Pienoismallit.net

Caproni Ca.1

8. Squadriglia, 1917

Caproni Ca 1-3 kaksitasoiset kolmimoottoriset olivat Italian pommitus-ilmavoimien kantavia voimia ensimmäisessä maailmansodassa. Ympärysvallat, joihin Italia liittyi hieman myöhemmin kuin sota alkoi, taisteli Saksaa ja Itävalta-Unkaria vastaan.
Ca 1 ilmestyi jo 1914 ja sitten niitä kehitettiin lähinnä moottorisektoreilla kunnes Ca 3 ilmestyi kolmella 150 hp Isotta-Frashini moottorilla.

Minulla oli Choroszy Modelbudin mallisarja C17, joka väittää, että Ca sarjanumerolla 1151 olisi Ca3. Mallisarjassa on kuitenkin moottoriosat joidenka perusteella moottori olisi Fiat A.10, jota käytettiin Ca 1:ssä. Lisäksi kuvien perusteellä jäähdyttimien paikat ja pitkät sivuvakaajat kertovat selvästi, että Ca 1151 on Caproni Ca 1. Minulla on Windsock datafile 145 "Caproni Ca3 at war", mutta sieltä ei löydy tietoa, että millä sarjanumerolla Capronit vaihtuivat 1:stä 2:seen ja sitten Ca 3:een, mutta kuvien perusteella kyse on Ca 1:sestä. Erityisesti sivun 23 kuva, jonka perusteella tein mallin Ca 1:seksi.

Caproneja käytettiin ensimmäisenä elokuussa 1915 hyökkäyksessä Itävaltalaista ilmavoimatukikohtaa kohtaan Aisovizzassa Sloveniassa.
Koneyksilö kuvaa 8. Squadriglian konetta todennäköisesti vuodelta 1917, koska siinä on jo taka-kk-torni.
Viimeiset tällaiset Capronit poistuivat Italian ilmavoimien palveluksesta 30-luvun alussa.

Mallisarjasta:

Choroszyn resiininen mallisarja, joka ilokseni oli aika mitta- ja muototarkka. Ei siis tarvinnut tehdä niitä muotoseikkakorjauksia, joita aiemmissa tekemissäni Choroszyn sarjoissa piti tehdä. Toki yksityiskohdissa piti vääntää aika paljon ja monia paikkoja piti skrätsätä, mutta sehän on selvää näiden kanssa.

Takilointipiuhojen ja ohjainpiuhojen määräksi sain laskettua yhteensä 118.

Ainoa, mistä haluan kritisoida, on se, että mallisarja väittää, että tämä on Ca 3, jota se ei todellakaan ole.
Ca 1151 on selkeästi Ca 1, joten esimerkiksi moottorien jäähdyttimet tulee asentaa erilailla, kuin ohjeet esittävät. Jos mallisarjan ohjeita edes jotenkin voi rakennusohjeiksi sanoa? Windsock datafile on ehdoton juttu, jotta tästä voi tehdä oikeantyyppisen mallin. Reilu vuosi tässä meni. Malli on aloitettu 22.8.-21

Kiitos kuitenkin Chroszylle, että he tarjosivat aihion, josta voi tehdä mallin tästä merkittävästä lentokoneesta. Miksei esim. Roden tai Eduard ole vaivautunut?

Kommentit

Onpa hienoa nähdä tämä malli valmiina. Huikeaa työtä varmasti monin tavoin haastavasta lähtökohdasta. Mitä maalia olet käyttänyt päävärinä? Miellyttää silmää.
Kiitos Timo-Matti. Maali on Humbrol 121 siveltimillä levitettynä. Ikävää, että Humbrol maaleja ei enää saa );
Käsittämätön työvoitto.

Italian ilmavoimien museossa on Ca 3. On valtava elämys seistä sen vierellä/alla ja ihmetellä italialaisten ilmailijoitten urheutta, leijailla tuollaisella käpistyksellä.

Mikan malli ei ehkä täysin sitä massiivista hataraa ilmavuutta toista, johtuen pienestä mittakaavasta, mutta tuo detaljien määrä, täydellinen takilointi… (Kai sieltä joku vaijeri puuttuu - kuka voi tietää!)
Kiitos Sakari!
Kiva tietää, että olet nähnyt livenä aidon. Se on varmasti sykähdyttävä kokemus!
Ja joo, voi olla, että joku piuha jäi laittamatta, mutta yritin laittaa kaiken mahdollisen ;)
Sakari Pyörre kirjoitti:
Käsittämätön työvoitto.

