Samu Sahlsten
Häijyn näköinen Stuka. Hyvin mennyt kasaan. ja pikku diokin siihen. Siirtokuvatkin olet saanut paikoilleen. Itselläni on huonoja kokemuksia Academyn siirtokuvista jotka hajosivat herkästi.
Kaunis malli kauniista koneesta. Itse myös pidän mallin metallipinnasta ja säistyksestä. Italerin sarjat vieläpä yleensä haasteellisia rakennettavia.
Siistin mallin olet saanut ilmeisen hankalasta sarjasta. Mielestäni säistys ja paneelirajat ovat just hyvät eivätkä hyppää silmille. Tuleeko tässä sarjassa mahan alle varsinaista asekuormaa mukana? Itsekin yleensä liimaan kääntyvät siivet mimimi- tai maksimikulmaan.
Kyllä tästä huokuu oikea Old School-meininki. Hienoa että jaksoit puurtaa loppuun asti. Aina hyvä juttu että joku näitä vanhoja malleja tekee.
Nätin Harrierin olet saanut aikaiseksi. Näissä on omat haasteensa. Tuohon laskutelineongelmaan löysin joskus netistä hyvän kikan: Kannattaa jättää taaempi runkoteline viimeiseksi liimattavaksi. sen avulla voi säätää siipien aputelineet osumaan "maahan" samaan aikaan.
Seurailin tämän rakentumista suurella mielenkiinnolla koska harvinainen malli ja kiinnostava konetyyppi. Onneksi jaksoit loppuun asti. Lähtökohta huomioiden hyvää jälkeä.
Phantomin vuoro tulee hieman myöhemmin. Tässä on vähän muuta hommaa ensin.Kalle Korkala kirjoitti:Kiitos Samu! Miten Phantom etenee?
YT
Kalle
Onnea viikon mallista. Tämä "Rata" oli livenä pöydälläsi vieläkin paremman näköinen.
Siitähän tuli siisti. Varsinkin konversio näyttää onnistuneelta.
Tää on kyllä tyylikäs. Tätä on varmaan joskus kysytty jo aiemmin mutta miten maalaat noi keltaiset alueet? Itse joudun aina vetämään miljoona kerrosta eikä peitä sittenkään muuta kun detaljit.