Etusivu Galleria
Mallit: sotilaskalusto 1946–
Sisu XA-180


Tällä puolella näkyy pakokaasun mustaama keskimmäinen pyörä. Pakoputken pää on juuri tuon pyörän yläpuolella.
Mallissa on valmiita osia pyörät, jotka ovat Revellin TPz-1 Fuchsista ja it-konekivääri NSVT, joka on Blast Modelsilta. Muut osat ovat itse tehtyjä. Miehistö on muuneltu Academyn "IDF tank crew":sta ja muistaakseni saman valmistajan muukalaislegioonalaisista.
Johtuen siitä , että mallin valmistuminen on viivästynyt useita vuosia, luultavasti tekisin nyt monta asiaa toisin. Seuraavan Pasin rakennan heti, kun siitä on saatavilla kunnollinen rakennussarja!
Kommentit
Erittäin upea! Aika varmasti viikon malli, sillä aihe ja toteutus ovat mahtavia. Täydet viisi pojoa!
Miinukset siitä, että edes pyöriä ei ole viitsitty tehdä itse :-)
Ja höpönlöpön - täydet pisteet minultakin!
Ja höpönlöpön - täydet pisteet minultakin!
-Jorma verkoon ja partioon Panun alueelle :) Onpa huolella nikkaroitu, oikea helmi! Löytyisikö Pasin piirrustuksia, tekisin Aimon…
täydet pisteet täältäkin! miten teit ton pölyn tohon kylkeen
Kappas kaimaa. Onpas komea malli. Renkaat näyttävät kieltämättä tutuilta kun kasasin joskus tuon Revellin Ilveksen.
Se on näyttävä, tyylikäs, (lähes kokonaan) itse tehty, virheettömän näköinen ja nimetty minun mukaani. :-) Ei ole vaikea arvata, montako tähteä on tulossa.
Se on näyttävä, tyylikäs, (lähes kokonaan) itse tehty, virheettömän näköinen ja nimetty minun mukaani. :-) Ei ole vaikea arvata, montako tähteä on tulossa.
Hieno malli hienosta esikuvasta. Ei kai tästä enempää voi sanoa.
upea malli,viikonmalli kenties
Tämän näkeminen lämmittää vanhaa Siinain, Golanin ja Namibian kiertäjää. Tämä on upea, enkä näe moitteen sijaa missään. Täydet pisteet. Oli jo aikakin tulla esiin suomalaisen YK-ajoneuvon pienoismallin. Harmi, etteivät nuo valmistajat tuota markkinoille suomalaisia sotilasajoneuvoja. Suomen YK-pataljoonien käytössä eri kriisipisteissä on sentään ollut melkoisen monipuolinen valikoima niin suomalaista kuin ulkomaistakin kalustoa. Tulisi siitä hieno kokoelma kun jokaisesta erityyppisestä Finbatt-ajoneuvosta saisi valkoisen UN härvelin. Oi niitä aikoja Lähi-Idän ja Afrikan taivaan alla…
Upeaa, scratchina tai voimakkaasti muuntelemalla tehdyt mallit ovat aina lähellä sydäntä ja tämä on kyllä todella näyttävä ilmestys. Tätä pisteytettäköön!
Kyllä tämä kuva lämmitti minuakin Kosovon kävijää. Hieno on harvemmin UN tavaraa täällä näkyy.
Hieno on Pasi. Tästä mallista soisin ilmestyvän rakennusjutun joko nettiin tai johonkin alan lehteen.
Paseja ei ole koskaan näillä sivuilla liikaa :) Kuten ei myöskään Scratch-malleja.Hyvää työtä.
