Tuli perjantaina pistäydyttyä Harrasteen alessa ja käteen tarttui Eduardin Spitti IXc profipaketointi. Kun Heinkelin kanssa on ollut vastoinkäymisiä, piti malli korkata hermolepomalliksi vielä samana iltana.
Sarjan vaihtoehdoista esikuvaksi on nyt valikoitumassa 601 laivueen MJ250 (taktinen tunnus UF Q) Italiassa kesältä 1944, jota ohjeen taustatekstin perusteella käytettiin lähinnä syöksypommitustehtäviin. Kummastelua herättää se, ettei malliin ohjeen mukaan tule minkäänlaisia pommiripustimia tai muutakaan pommittamiseen kelpaavaa, ellei pilotti viskellyt käsikranaatteja ohjaamosta. Osaisiko joku valaista?
Etusivu Keskustelut
Lentokoneet
Spitfire MK IXc pommiripustimet
Jotain hajatietoja MJ250:stä löytyy mm:
www.raf.mod.uk/bbmf/theaircraft/silverspitfire.cfm
www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/54941-spitfire-ixc-vs-ixe/
Ripustimista on muistaakseni joku etsi-/hartsisarja olemassa…
www.raf.mod.uk/bbmf/theaircraft/silverspitfire.cfm
www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/54941-spitfire-ixc-vs-ixe/
Ripustimista on muistaakseni joku etsi-/hartsisarja olemassa…
Terve Ismo! Valokuvissa näkyy selvästi pommi ripustimessaan MJ250 alla. RAF BBMF:n sivulta löydät mm. erään pilotin muisteloita noista syöksypommituksista. BBMF on maalannut yhden Spiteistään tähän "Silver Spitfire" kaavioon. Terveisin Antti
Näistäkin voi olla iloa
forum.keypublishing.com/showthread.php?90522-Spitfire-Bomb-Racks-Required
Google kuvahaku : 'spitfire bomb rack installation pictures' antaa myös jotain referenssiä-
forum.keypublishing.com/showthread.php?90522-Spitfire-Bomb-Racks-Required
Google kuvahaku : 'spitfire bomb rack installation pictures' antaa myös jotain referenssiä-
out-off-topic mutta kunhan nilitän :Antti Kotiranta kirjoitti:Terve Ismo! Valokuvissa näkyy selvästi pommi ripustimessaan MJ250 alla. RAF BBMF:n sivulta löydät mm. erään pilotin muisteloita noista syöksypommituksista. BBMF on maalannut yhden Spiteistään tähän "Silver Spitfire" kaavioon. Terveisin Antti
Tuo BBMF:n spitti on e-tyyppiä, alkuperäinen mj250 oli c.
www.raf.mod.uk/bbmf/theaircraft/spitfiremk356.cfm
Tieto lisää tuskaa! Hyvästi nopea suoraan lootasta projekti…, löytyyhän se pommiripustin kun tarkasti katsoo. Ainoa vika on siinä, että koneen pommi on rungon alla kun sarjasta löytyisi suoraan osat siipiin tulevaan kahteen pienempään pommiripustimeen.
Täytyy alkaa metsästää jostakin tuo hartsisarja.
Kiitos arvokkaasta avusta joka tapauksessa!
Täytyy alkaa metsästää jostakin tuo hartsisarja.
Kiitos arvokkaasta avusta joka tapauksessa!
Ripustin ja pommi löytyivät onneksi Hannantsilta kahdessa minuutissa, ehkä tästä sittenkin joskus tulee valmista…
Hatara muistikuva kertoo, että Spitfiren alle voi ripustaa 500 naulaisen keskilinjalle tai kaksi 250 naulaista siipien alle. Iloa Spitfiren kanssa telmuamiseen:) Itse olen rakentanut kaksi Airfixin 1/48 skaalaista Spitfire PR.XIX:ää tässä kesän aikana.
Moi Antti,
Muistikuvasi pitää täysin paikkansa, sillä Spitin rakenne ei kestä enempää kuin yhteensä 500lb painoisen ulkoisen kuormituksen rasituksen; muutoin kone hajoaa syöksyssä. Spitti-manuaaleissa käydään läpi pommitussyöksyjen nopeus- ja korkeusrajoitukset tuossa täydessä kuormassa. Parhain terveisin, AJAntti Kotiranta kirjoitti:Hatara muistikuva kertoo, että Spitfiren alle voi ripustaa 500 naulaisen keskilinjalle tai kaksi 250 naulaista siipien alle.
Moikka AJ! Tuossa kirjakasassani on Mk.XIV:n manuaali ja nuo syöksynopeusrajoitukset kuulostavat tutuilta. Asiasta taisi olla myös kirjassa "Spitfire-Portrait of a legend" (Leo McKinstry). Sattuneista syistä Spitfire-materiaalia on taas levällään satoja ja taas satoja sivuja:-D

Spitfire: A remarkable aircraft flown by very brave men. This is their story.
Tutustu ja lue lisää
Kirjaudu sisään osallistuaksesi keskusteluun
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.