20 mm Flakvierling 38

Rakennus eteni lyhyesti ejektorijälkiä täyttäen ja valusaumoja poistaen. Pohjamaalasin mallin valkoisella spray-maalilla, saumakohtiin yms. maalasin ruiskulla esivarjostukset ja lopulta perusvärin Humbrolin 67:lla. Aseet maalasin Alcladin:n Steel-sävyllä, hiukan mustalla sävytettynä sekä viimeistelin ne kuivasivelyllä.
Perusvärin jälkeen lisäsin muutaman kerroksen kahta eri filtteriä, jonka jälkeen ruiskutin malliin vahakerroksen.
Vahan maalaamisen jälkeen tulikin sitten pieni tauko, kun yritin poistaa parhaan kykyni mukaan vanhentunutta/huonoksi mennyttä vahaa mallin pinnasta…prkle. Yrityksen ja erehdyksen kautta päädyin hankkimaan uuden vahapullon, joka toimikin niin kuin pitää.
Vahan kuivuttua käsittelin mallin suuret pinnat öljyväreillä ja lisäsin painanteisiin ja saumoihin washin. Lopulta viimeistelin mallin mattalakalla ja chippauksilla sekä hentoisella pigmenttikäsittelyllä.
Kaiken kaikkiaan mukava pieni väliprojekti ilman suurempaa mittatarkkuutta ja pieniä detaljeja…
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.