hieno on ihan varmaan viikon malli miten teit pölyn. pastelleillako teit?täydet pisteet kyl annan
Jonkinlaiset piirustukset kyllä löytyy, jopa skannattuna koneelleni. Täydelliset ne eivät ole, kaukana siitä, mutta Pasin tunteva rakentaja voi niistä ehkä jotain apua saada. Piirustukset olivat muutaman vuoden kateissa, mutta löysin ne viime keväänä. Osa yksityiskohdista on tosin tehty ihan vaan valokuvien perusteella, kun aikanaan Libanonissa ei ymmärtänyt kaikkea tarpeellista mitata.Janne Ikonen kirjoitti:Löytyisikö Pasin piirrustuksia
Pölyt on tehty Tamiyan Weathering Mastereilla
Hieno Pasi. Kuvia löytyy lisää minun kuvapankista, jolla poikani ajeli viime kesänä Dragsvikissa
Scratch rakentaminen on todellakin hallussa Pentillä. Valitettavasti maalauspuoli jättää paljonkin toivomisen varaa. Syvyysvaikutelmat puuttuvat, vanhentamisessa toivomisen varaa ja figuurien maalaus kuin oisis kesken jäänyt. Näin mainiosti rakennetulle mallille olisi suonut todellakin paremman viimeistelyn sekä paremmat kuvat. Ei ole tällä hetkellä kuin 2 ja puolen tähden arvoinen vaikka kuinka suomisisu onkin. Tässä rehellinen arvioni ilman sinivalkoisia laseja..
Pakko allekirjoittaa myös Mikon kommentit. Vaunu on sinänsä hieno ja ilmeisen viimeisen päälle tehty mutta ainakin vanhennus ja figuurit hiukan häikkäävät tuossa. Silti 3,5.
Täytyy nyt hiukan olla eri mieltä edellisten kanssa. Vaikka maalauksessa onkin vielä parannettavaa, niin kyllä näin kovan luokan scratch-rakentamista täytyy kunnioittaa. Eli otetaan lopputuloksessa huomioon lähtökohdat.
Eikä tuo maalauskaan mitenkään huono ole. Nuo todelliset vehkeet ovat kuitenkin usein värimaailmaltaan huomattavasti monotonisempia kuin niistä tehdyt mallit filttereineen ja litkutuksineen. Eli vaikka monilla eri tekniikoilla tavoitellaan usein näyttävyyttä, niin kyllä tällainenkin maalaus on ihan realistinen
Eikä tuo maalauskaan mitenkään huono ole. Nuo todelliset vehkeet ovat kuitenkin usein värimaailmaltaan huomattavasti monotonisempia kuin niistä tehdyt mallit filttereineen ja litkutuksineen. Eli vaikka monilla eri tekniikoilla tavoitellaan usein näyttävyyttä, niin kyllä tällainenkin maalaus on ihan realistinen
Mutta pakko myöntää, että eivät nuo figut minustakaan ole ihan itse mallin tasolla.
Kyllähän tässä niin tehtiinkin. Eli malli on todellakin erittäin kova saavutus ja viimeisen päälle tehty ja kunnioitan sitä. Mutta tosiaan lopputuloksesta olisi voinut saada vielä paremman. Ja siinä vaiheessa kun itse malli (ja tällä tarkoitan mallin muotoja) on saatu valmiiksi niin lähtökohtahan ei enää vaikuta siihen mitä malli saa pintaansa.Kalle kirjoitti:Täytyy nyt hiukan olla eri mieltä edellisten kanssa. Vaikka maalauksessa onkin vielä parannettavaa, niin kyllä näin kovan luokan scratch-rakentamista täytyy kunnioittaa. Eli otetaan lopputuloksessa huomioon lähtökohdat.
Ja tämä ei ole mitään valitusta tms vaan tarkoitus oli vain antaa parannusehdotuksia. Täydellisiä malleja kun ei ole olemassa.
Amen. Tai jos on niin toivottavasti ei sellaiseen kuitenkaan koskaan törmää :)Kalle Rantanen kirjoitti:Täydellisiä malleja kun ei ole olemassa.
Komeaa rakennustyötä, mutta viimeistely hieman laskee pisteitä. Varsinkin figuurit vievät kokonaisuutta alaspäin.
Työvaiheista olisi todella mukava kuulla/lukea jostain.
Työvaiheista olisi todella mukava kuulla/lukea jostain.
Sisusta pidän, mutta figut laskevat pisteitä.
Tämähän on upea! Kaikki on hienoa. Tämä on viikon malli ilman muuta! :)
Vaunu on hyvä, ja ihan sopivan pölyinen. Kyllä kai niitä siellä ählämi-maassa puhdistetaankin joskus. Mutta nuo ukot on aika … miten sen sanoisi.. ei mallin tasolla (=aika hirveitä) Varjostuksia ukoissa en ainakaan näistä kuvista näe, ja sen mitä kvkk:n ampujasta näkee, niin on hieman "tuijottava katse".
