Short Sunderland III

Malli rakennettu ketjussa mainittujen sääntöjen ja rajoitusten puitteissa. Tämä on aloitettu siis vuoden 2007 lopussa ja nyt talvilomaviikolla runnoin valmiiksi. Muutamassa päivässä tehtynä ja pari vuotta siirrelty pöydällä pois muiden tieltä.
En ole aiemmin lentokoneita rakentanut (sitten junnuvuosien, niitä ei lasketa) joten en edes yrittänyt liikaa tämän kanssa. Siipien ja rungon väliset saumat kittasin päältäpäin, sekin oli niin työlästä ja tuskaista että alapuolet jätin suosiolla kittaamatta. Ei nuo päälipuoletkaan nätit ole, mutta ei motivaatio riittänyt parempaan. Osin vaikutti myös se, että tarkoituksena oli rakentaa "old school" -tyylillä, joten oikaisin muutamassa kohdassa. Väreistä valkoinen, musta ja alaosan harmaa on ohjeiden mukaiset, naamiokuviointi on maalattu epämääräisillä sävyillä, mitkä nyt sattui silmää miellyttämään. Kaikkia purkkeja kun ei voi olla hyllyssä. Humbrolin mattalakka päällä, sekin jo aikansa elänyttä niin joutui pariin kertaan lakkaamaan. Eikä tuo nyt ihan tasainen mattapinta ole vieläkään.
Kylkien decaleissa sattui pieni merkkausvirhe nuoteissa, toisen puolen decali on yhtä panelirajaa alempana kuin toinen. Ylempänä oleva on mielestäni paremmin oikealla paikallaan. Huomasin virheen sen verran myöhäisessä vaiheessa, että katsoin paremmaksi antaa asian olla. Samoin toinen pyrstön sini-puna -decaleista (mikälie merkki) tuhoutui lakkauksen aikana. Eli irtosi siis. Sijainen sudittu käsivaralta siveltimellä, sävyt ei ihan sattunut, mutta melko lähelle. Kaikki muutkin on maalattu käsivaralta, en vaivautunut teippailemaan tai muutenkaan maskailemaan mitään.
Pääsääntöisesti hyvin suoraviivaista ja ajattelematonta rakentamista. Ainoastaan decalien kanssa kikkailin sen verran että laitoin lätäkön Johnsonia decalien alle. Liekö ollut mitään hyötyä, ei tuo mitään haitannutkaan.
Ei tästä leko-rakentamisesta nyt mitään sen suurempia traumoja jäänyt, mutta näistä kun ei ymmärrä sitäkään vähää mitä autoista ja moottoripyöristä, niin jäävät ehkä vähän vähemmälle huomiolle meikäläisellä. Palaute silti tervetullutta.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.