyyttä, mallarien haastatteluja ja jopa liikkuvaa kuvaa saadaan.
Hei kaikille,
Kiitos jo ilmoittautuneille ja "spesial tanks" Uudenmaan mallareille, koska teitä on tulossa monia, joita ei ole ollut aikaisemmin.
Matka on pitkä, mutta uskoisin, että ikimuistoinen.
Nyt mallareita on tulossa Helsingistä Ouluun ja Joensuusta länsi-rannikolle, eli kattavasti koko Suomen alueelta ja mikäs sen mukavampaa.
Päästään juttelemaan mukavan syyspäivän ratoksi mallailusta ja toki muustakin.

Malleja mahtuu vielä ja uskoisin, että ihan reippaasti yli kahdensadan mallin päästään ja noin 45:ltä eri mallarilta.
( Vielä kun saisi jonkun Turun kieppeiltä, niin saatais Johan B:ltä pikkudioja hänen mukaansa. ).
Alkaa jo poltella.
Vuorokausi aikaa ilmoitella tämän sivuston kautta malleja.

Totta kai malleja otetaan vastaan myös lauantaina aamusta olemme silloin kasin maissa valmiina.
Ovet aukeavat lauantaina klo 10.00 yleisölle, niin olisihan se mukavaa jos kaikki mallit olisivat ennen sitä jo pöydillä.
Ennakkoon ilmoittautuneille on Raittiustalolla kirjekuoret valmiina malilippuineen, eli pyydätte nimellänne olevan kuoren ja sitten vaan malleja pöytiin.

Jälki-ilmoittautuneet, eli vasta paikalle tulevat mallarit lampsii vaan lauantaina tai miksikäs ei perjantaina näyttelysaliin ja annamme mallien viereen tulevan mallinkuvauslapun, jonka voitte sitten itse täytellä ja viedä mallinne omille paikoille. Samalla kirjaamme mallin järjestelmiimme, että varmasti tiedämme mikä on kenenkin malli ja tietysti tilastointia varten.
Paikat luokkineen lukee pöydissä.

Keulat kohti Kuopiota - yhtä perinteisimmistä ja suurimmista mallitapahtumista Suomessa.
Ennakkoilmoittautuminen ohi, eli malleja voi silti tuoda, kts edellinen viestini.
Mallareiden lukumäärä on varmaan meillä ennätys ja mallejakin tulee olemaan pöydät täysi, joten jokaiselle riittää kyllä ihailtavaa.
Kiitos kaikille ennakkoon ilmoittautuneille, koska helpotitte työtämme lauantai aamun hässäkässä.

Sydämellisesti tervetuloa viettämään toivottavasti kaunista syyspäivää Savon pääkaupunkiin.
Odotamme innolla teitä kaikkia ja medioissa tulee olemaan tapahtuma esillä, sekä sitten kuvia täällä +tapahtumaraportti tapahtuman jälkeen.
Mihis asti tänä iltana sinne on mahdollista tuoda malleja? En vielä omaa aikataulua tiedä en toki yöllä olisi tulossa mut onko esim 20-21 vielä joku paikalla? Aikaisemmin toki pääsen jos ajelen suoraan sinne mut sit tahtoisin tietää mahtuuko lähelle helposti peräkärrin kanssa mahdollisesti parkkiin? En muista yhtään miten siellä on parkkitilaa.
Pyrimme olemaan ainakin klo 19:sta, mutta varmuutta asiaan ei ole.
Illalla Raittiustalon eteen tai vastapäätä pysäköintikieltoalueelle mahtuu peräkärreineen kuormaa purkamaan.

Varmaan kun soittelet Lappalaisen Antille: 0405946707, niin asiat selviää.
Antti on iltapäivästä klo 14:sta maissa siellä.

Vai osaako muut antaa parempaa vastausta?
Kiva kun pitkästä aika pääset mukaan.
Timo Rissanen kirjoitti:
Pyrimme olemaan ainakin klo 19:sta, mutta varmuutta asiaan ei ole.
Illalla Raittiustalon eteen tai vastapäätä pysäköintikieltoalueelle mahtuu peräkärreineen kuormaa purkamaan.

