Pienoismallit.net

Ford GT40 Mk.I

'68 Le Mans 24h voittaja-auto

Aloittelin rakentamaan tätä mallia siinä uskossa, että Fujimin sarja olisi kohtuullisen hyvä ja esikuvaansa vastaava. Periaatteessa tästä kai saisikin rakennettua ihan asiallisen mallin suoraan laatikostakin, mutta muutama kohta oli itselle liikaa pielessä. Takakalokasuojissa oli tässä autossa '68 Le Mansissa pienet levikkeet pullistusten jatkona, tässä sarjassa ei niitä ollut, joten 0,25mm styreenisuikaleille ja kitille oli hiukan käyttöä. Käsittääkseni myös etukate on sarjassa hiukan liian kapea, mutta sen korjaamiseen en halunnut lähteä. Suurimpana ongelmana sarjassa mielestäni ovat renkaat ja vanteet. Renkaissa profiili ja leveys ovat väärin, vanteissa leveys ja takavanteen muoto. Tämän ongelman korjasin Le Mans Miniaturesin juuri tälle autolle tehdyllä rengas-vannesetillä, joka ratkaisi myös maalausongelman. Näissä vanteissa on nimittäin erilliset napa- ja kehäosat, joten tuskallista rajaamista maalatessa tarvinnut tehdä. Le Mans Miniatures toimitti myös siirtokuvat, joilla korvasin Fujimin siirtokuvat. Fujiimin siirtokuvissa kaikki värit olivat hiukan sinnepäin ja numeroiden muoto on väärin. Viimeinen Fujimin mallissa selkeästi näkyviin jäävä yksinkertaistus oli kaasutinpatteristo, joka näkyy esikuvassa selkeästi takalasin läpi. Fujimin osa on kahdeksan tappia muovilevyssä. Korvasin tämän Historic Racing Miniaturesin Weber-kaasuttimilla ja muutamalla muovi- sekä alumiinilevystä väännetyllä osalla. Lopputulos on ainakin omaan silmään jonkinverran alkuperäistä parempi. Loput detaljit tulivat Studio27:n detaljisetistä, sekä miljoonalaatikosta.

-Niko

Kommentit

Ettei Ferrari mies vaan olisi jättänyt "Ferrarin kaatajaan" jotain teknistä ongelmaa? Ei vaineskaan, loistava lopputulos. Huvittavat nuo Fujimin "kaasarit"
AJ 9.6.2009 16:51 Vastaa lainauksella
Moi NNiemi,

Upea Ford GT40 Mk.I malli – tosi cool!

t. AJ
On GT40 vaan kaunein auto maan päällä! (Ainakin jos minulta kysytään, mitä ei tosin ikinä tehdä.)
Itselle tilauksessa juuri tämä sama malli.
Tämä on muuten erittäin hieno, mutta ovatko nuo teipit etulamppujen reunassa hieman liian paksut?
(Saatan olla väärässäkin?)

Saako noita Le mans miniaturesin osia muuten suomesta, ja jos saa niin mistä?
nniemi 9.6.2009 18:35 Vastaa lainauksella
Petri Huhtala kirjoitti:
Ettei Ferrari mies vaan olisi jättänyt "Ferrarin kaatajaan" jotain teknistä ongelmaa? Ei vaineskaan, loistava lopputulos. Huvittavat nuo Fujimin "kaasarit"
Juu, puhkoin renkaat.

Fujimin kaasarit ovat yksi niistä osista jotka paljastavat tämän olevan tehty vanhan Fujimin GT40 MkII mallin pohjalta. Silloin, kun alkuperäiset GT40 muotit tehtiin oli Fujimilla vielä "EM-porukka" töissä. Tätä versiota tehtäessä Fujimilla oli taas lähinnä jotain sakepäissään sivutyönä muotteja tekeviä hihhuleita, joilta tuppasivat yksityiskohdat hiukan menemään niin tai näin. Valokuvissa sitä ei oikein huomaa, mutta nuo kaasarit todellakin näkyvät tuolta takalasista läpi.
pauli pippola kirjoitti:
On GT40 vaan kaunein auto maan päällä! (Ainakin jos minulta kysytään, mitä ei tosin ikinä tehdä.)
Itselle tilauksessa juuri tämä sama malli.
Tämä on muuten erittäin hieno, mutta ovatko nuo teipit etulamppujen reunassa hieman liian paksut?
(Saatan olla väärässäkin?)

Saako noita Le mans miniaturesin osia muuten suomesta, ja jos saa niin mistä?
Järjestyksessä:
Ei ole, jos minulta kysytään ;-) Makuasioista ei tosin ainakaan kannata kiistellä.

Teipit ovat vähintäänkin siinä rajoilla, saattaa olla että vielä pistän ne uusiksi.

LMM:ää ei saa Suomesta tietääkseni mistään, kuten ei saa oikeastaan mitään muutakaan kilpa-autoihin liittyvää aftermarket tuotetta. Ulkomailta tilailuksi menee jos tuollaisia haluaa. Omani tilasin Grandprix Modelsilta Briteistä. Toimitusaika oli mukavat 5 kk.

-Niko
Marazuk 11.6.2009 21:31 Vastaa lainauksella
Upee malli sulta… Tää on muutenki nii "pretty" auto.