Sitten nuo pyörät… ei kai Pasissa ole ihan samat pyörät kuin Fuchsissa. Ainakin vanteet on erilaiset. Mutta sitä taas en tiedä, onko Libanonissa jouduttu turvautumaan "ostopyöriin".
Kaikkinensa hyvä ajoneuvo ja hirveät ukot ;-)
Sitten nuo pyörät… ei kai Pasissa ole ihan samat pyörät kuin Fuchsissa. Ainakin vanteet on erilaiset. Mutta sitä taas en tiedä, onko Libanonissa jouduttu turvautumaan "ostopyöriin".
Kaikkinensa hyvä ajoneuvo ja hirveät ukot ;-)
En minä ainakaan mitään hirveää nää figuureissa, ainoastaan silmien maalaukset vain puuttuvat.
Hieno toteutus hienosta aiheesta. Figut ei kylläkään silmää sen enemmän säväytä, mutta vaunu näyttää hyvältä ja on juuri sopivan pölyinen.
Hyvä!
Hyvä!
Kiitoksia kommenteista. Täytynee parannella noita figuja. Vaunuja kyllä pestiin ählämi-maassa, mutta siinä oli kaksi ongelmaa. Kesällä vesi oli niin vähissä, että sen käyttöä säännösteltiin. Talvella keli oli usein sellainen, että vaunu ei kokonaista päivää puhtaana pysynyt. Toki vaunut välillä olivat kohtuulliaen puhtaitakin.
Fuchsin pyörät todella ovat vanteiltaan erilaiset kuin pasin. Kuitenkin ne olivat lähinnä vastaavat. Oikeappinen vaihtoehtohan olisi ollut tehdä myös pyörät itse. Pyörannapoihin on toki lisätty niihin kuuluvat suojalevyt.
Fuchsin pyörät todella ovat vanteiltaan erilaiset kuin pasin. Kuitenkin ne olivat lähinnä vastaavat. Oikeappinen vaihtoehtohan olisi ollut tehdä myös pyörät itse. Pyörannapoihin on toki lisätty niihin kuuluvat suojalevyt.
Pentille hatun nosto aihevalinnasta! Sen verran sinivalkoinen on mieli, myönnettäköön, että tuon puolikkaan tähtösen annoin pelkän aihevalinnan perusteella. Muistaakseni Pentillä oli aikoinaan myös rakenteluvaiheen aikaisia kuviakin esillä tällä saitilla. Samoilla linjoilla kuin moni muukin että tekninen toteutus hyvää ja siistiä, mutta tuossa maalauksessa ja käsittely puolessa tulee ne hmm.. pikku puutteet esille. No tähän mennessä ei ole PanssaroituSisu aiheesta tullut valmiiksi kuin vasta kaksi mallia. Ja nekin sopivasti eri varustuksissa ja värikaavioissa, eli Halmeen Veskun jo kauan sitten rakentama Xa-180:n suomalaisessa kolmivärikaaviossa ja nyt sitten Pentin rakentama YK-pasi. Vaikka en ole YK hommissa ollutkaan niin hauska nähdä tuoskin aiheesta tehty Suomi-malli!!
t.Hessu
t.Hessu
"Vanhana" Lipskeissä kävijänä pidän mallia varsin onnistuneena. Erityisesti ottaen huomioon sen oman työn osuuden, jota tällainen vaatii. Hyvä!
