Siistiä työtä, kuten sinulta voi odottaa.
Eipä noita karvoja ilmeisesti decaleihin jäänyt, ainakaan näkyviin ;-)
Itsekin taistellut noiden vanupuikkojen kanssa, ja juuri tilasin Kreikasta viimisen kappaleen tätä: hobbycolours.com/products/decal-squeegee?variant=34477848133787 Joissain japsivideoissa nähnyt tällaista käytettävän.
AH-64D Apache Longbow

AH-64D on kaksipaikkainen, ampuja edessä ja ohjaaja takana. Apache on suunniteltu toimimaan joka säässä niin päivällä kuin yölläkin, siinä on tutkan lisäksi, lämpökamera, GPS, lasertähtäysjärjestelmä, pimeänäkölaitteisto jne.
Hasegawan sarja AH-64D oli varsin hyvälaatuinen niin laadultaan kuin yksityiskohdiltaankin. Lähes kaikki oli pilkottu pieniin osiin, niinpä muoviosia olikin n. 300 kpl. vaikka ei kovin suuresta koneesta ole kysymyskään. Eduradin etsiosia oli hankittuna myöskin ja niitä käytin noin 50. Näpräämistä siis riitti ja tälläiselle vanhalle nakkisormelle ihan riittämiin oli niitä pieniä murusia.
Ohjaamon näytöt ja käyttöpaneelit toteutin tällä kertaa Kelikin 3D decaaleilla jotka olivatkin varsin hyvät ja näyttävät. Konetykin piippu, pitot putket, ja pyrstön antenni ovat Master Modelsin messinkiosista. Sarjan omat decaalit olivat varsin paksuja ja niiden kanssa olikin aikamoinen ongelma koska kone on kohoniitein varustettu. Parempi olisi ollut hankkia aftermarket decaalit, mutta näillä alkuperäisillä kuitenkin mentiin käyttäen strong ja extra strong pehmentimiä. Extra Strong tosin liiankin tujua, tahtoi pehmetä jopa liikaakin ja sitten dekaali olikin pumpulipuikon karvoissa kauttaaltaan, kohoniitit vielä korosti vaikutusta, niinpä sitten dekaalien kuivuttua niitä karvoja nypittiin sieltä täältä ;-).
Maaleina käytetty lähinnä Hatakan, Akanin ja Vallejon akryylejä. Lakkoina AK:n Intermediate Gauzy Agent Shine Enhanceria ja Ammon Ultramatt Lucky Varnishia.
Kopterin aseistuksena alapuolella kypäräohjattava M230 30mm:n konetykki, siiventyngissä rakettikasetit Hydra 70 raketteja varten, sekä ripustimissa AGM-114 Hellfire panssarintorjuntaohjukset.
AH-64 Apache vieraili myös Jyväskylän lentonäytöksessä 9-10.6.2001, tosin kone ei ollut D versio pääroottorin päällä olevine tutkakupuineen, vaan aiempi A versio ja kone oli KFOR joukkojen käytössä oleva kone.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.