Nätti tippahan tuosta on syntynyt. Ebron laatuhan taitaa olla aika pitkälti peräisin Tamiyalta, liekö jonkinlainen tytäryritys.
Toi akun paikka lienee kuitenkin oikea, ainakin joissain vuosimalleissa.Tällä huutokauppasivustolla ihan viiminen kuva esittää konetilaa, jossa akku juurikin jäähdyttimen edessä.
Renault 4L
Tipparellu

Rakensin mallini erinomaisesta Ebbron 1/24 -sarjasta. Rakennussarjan yksityiskohdat ja osien yhteensopivuus olivat erittäin korkealuokkaiset. Hyvällä syyllä voi sanoa, että rakennussarja on selvästi tamigawa-laatua. Esimerkiksi rakentamisessa en joutunut käyttämään kittiä lainkaan, ja osat sopivat saumattomasti toisiinsa.
Yksi ongelma kuitenkin ilmeni: jäähdyttimen sijainti on mielestäni virheellinen. Se on liian edessä, ja akku on etusäleikön ja jäähdyttimen välissä. Olen etsinyt netistä lukuisia kuvia ja järjestys on aina ollut päinvastainen. Tarkistin myös vastaavan Hellerin Renault 4L-mallin ohjeet ja kyllä, akku oli jäähdyttimen takana. Olin pettynyt tähän mokaan ja päätin olla lisäämättä mitään yksityiskohtia moottoriin. Jos jollain kolleegalla on muuta tietoa akun ja jäähdyttimen sijoittelusta, kuulisin sen mielelläni ja todistaisin näin olevani väärässä.
Rakennusarjan rungon katto on avonainen, ja se voidaan mallintaa ”rätillä” auki tai kiinni. Koska halusin rakentaa kiinteäkattoisen version, tilasin Ebbron vaihtokorin jälkimarkkinoilta. Etu- ja takaovet voidaan rakentaa auki tai kiinni, mutta niissä ei ole saranoita, joten on päätettävä kuinka ne kiinnitetään. Siirtokuvat ovat myös erittäin hyvät. Niitä on kaksi arkkia, yksi tavallinen ja toinen, jossa on metalliset kuvat kromisia yksityiskohtia varten, kuten listat, peilit, jne.
Päätin maalata mallini Tamiya TS-56 oranssilla sprayllä, koska halusin antaa autolle pirteämmän ilmeen verrattuna tavalliseen harmaaseen ja vaalean pastellin pintaan. Löysin verkosta paljon kuvia oransseista Renault 4L:istä ja tarkistin vielä, että oranssin eri sävyjä on todellakin ollut käytössä auton valmistusvuosien aikana.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.