UH-34D Sea Horse "Marines"

Laivaston ASW(Anti Submarine Warfare)-tyyppinä mallimerkinta oli SH-34, armeijan versiona H-34 "Choctaw ja merijalkaväen UH-34D.
Westland rakensi kopteria mallimerkinnällä Wessex, jossa mäntämoottori korvattiin turbiinimoottorilla, ja Ranskassa koptereita kokosi Sud-Aviation.
Kopteri tyyppi on palvellut n. 25 maassa, useissa sodissa ja sotilaallisissa operaatioissa, noukkinut astronautteja merestä, sammuttanut metsäpaloja evakuoinut loukkantuneita, ja Wessex-muodossaan kuljettanut mm. Englannin kuningatarta :)
Usa:n ollessa vielä "neuvonantaja-roolissa" koptereita toimitettiin etelä-Vietnamin armeijalle. Koptereiden käyttö takkuili sopivien varaosien puutteessa.
Sodan alkuvaiheessa Usa:n armeija tutki kopterin potentiaalia, ja päätyi kuitenkin valitsemaan CH-21 "Shawneen."
Merijalkaväki sitävastoin käytti kopteria pitkään, vielä 1968 Tet-hyökkäyksen jälkeen.
Viimeinen merijalkaväen käytössä Vietnamissa ollut kopteri lensi 1969, jonka jälkeen ehjät siirrettiin Vietnamin joukoille. Ne kuitenkin otettiin takaisin Usa:n käyttöön Saigonin alkaessa luhistua.
Italerin mallisarja, jossa ohjaamoon on tuupattu pari pilottia, kahvoja väännelty metallilangasta, sisälle taiteiltu maskiteipistä "rahtiverkko" joka näkyy taas ulos, ei yhtään… Pilottien turvavyöt myöskin teipistä jne.
Ohjaamon sivuikkunat on "avattu" eli muoviin valetut karmit leikelty pois, ja uudet tehty styreenilevystä.
Kuriositeettina mainittakoon, että tuulilasi on saman valmistajan Wessexistä, sillä se oli huomattavasti parempilaatuinen, ja että Italeri on onnistunut valamaan takaroottorin väärin päin. Asia korjaantuu vaihtamalla kiinnitysakselin ja päälipuolen navan paikkoja.
Alustaksi valitsin äitimuorilta joskus saamaani pinkkiä "pörrökarvaa" :D Siis sellaista joita näkee nykyään liimatun mopopoikien kypäriin, kun leikkivät "surman-ajajaa…" Karva vaihteli väriä vihreään, sai tuta saksien mahtia, ja vielä erinäistä sävyttelyä… Kyllä siitä taitaa selväksi käydä että "heinikossa kahlataan…" Pienet miehet ovat SHQ:n valkometalli-ukkeloita, joita pensselillä tökin peittääkseni pinnan. :)
Malli ja hahmot perusväriin maalattu Humbroleilla ja Testorseilla… Litkuttelut ja lutkuttelut yms. tussuttelut hoidettu akryyleillä, öljyväreillä, ja pastellijauheilla.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.