Tässä yhteydessä tulikin mieleeni (hieman aiheen vierestä ehkä) noista mallien säistämisestä ja modifioinnista sellainen asia, joka itseäni ainakin joissain yhteyksissä hieman jurppii. Nimittäin se, että jotkut tuijottavat hieman mustavalkoisesti esim. mallin väriin. Tai varusteisiin. Oma kokemukseni - ja puhun nyt asiasta ihan jotain tietävänä - on se, että kalustoa maalataan, korjataan ja varustellaan tilanteen ja varaosien mukaan. Ja se, että esim. joku vaunu tai heko on näyttänyt vuonna XXXX joltain, ei takaa että se näyttää vuonna XXXY samalta. Ja tämä ei koske pelkästään suomi-poikaa, vaan kyllä sama ilmiö toteutuu muillakin. Jopa tähtilippu-pojilla :) Eli näin ollen mielestäni ei ole olemassa yhtä oikeaa tapaa maalata, säistää tai varustella. Ja tätä saa kommentoida ihan vapaasti :)
Tässä yhteydessä tulikin mieleeni (hieman aiheen vierestä ehkä) noista mallien säistämisestä ja modifioinnista sellainen asia, joka itseäni ainakin joissain yhteyksissä hieman jurppii. Nimittäin se, että jotkut tuijottavat hieman mustavalkoisesti esim. mallin väriin. Tai varusteisiin. Oma kokemukseni - ja puhun nyt asiasta ihan jotain tietävänä - on se, että kalustoa maalataan, korjataan ja varustellaan tilanteen ja varaosien mukaan. Ja se, että esim. joku vaunu tai heko on näyttänyt vuonna XXXX joltain, ei takaa että se näyttää vuonna XXXY samalta. Ja tämä ei koske pelkästään suomi-poikaa, vaan kyllä sama ilmiö toteutuu muillakin. Jopa tähtilippu-pojilla :) Eli näin ollen mielestäni ei ole olemassa yhtä oikeaa tapaa maalata, säistää tai varustella. Ja tätä saa kommentoida ihan vapaasti :)
No kommentoidaan sitten…AaPee kirjoitti:kalustoa maalataan, korjataan ja varustellaan tilanteen ja varaosien mukaan. Ja se, että esim. joku vaunu tai heko on näyttänyt vuonna XXXX joltain, ei takaa että se näyttää vuonna XXXY samalta. Ja tämä ei koske pelkästään suomi-poikaa, vaan kyllä sama ilmiö toteutuu muillakin. Jopa tähtilippu-pojilla :) Eli näin ollen mielestäni ei ole olemassa yhtä oikeaa tapaa maalata, säistää tai varustella. Ja tätä saa kommentoida ihan vapaasti :)
valitettavasti olen kanssasi täysin samaa mieltä asiasta :)
Tuskinpa mitään absoluuttista totuutta löytyykään aiheesta, mutta ainakin itselläni on mielessä se että malli esittäisi jonkin tietyn hetken aikaista värikaaviota ja varustusta. Sillä silmällä niitä referenssikuvia tulee katseltua, ja myös otettua esim Parolassa tai jostain sotaharjoituksista. Mutta näinhän se on että skaala on laaja ihan mistä tahansa esikuvasta. Tästähän on joskus lekomallareiden kanssa "väänetty" kättä ;) !! Itseasiassa tuo IT-Museolla oleva P-39Q on hyvä esimerkki siitä miltä rintamakentiltä lennetty kone oikeasti näyttää, ja siihen kun vielä lisäisi pakokaasujen jättämät jäljet ynnä muut polttoaine ja öljy/voiteluaineiden valumat…!
t.Hessu
t.Hessu
"Panu, Panun asemat sekä liikkeellä olevat ajoneuvot, tässä Talo. Jorma-Pasi on hieno. Jorma-Pasi on hieno. Ei kuittauksia."
Ottaa aikansa, mutta varmaankin mallivalmistajilta tullee tämänkin sektorin tuotteita. Tiedä sitten niiden täydellisyydestä. Tuo DIY-Fi-malli on hieno. Ja paras tähän asti rakennetuista.
kvkk?
KevytKoneKivääri.pienoismallari kirjoitti:kvkk?
Pahoin pelkään, ettei tule. Olisi toki iloinen yllätys.Esko Ampio kirjoitti:Ottaa aikansa, mutta varmaankin mallivalmistajilta tullee tämänkin sektorin tuotteita. Tiedä sitten niiden täydellisyydestä.
Ilahduttavaa nähdä scratch-mallareita sivustolla. On komea laite. Täydet viisi tähteä. Hieno tuo pakokaasun noki tuossa yhdessä vanteessa.
