Tommi Lukkarinen
Itse en pidä kun muskeliautoihin asennetaan moderneja vannesarjoja, mutta muuten tämä malli näyttäisi onnistuneen täydellisesti, tosin en ole auto-alan ekspertti. 5/5.
Hupsista, olen unohtanut päivittää profiilin tietoja sitten käyttätunnusten teon. On mulla jo tässä vaiheessa enemmän kuin pari vuotta kokemusta alla.Timo Rissanen kirjoitti:Eipä uskoisi, että mies on tehnyt kaksi tosi upeaa mallia tänne sivuille harrastettuaan pari vuotta mallailua.
Kiitos kommentista, ja kehuista. Näillä näkymin en ikävä kyllä pääse tänä vuonna Kuopion tapahtumaan osallistumaan. Toivottavasti ensi vuonna.
Paljon olet nähnyt vaivaa, että sait noin vanhasta mallista näin hyvän. Itse tykkään paljon.
Ilmeisen hieno työ. Tuossa kangasrullassa on tosin jäänyt aika kovat osien väliset rajat.
Tuohon sen verran, että Italerilla ainakin on, ja tietääkseni miniartilta saa useita aiheeseen liittyviä settejä.Timo Rissanen kirjoitti:Saako noita esim paineilmakompressoreja valmiinakin?
Näyttää todella hyvältä, mutta olit kyllä siinä oikeassa että nuo metalliset paneelit olisivat onnistuneet paremmin maskeerammalla ja kynäruiskulla. Muuten kyllä oikein perushyvä malli.
Kiitos kummallekkin kommentoijalle.
Tuulilasi on peitetty jonkinlaisella kankaalla, ja ajattelin, että ruskea sopii parhaiten mallin värimaailmaan. Toki jos asiaa ajattelee, ehkä kenttäharmaa olisi todennäköisempi väri suojakankaalle.Timo Rissanen kirjoitti:Nillitän hieman auton eteen käännetyn tuulilasin väristä, vai onko selitystä, miksi se on ruskea?
Looks very nice. Looks like a very clean build, subtle weathering and excellent zimmerit. Did you use Meng's decal zimmerit, a resin set or make your own? Really makes me want to try to build this same vehicle.
Kuvien perusteella ainakin sarjan omat ketjut näyttävät oikeilta, mutta saattavat tosiaan olla hieman liian leveiksi valetut.Mika Haalahti kirjoitti:Tuo telaongelma on mielenkiintoinen. Onko sarjassa mahdollisesti IS vaunun telat vai muuten vaan liian leveät?
Hienosti rakennettu malli, pitää ottaa itsellekin hankintaan. Käsittääkseni kuitenkin SU-152 luotiin ensisijaisesti bunkkerien yms. tuhoamiseen ja sen rooli tankintuhoajana tuli ikäänkuin vahingossa.
Mielenkiintoisen näköinen laite, melkein tekisi mieli itse rakentaa tälläinen.