1966 Malibu SS

15.2. Perjantai
Pientä edistystä, foilattu kaikki tarpeelliset paikat (toivottavasti). Moottori värissä flektiä ja hihnaa lukuunottamatta, sisustakin on maalattu, joitakin pieniä fiksauksia pitää tehdä maalauksiin, mutta ei mitään suurempaa. Alustakin on suurimmaksi osaksi maalattu, joitakin irto-osia on maalaamatta.
22.2. Perjantai
Kyllä minä taidan luovuttaa tämän(kin) kanssa. Ei pahempia takaiskuja, paitsi toinen pakosarja ei mahtunut omalle paikalleen. Ne ketkä asioista jotain tietää, tietää senkin, että näissä toinen pakosarja tulee hieman taaemmas kuin toinen. Hyväuskoisena liimasin molemmat sarjat paikoilleen moottorin ollessa vielä irrallaan. Siinä vaiheessa kun rupesin smurffaamaan etupään putkiviritelmää moottorin sivuille, huomasin, että taaemmaksi jäävä pakosarja ottaa tulipeltiin kiinni, mikäli putkikehikon painaa pohjaan asti tulipeltiin. Joten toinen pakosarja oli liimattava "sinnepäin" viimeisenä, samalla kun liimasin kylkiputken. Aika taaksehan tuo kone tuossa tulee, ois sitä voinu ehkä suunnitteluvaiheessa vähän siirtää eteenpäin. Pari milliäkin ois jo helpottanu paljon tilannetta.
Noh, konepelti… Noh… Eihän se ihan istu / pysy paikoillaan. Kuvaustilanteessa lavastin konepeiton sinitarralla kiinni. En tiedä jaksanko mitään sokkia alkaa tuulilasin etupuolelle rakentamaan. Reiät on kyllä flipissä valmiina. Saa nähä. Jos tätä johonnii vien näytille ni ehkä sitten. Ny ei jaksa.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.