Pienoismallit.net

Mitä työn alla?

Vuorossa osa nro 17 - Snark pitot tms. etc. putki (nose boom). Sarjan aihio ei ole kovin neulamainen, vaan vaatii työstöä tai ehkä korvaavaa valurangan venytystä. Alkuperäisissä Snarkeissa ko. tikut vaihtelivat kooltaan ja muodoltaan. Valitaan siis silmää miellyttävin versio, jonka saa aikaiseksi.


Taustalla kuvassa kasatut portaat, traktori, lavetti ja iso kasa arveluttavia lelumuovikumivinyylirenkaita. Renkaista pitäisi saada kunnon renkaiden näköisiä, joten tutkaillaan nettiä ja kirjallisuutta moiseen. Syöpyisivätköhän maalaus-/vanhennuskuntoon Keltakorkkisen liemeen upottamalla?
Aiheeseen liittymätöntä. Klikkaa tästä nähdäksesi tekstin.
Huom! Pysythän aiheessa etkä ota tätä käyttäjän offtopiciksi merkitsemää sisältöä mukaan keskusteluun.
NASAn nose boomer

Lisää aiheesta: www.nasa.gov/connect/chat/sonic_boom_chat.html
IT Lahtinen kirjoitti:
Syöpyisivätköhän maalaus-/vanhennuskuntoon
Vastaaviin muistelen käyttäneeni menestyksekkäästi konstia: Humbrolin/Revellin mattalakkaa ohut harso ikään kuin tartuntapohjaksi ja pigmentillä loput.
Tauben aivan liian paksut siipien jättöreunat on nyt sahattu pois ja korvattu 0,5 mm styreenilevyllä. Toisesta siivestä hävinneet kaarinauhayksityiskohdat on korvattu Evergreenin 0,25 x 0,5 mm kamalla, jota on hiottu ohuemmaksi ja kapeammaksi. Olisipa sitä 0,1 x 0,25mm kamaa tarjolla.
Paksu ensimmäinen maalikerros vielä tasoittaa turhia kontrasteja. Ehkä sitten vielä hiotaan kunnolla?
Toisessa siivessa kaarinauhahomma on vasta aluillaan.
Viimeksi muokattu 9.5.2021 22:55
Melko tuntematon Suomeen aikanaan harhautunut Me 209 valmistumassa. Vaihtoehtohistoria tuntee tästä vain pari erilaista tapausta. Special Hobby 1/72.
Loppusuora alkaa. Mersu on siirtokuvia ja lakkausta vaille valmis.

E-P
Deadnought alkaa olla viimeisiä osia vailla, kohta pääsee lakkailemaan ja sotkemaan.

Ensimmäiset väriroiskeet pinnassa.
Fokker edistyy, tänään maalia, huomenna siirtokuvia pintaan.
209 Mersu (MT-013) on saanut kansallisuus- ja konetunnukset pintaan. Pölyjen pyyhintää ja MicroSol-käsittelyä suunnitteilla ennen suojalakkaa. Tekisi mieli kokeilla jotain värihuuhtelua, jotta koneeseen saisi ajan patinaa. Perinteisesti vaihtoehtohistorian referenssikuvien puute vaivaa myös tätä koneyksilöä. Värimaailma ja yksityiskohdat on arvioitava ja valittava vain värikkäiden sotajuttujen ja muisteloiden perusteella.

Nieminen Pekka kirjoitti:
209 Mersu (MT-013) on saanut kansallisuus- ja konetunnukset pintaan. Pölyjen pyyhintää ja MicroSol-käsittelyä suunnitteilla ennen suojalakkaa. Tekisi mieli kokeilla jotain värihuuhtelua, jotta koneeseen saisi ajan patinaa. Perinteisesti vaihtoehtohistorian referenssikuvien puute vaivaa myös tätä koneyksilöä. Värimaailma ja yksityiskohdat on arvioitava ja valittava vain värikkäiden sotajuttujen ja muisteloiden perusteella.
On kyllä mielenkiintoinen what if -malli tulossa :D Valmistumista odotetaan innolla.