Tommonen yhdistelmä tuli tossa viime vuoden puolella tekastua. Itse veturilla ei ole esikuvaa mut kärryllä taitaa olla muutama :)). Auto ja kärry ovat italerin sarjoja veturiin vain on jatkettu runkoa ja lisätty väliteli. auton rakennus tarin löytyy taas kerran fcma.fi/FCMABBS/viewtopic.php?t=2511
Tässä nyt menee jonkin aikaa kun keräilee leukaa lattialta. Näiden kuvien jälkeen minäkin tajusin, että sen lisäksi että minun sisälläni on pieni lehmä, niin sisälläni on myös pieni rekkamies! Kyllä tuollaisella komistuksella kelpaisi lähteä viemään jääkaappeja Helsingistä Grönlannin eskimoille - heti kun saadaan sopiva silta aikaiseksi.
mikäs toi malli tuolla takana on?? pistähän kuvia…
jos tota R scaniaa meinaat joka näkyy ekassa kuvassa niin se joutu romu koppaan kun tipahti hyllyltä muuta siinä sivussa jotain säätäessä. No kyl siitä vie jotenkin jonkun rekkaveturin ehkä sais kasattua mut se jää tulevaisuuteen mietintä myssyyn
millä maalasit ja kyllä on hieno.mistä noita renkaita saa?.etin ite tollasii.netistäkö?
tuo on maalattu keltaset pinnat ihan mastonin sprayllä ja muut pensselillä. Renkaat ja vanteet on ihan italerin tavaraa ja tulleet pakettien mukana. Veturin vanteet eteen ja väli telille on itse muokattu levee läski vanteiks.
tiedätkö miten noi siirtokuvat saa irti niiden arkeista. mulla vaan repes kaikki
ne pitää liottaa kädenlämpösessä vedessä. sitten kun kuva rupee irtoon arkista, niin siirrä viemällä arkin päällä kuva kohtaan johon olet aikonut laittaa sen ja vedä alta arkki pois pitäen sormella kiinni itse kuvasta. asettele paikoilleen ja varovasti ime talouspaperilla suurimmat vedet varovasti päältä ja taas katsot onko kuva lähellakaan aikomaasi paikkaa ja jos ei niin voit siirtää sitä vielä. anna kuivua noin päivä ja vedä lakka pääle niin pysyy mailman tappiin kiinni.
tossa linkki asiasta: www.pienoismallit.net/keskustelut/1709_siirtokuvat_ja_lakkaus/?hl=siirtokuva