Fw-190 D-9
Muutama vuosi sitten rakentamani Hasegawan pitkänokka.Ohjaamoa höystetty Eduardin etseillä ja lisätty injektioneuloista tehdyt tykin. ja pitotputki sekä lyijylangasta tehdyt jarruletkut. Antenni on mielestäni hauska yksityiskohta, kuplakuomussa ei ollut antenninkiristysmekanismia ja kuomun ollessa auki antenni lötkötti velttona. Elastaanilanka on mielestäni parasta materiaalia tämän efektin jäljittelyyn. Lisäksi sivuperäsimen päähän on lisätty jousta kuvaava osa punotusta kitarankielestä.
Esikuvana on I/JG26:n kone aivan sodan lopusta. Kyseinen koneyksilö jäi amerikkalaisten saaliiksi Flensburgissa ja referenssikuvat on otettu sen jälkeen, kun koneeseen on jo maalattu liittoutuneiden tunnukset. Kone on aluksi kuulunut III Gruppen kalustoon, mutta kyseinen Gruppe lakkautettiin maaliskuussa 45 ja kalusto ja koneet jaettiin rykmentin muiden laivueiden kesken. Tämä on havaittavissa ylimaalatusta III Gruppen pystypalkista. Muutoin tiedot sodan aikaisesta käytöstä ja koneella lentäneistä lentäjistä puuttuvat.
Sivuperäsimen keltainen on hieman kyseenalainen, saman Gruppen Hans Dortenmannin koneessa tällainen oli varmuudella mutta muutoin tämän kaltaiset maalaukset olivat äärimmäisen harvinaisia sodan tässä vaiheessa. Uudempi oletus onkin, että sivuvakaaja saattoi olla kokonaan maalaamaton ja poikkeava väri johtuisikin eloksoinnista, mitä saksalaiset käyttivät hyvin paljon duralumiiniosien käsittelyyn. Sivuperäsin taas voisi olla esim. RLM 76:lla maalattu.
Kone on ilmeisesti maalattu melko tyypilliseen loppusodan RLM 83 ja 75 kaavioon yläpinnalta, kun taas alapinta on paljon tulkinnanvaraisempi. Rungossa on ilmeisesti käytetty loppusodan väriä, joka muistutti RAF:n Sky sävyä. Käsittääkseni on vieläkin epäselvää, onko tämä jokin saksalaisten virallinen väri vai ainoastaan variantti normaalista RLM 76 väristä. Siivet on maalattu siten, että vain etureunan puoli on saanut värikerroksen ja senkin ilmeisesti yläpinnan sävyllä.
Tämänkin mallin kohdalla pitää pahoitella, että kuvaaminen ei vielä pari vuotta sitten ollut juuri lainkaan hallussa, ilmenee parhaiten punaisen-keltaisenkukertavissa yleiskuvissa.
10.11: Tietokoneen kätköistä löytyi parempia yleiskuvia mallista, vaihdettu.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.
Tutustu myös näihin
- 12.4.2009 • Tally-hoSupermarine Spitfire Mk. II "Borough of Lambeth"Mielestäni Spitfire on kaunein ja…