Pienoismallit.net

olli henttonen

Veeti Ollila 27.7.2012 00:20 Käyttäjäprofiili
Hei ja tervetuloa StadiMallareiden joukkoon.
olli
Zetor 25A 29.5.2012 13:08 Malli
Hienoa käsityön jälkeä, näitä lisää.
olli
Model Building with Brass 15.5.2012 15:43 Arvostelu
Kirja tipahti postiluukkuun Book Depositorylta, hintaisekseen todella hyvä kirja, paljon kuvia ja selostuksia.
Suosittelen muillekkin.
Model Building with Brass 29.4.2012 11:14 Arvostelu
Kiitoksia hyvästä vinkistä, laitoin kanssa tilaukseen StadiMallareiden kirjastoon
Wasa 26.4.2012 08:59 Malli
Hieno malli, jos stadissapäin asustelet tai satut täällä pyörähtämään, tule tutustumaan StadiMallareiden puuhapajalle esim Cuttysharkkiin, laatikosta löytyy kaikki osat, tai muihin piirustuksiin joita löytyy nivaska
www.pienoismallit.net/keskustelut/8475_lisaa-piirustuksia-ja-ohjeita/
Pistoolikahvaruutta 15.4.2012 18:44 Arvostelu
toki jos se on öljyvapaa, pitää vain kuulemma kovinkin paljon meteliä.
Bluenose: Testikaaren… 2.4.2012 21:41 Rakennusblogi
Kölipuun kasaanvirkkaus sujuu niin hitaanlaisesti, ei kerkeä kuin pari tuntia viikossa puuhastelemaan pajalla, vasta pääsiäisen jälkeen toivottavasti saan lisää materiaalia aikaiseksi.
Pistoolikahvaruutta 28.3.2012 12:37 Arvostelu
En muista ulkoa mikä on tuon kompuran merkki ja ilmantuotto ja itse olen aina tottunut käyttämään säiliöllistä kompuraa. Eikä tossa sydeemissä ole vielä asennettu mittaria ruiskulle menevään paineeseen, mutta näppituntumalla yhdessä barissa sai jo kunnollisen suihkun, mutta sehän aina johtuu myös maalin viskositeetista (ohennuksesta) Ruuveilla oli helppo määritellä juuri sellaiset seokset kuin halusi ja ruisku istuu hyvin luontevasti käteen.
www.pienoismallit.net/keskustelut/8465_konekanta/
Kuvista kohdasta maalauspiste näkyy kompuramme.
Pistoolikahvaruutta 24.3.2012 13:05 Arvostelu
Testasin juuri äsken Tamiyan mustalla akryylivärillä, suoraan pullosta ja noiden säätöruuvien avulla voi todella tarkasti määritellä ilman ja maalin määrän, eikä tarvita kummoisia paineita että suihku leviää tasaisesti. (EDIT) 1-1,5 bar paineilla toimii jo moitteettomasti Tamyan akryyleillä.
Uskoisin, että tässä on todellinen namu ruisku aloittelijalle, joille ei ole vielä kaksitoimiruiskun paina ja vedä tekniikka täysin hallussa. Miksei kokeneemmallekkin, kunhan hyväksyy tuon liipasinsydeemin.
Pajalle voi tulla kokeilemaan, kunhan ottaa omat maalit mukaan ja öljymaaleille puhdistusaineet.
Bluenose: Testikaaren… 14.3.2012 15:36 Rakennusblogi
;) … noooh mulla on sormet ruvella ja liimaa näpeissä kun avasin yhden tankkimuovimalli laatikon ja koitan päästä selville mikä osa kuuluu minnekkin… huokaa ehkä joskus saan sen valmiiksi ja kuvattuakin…mielenkiinnosta näpertelen sitäkin.
Hattua nostan muovimallareiden maalaus ja vanhennustekniikoille ja tulen montaa niitä käyttämään tässä puu pååtissa