Timo Kekki kirjoitti:
Maalasin moottorisuojuksen Humbrolin alumiinivärillä johon lisäsin vähän valkosta,yritin jäljitellä tummentunutta peltiä.Aluksi maalasin sen hopealla suoraan purkista mutta se oli vähän liian kiiltävä mun makuuni,ehkä hopean ja harmaan sekoitus olisi se juttu.Onko hyviä reseptejä pellin maalaukseen?
Minä käytin samassa rakennussarjassa Humbrolin alumiinia semmoisenaan ja hiukan tumma moottorinsuojuksestani tuli:
Lentävät kangaspuut/Nieuport11
Sittemmin olen siirtynyt akryyleihin ja ruiskuun. Käytän usein Citadelin Boltgun Metalia alumiiniosiin ja teräsosiinkin.
Yleisesti ottaen näissä 1. maailmansodan koneissa näyttä pellin kiilto vaihdelleen suurestikin arvatenkin koneen iästä ja alumiinin hapettumisen asteesta riippuen. Jos on käytettävissä valokuva juuri siitä koneyksilöstä, jota on rakentamassa, on siitä tietysti apua sävyn valinnassa. Tästä Paul Tarasconin Zigomar-Nieuportista säilyneessä kuvassa on kuitenkin nokka niin ylivalottunut ettei pellin sävystä uskalla sanoa paljoakaan.
t. Mikko