Italian ilmavoimien museossa on Ca 3. On valtava elämys seistä sen vierellä/alla ja ihmetellä italialaisten ilmailijoitten urheutta, leijailla tuollaisella käpistyksellä.
Vielä haluan sanoa sen, että ei kai nuo Capronit olleet mitään käpistyksiä, jos vertaa vaikka saksalaisiin Gothiin.

Vahintäänkin samanarvoisia tuotoksia.
No onpahan härpäke! Mutta upeasti tehty ja voi tuota lankojen määrää.
Vielä kehun kun on resiinimalli.
Hyvin olet saanut myös tehtyä omatekemäsi osat.
Nähdäänkö tämä Kuopiossa Maalla, Merellä ja Ilmassa kuun lopulla?
Ilmoittautuminen on jo hyvää vauhtia päällä, mutta tilaa on. Myös muille hienoille malleillesi.
Kiitos Timo!

Hieman pelkään, ettei tuota oikein uskalla kuljettaa );
Olli J. 2.10.2022 13:11 Vastaa lainauksella
Upeaa jälkeä varmasti haastavasta sarjasta! Aihevalintana myös mielenkiintoinen. Tuo rintamasuunta jää usein länsi- ja itärintaman tapahtumien jalkoihin.
Kiitokset Olli!
Taas on pakko todeta, että ne tekee, jotka osaa. Hieno malli haastavasta esikuvasta ja sarjasta. Noissa Suuren Sodan lentolaitteissa on on vaan jotain.
Kiitos Mauri!
Jarmo P. 2.10.2022 16:07 Vastaa lainauksella
Hieno malli hienosta esikuvasta. Takiloinnin toteutuksen tarkkuus tässä mittakaavassa toi heti yhden puolikkaan tähden lisää.

Tämä tuntuu ja varmaan työvoitolta, rakenteluaikaa on kuitenkin mennyt yli vuosi. Mikä muuten on mallin kärkiväli, näyttää melkoisen suurelta?
Kiitos Jarmo!

Kärkiväli on n. 31 cm, joten aika kookas on.
Marko Hoo 2.10.2022 20:13 Vastaa lainauksella
Tämän valmistumista olen odotellut ja kärsivällisyys palkitaan. Tarkkaa työtä minusta ja työmäärä on lievästi sanottuna melkoinen. Varsinkin kun noita vaijereita on koneessa runsaasti. Laadukasta työtä Mika on taas tehnyt, hienoa.
Olen joskus kauan sitten antanut jollekin mallille 5 pistettä ja nyt annan toisen kerran. Käsittämättömän hienoa työtä olet saanut aikaiseksi tästä resiinimallista. xxxxx
Kiitokset Marko ja Kauko!
Mika hallitsee kyllä nämä pienen skaalan hartsi- ja pientuotantosarjat. Hienoa duunia, malli näyttää todella vaikuttavalle.
Kiitokset Janne!
Majesteettimaiset siimoitukset jälleen mikalta:) Hiano on! Miten/mistä teit tuo taka-ampuja kk tornin?
Johan Bergström kirjoitti:
Majesteettimaiset siimoitukset jälleen mikalta:) Hiano on! Miten/mistä teit tuo taka-ampuja kk tornin?
Windsock datafilestä ensinnäkin kuvat. Sitten mietintä, että kuinka sen voi toteuttaa.
Käytin mallisarjasta kk:n ja kk-ringin ja lattian, jota piti kovasti säätää. Sitten lopulta käytin mallisarjasta tornin taka-osa kepit, koska ne olivat aika oikeanmuotoiset. Kaikki muu on skrätsiä.
Muut pitkät tangot messinkitankoa ja lyhyitä vaakasuoria tankoja pystyin käyttämään sarjan stockista.

Verkko-osat ovat vanhaa partakone verkko-osasta leikattuja paloja.
Petri Ola 5.10.2022 11:54 Vastaa lainauksella
Upea malli! Onnittelut.
Ei todellakaan ollut helppo projekti.

