Pienoismallit.net

Valkeissa arkuissa

Väisänen on kirjoittanut aikaisemmin Pielaveden poikien Talvisotareissun " Me kohta Kotiin Tulemme", joka on erittäin hyvä ja tarkka kertomus ja siitä saa paljon tietoa. Siinä kirjassa on myös minun enoni kirjeitä rintamalta sukuni luvalla julkaistu.

Tämä uusi kirja on samanlainen tutkielma elävöitettynä kirjeillä ja kuvilla, sekä haastatteluilla ja kartoilla.
Kartat pitävät ajantasalla ja on Talvisodan teoksista sikäli loistava, että ei ole mikään sotaromaani, vaan dokumentti, jossa mielenkiinto säilyy juuri siksi, että siitä saa autenttisen kuvan, millaista siellä jossain oli.

Minulle historian kuluttajalle pakko-ostos varsinkin kun olen lukenut pariin kertaan Väisäsen aikaisemman teoksen.
Tekijä on perehtynyt monien lähteiden kautta I/Jr 37 ja Er.P.8:n reissuun saa lukijan ja kivasti mukaan, sekä osaa kirjoittaa mielenkiintoisesti.

Heikki Väisänen ei ole päätoiminen kirjailija, mutta eipä kyllä uskoisi.
Kirjan ISBN koodi ( jossa oli liikaa merkkejä tuonnne omaan lokerikkoon on): ISBN 978-952-7044-57-5,sid

Kommentit

Ei vielä kommentteja tai kysymyksiä. Kysy tai jaa arvokas mielipiteesi ja kommentoi!