Varmaan kun soittelet Lappalaisen Antille: 0405946707, niin asiat selviää.
Antti on iltapäivästä klo 14:sta maissa siellä.

Vai osaako muut antaa parempaa vastausta?
Kiva kun pitkästä aika pääset mukaan.
Kiitos soitan vaikka kun olen låhempänä. Kärrin vienti vaab tekee niin pitkän lisälenkin ettei miun sit tänä iltana tointas malleja tuoda. En siis malleja tuo koko peräkärry kuormaa vaan koetan yhistää taas monta hommaa samaan keikkaan ettei tarvii terveisiä ajella näillä polttoaine hinnoilla…
Mihin aikaan lauantai aamusta pääsee tuomaan malleja?
Kaheksan kieppeillä.
Olisikin hyvä, jos kaikki toisivat mallinsa jo reilusti ennen kymmentä kun ovet avataan maksavalle yleisölle.
Ollaan sovittu, että meitä ainakin kaksi on kasilta paikalla.
Kiitos järjestäjille perinteisesti hyvästä tapahtumasta ja mukavista jutustelu hetkistä tuttujen koleekoiden kanssa.
Jyskä kiittää ja kuittaa. Ensi vuonna taas uudestaan…
Kai Kauppi 29.10.2022 22:02 Vastaa lainauksella
Kaitsu Tampereelta kiittää tapahtumasta purjelaivamallarinkin osalta. Kivaa oli.
Kotimatka oli sään puolesta aika huima.
"Kiitokset ovat aina antajan puolella". Siis meillä teille kaikille jotka toitte mallejanne kaukaakin yleisölle, Niralan Martoille bufetista yms.
Olitte kaikki tärkeitä meille järjestäjille.
Näyttely onnistui mainiosti ja jälkiraportti tulee ihan lähiaikoina.

Ensi vuona sama viikonloppu, mutta pieni mahdollisuus, että paikka vaihtuu.

Kysyisin, että saivathan kaikki juniorimallarit varmasti tuotepalkinnon? Jos joku ei saanut, niin kirjoitelkaa. Postitamme kyllä.

Ensi vuoden teema on siis "Siviili-ilmailu ja Finnair 100-vuotta". Mutta kaikki luokat ovat mukana normaalisti.

Toivotaan, että maailman sotaisa tila on jo silloin rauhallisempi ja virukset eivät häiritse enää.

Kumarruksin,
Rissas Timppa, P-SPmh Ry, vpj.

Ps. Lisäilkää kuvia rohkeasti tapahtumasta.
Kiitokset järjestäjille, oli jälleen oikein rattoisa ja lupsakka kolmen päivän vierailu Kuopiossa. Koitetaan ens vuonna ängetä paikalle uusin ideoin.
Olipa taas mukavaa..
Kai Kauppi kirjoitti:
Kaitsu Tampereelta kiittää tapahtumasta purjelaivamallarinkin osalta. Kivaa oli.
Kotimatka oli sään puolesta aika huima.
Tulit toiseksi yleisöäänestyksen äänissä. Siis The Best of the Shown-pokaalista..
Toivottavasti nähdään vuoden kuluttua.
-Timppa
Kai Kauppi 31.10.2022 22:52 Vastaa lainauksella
Timo Rissanen kirjoitti:
Tulit toiseksi yleisöäänestyksen äänissä. Siis The Best of the Shown-pokaalista..
Toivottavasti nähdään vuoden kuluttua.
-Timppa
Olipa mukava tieto - kiitos. Jotenkin lämmittää, että "skrätsimallailu" kiinnostaa yleisöä. Olihan pokaalin saanutkin dioraama.
Saa nähdä, miten ensi vuonna. Saisikohan tuon työn alla olevan paatin valmiiksi.
t. Kaitsu
Kiitos mukavasta tapahtumasta!