Kuten Sakari mainitsi on Italian Ilmavoimien museon Ca-3 Vigna di Vallessa pysäyttävä näky. Museossa kannattaa ilman muuta käydä jos vain sattuu Roomaan asiaa. Juuri nyt se tosin on kuulemma kiinni, menossa on kait uuden museohallin rakentaminen.
Kiitokset Petri!
Mika Kauranen kirjoitti:
Kiitos Timo!

Hieman pelkään, ettei tuota oikein uskalla kuljettaa );
Sehän on vain pakkauskysymys ja mitenkäs nuo muut upeat teoksesi?

Meillä on käynyt Viipurista saakka monena vuotena herrasmies Boris Ivanov esittelemässä mallejaan ja saanut ainakin kertaaleen "The Best of the Shown"-pokaalin.

Tullut junalla edestakaisin ja tuonut jopa liki parikymmentä mallia kerrallaan.
Suurin malli ja lähes pari yhtä suurta on olut 1:72 " Ilya Muromets", jonka hankin hänelle edesmenneeltä Saarelan Mikolta. Sehän on kone, joka oli ensimmäinen nelimoottorinen kaksitaso - pommari koko maailmassa ja Venäläinen Sigorskin suunnittelema.
Mallia sain kalastella vaikka mistä, koska sitä ei Venäjällä ollut.
Kun Mikkovainaa ilmoitti, että hänellä olisi yksi ja luopuisi siitä ilmaiseksi jos vain joku sen tekee, niin siitäpä se lähti.
Avasin ikivanhan paketin kotonani, niin hyvä etten oksentanut. Se oli muoveissa ja haisi eltaantuneelle rasvalle ja osat oli paksussa rasvassa.
Ajattelin, että tästä jos joku mallin tekee, niin taikuri on.

Postitin sen Viipuriin ja kuinkas ollakaan, niin seuraavana syksynä se oli meidän näyttelyssä ja hyvin tehtynä.
Takilointilankoja oli muistaakseni vajaa kaksisataa ja siitä voi arvailla mallin työn.

Mallista löytyy kuvia tapahtumapalstalla ainakin vuodelta 2018 " Maalla, Merellä ja Ilmassa"-tapahtumasta.
Eli näistä kuvista:

pienoismallit.net/tapahtumat/2018/maalla-merella-ja-ilmassa/kuvat/
Kiitos Timo!
Katsotaan. Täältä Limingasta on kuitenkin aika pitkä matka ja tuona viikonloppuna saattaa olla muitakin hommia.

Kiitos kuitenkin kutsusta!

PS:
Tiedän toki tuon tarinan, koska olinhan minäkin siinä jotenkin mukana ;)
Mika Kauranen kirjoitti:
Kiitos Timo!
Katsotaan. Täältä Limingasta on kuitenkin aika pitkä matka ja tuona viikonloppuna saattaa olla muitakin hommia.

Kiitos kuitenkin kutsusta!

PS:
Tiedän toki tuon tarinan, koska olinhan minäkin siinä jotenkin mukana ;)
No nyt muistan.
Oulusta tulee ainakin joitain Kuopion ja heidän mukaan varman mahtuu malleja… ( markkinointia taas…).
Kimmo K. 10.10.2022 14:04 Vastaa lainauksella
Onnittelut viikon mallista. Upea malli - mielestäni yksi parhaistasi!
Onnea "Viikon Mallista". Ei olisi voinut osua enemmän nappiin. On se vaan niin hieno.
Vihdoin sait sen kauan odotetun "Viikon malli" tittelin, onneksi olkoon. Eipä siinä, hemmetin hieno malli ja hyvä työnjälki. Oli ihan ansaittu titteli :)
Kiitokset Kimmo, Timo ja Jean!
Marko Hoo 11.10.2022 10:27 Vastaa lainauksella
Onnittelut viikon mallista
Kiitokset Marko!
Onnittelut tittelistä! Se tuli todella hienolle mallille.
Kiitokset Timo-Matti!
Kiitokset edelleenkin kaikille pistettyjille ja erityisesti kommentijoijille. Se on ollut erityisen rakentavaa.

Olen luvannut Mikko vainaalle, että yritän tehdä vähintään yhden Choroszy-mallin per vuosi. Tässä meni yli vuosi, mutta kai mallikin oli aika iso, jotta kai Mikko vainaa pystyy antamaan anteeksi sen, että tuli vain yksi malli per puolitoistavuotta? Yriritän parantaa tahtia, eli nyt täytyy aloittaa joku Chorozy-resiinimalli piakkoin.