Kauko Suntioinen kirjoitti:Tämän näkeminen lämmittää vanhaa Siinain, Golanin ja Namibian kiertäjää. Tämä on upea, enkä näe moitteen sijaa missään. Täydet pisteet. Oli jo aikakin tulla esiin suomalaisen YK-ajoneuvon pienoismallin. Harmi, etteivät nuo valmistajat tuota markkinoille suomalaisia sotilasajoneuvoja. Suomen YK-pataljoonien käytössä eri kriisipisteissä on sentään ollut melkoisen monipuolinen valikoima niin suomalaista kuin ulkomaistakin kalustoa. Tulisi siitä hieno kokoelma kun jokaisesta erityyppisestä Finbatt-ajoneuvosta saisi valkoisen UN härvelin. Oi niitä aikoja Lähi-Idän ja Afrikan taivaan alla…
Lämmittää myös vanhan mieltä (UNIFIL, UNTAG, UNTSO, UNPROFOR, SFOR… ) Meillä oli 2 JK:ssa -86 / -87 Kari-Pasi jonka päällä oli RASKO (Pos 48 & 50), musti erottui hyvin valkoisesta vaunusta ja putkella oli "riittävästi" pituutta ja arvovaltaa, olisi hienoa nähdä se pienoismallina! Herätti ansaittua kunnioitusta Merkava ja Centaurion "iippo-kuskeissakin". Ampuminen oli hidasta ja hankalaa (toimin sinkokouluttajana) mutta tarkkuus ihan omaa luokkaansa 10+. Upea tämä pienoismalli ja odotan mielenkiinnolla lisää! Rakennusintoa!
Hei! Olen vähän myöhässä mutta hieno in malli.Minkä valmistajan vaunu on?
Malli ei ole minkään valmistajan, vaan pääosin itse tehty. Pyörät ovat Revellin TPz1 "Fuchs":ista munnellut ja konekivääri Blast Modelsin NSVT. Figuurit on koottu sekalaisista osista.
siis tämä on ITSE tehty :O Minä jo mietin että mikäköhän valmistaja. Todella upeaa työtä!!
Aivan mahtava! Lämmittää sydäntä Libanonissa vuoden viettäneenä nähdä tällainen malli. Lisäpisteet alppitorvista(niitä oli kiva soitella kylänraitilla)! Ja mustunut keskimmäinen pyörä on kanssa hauska yksityiskohta. Värit ja likaisuus näyttää sellaiselta kuin pitää.
Aiemmissa kommenteissa puhuttiin kvkk:sta, jota tuskin mallista löytyy..
Ainoa toive olisi vähän tarkemmat kuvat.
Aiemmissa kommenteissa puhuttiin kvkk:sta, jota tuskin mallista löytyy..
Ainoa toive olisi vähän tarkemmat kuvat.
Joo, kvkk jäi tekemättä, sille on vain teline tuossa takana antennin vieressä. Monissa vaunuissa tosin kvkk:n teline oli johtajan edessä, mutta tässä yksilössä takana. Kuitenkin useimmiten ase oli sisällä telineessään akkukotelon päällä.
Hieno PASI! Vaunumero (eli vaunu) vaihtui jossain välissä. Joulukuussa 1994 "Jorman" Unifil- numero oli 4245. Jalosta hieman vielä ideaa, eli tee dio "Yöpartioon lähdössä". "Palanen" POS 9-46 ylä- plataa/messin seinää alustaksi, Guno (koira) kuseksimassa pasin renkaalle ja tietty Tellu (kuormajuhta-aasi) muuten vaan ihmettelemään toimintaa.
Vinkki FINBAT/UNIFIL aiheista: AFV CLUB M35 säiliöautosta saa liki suoraan laatikosta FINBAT:tin käyttämän ajokin. Kuvia muistaakseni löytyy Martti Tikan YK-kuvagalleriasta.
Vinkki FINBAT/UNIFIL aiheista: AFV CLUB M35 säiliöautosta saa liki suoraan laatikosta FINBAT:tin käyttämän ajokin. Kuvia muistaakseni löytyy Martti Tikan YK-kuvagalleriasta.
Näitä YK-joukkojen malleja näkisi näin ulkopuolisena (ei YK-joukoissa palvelleena) mielellään enemmänkin. Sääli, ettei Pasista ole olemassa rakennussarjaa, vaikka se lienee kohtuullisen käytetty maailmallakin ainakin suomalaiseksi ajoneuvoksi. Kehuskelin tätä jo aikoja sitten, enkä ole mielipidettäni muuttanut.
Hyvänen aika! Ei rakennussarjaa. no nyt ketuttaa =(
Mistä lähtien paseista on ollut rakennus-sarjoja
Kyllä se on rakennussarja!
Kiitos Manu kiitos … -_-
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.
Tutustu myös näihin

The first Medium Tank M4 'General Sherman' tanks rolled off the production line in February 1942, remained in production for the rest of World War II and was still in service two decades later. Almost…
Tutustu ja lue lisää