Melkoisen suuritöinen projekti, ainakin näin ns. helppojen mallisarjojen rakentajan mielestä, sinä olet tainnut noihin jo tottua.
Näyttävän mallin olet saanut aikaan minulle täysin tuntemattomasta konetyypistä, talvinaamio näyttää varsin uskottavalta vaikka kuvitteellinen onkin, luminen alusta kruunaa koko komeuden.
Fokker C. V E
3LLv 14, Räisälä, 1/1940

Koneyksilöstä on yksi valokuva talvisodan ajalta viistosti vasemmalta kyljeltä. Tilapäinen talvinaamiointi on muilta osin kuvitteellinen.
Mallisarja on täysresiininen PH-modelsin sarja. Luokittelisin sen lähinnä garage-sarjaan. Se sisälsi pääasiassa vain pääosat, jotka toki olivat pääosin hyvälaatuisia. Ohjaamosektorilla oli esimerkiksi vain istuimet ja ohjaajan hyvin geneerinen mittaritaulu. Siipien välisissä tuissa oli se hyvää, että ne oli vahvistettu terästangoilla. Eivätpähän notku. Jotkut osat olivat kieroja/paksuja ja esim. korkeusvakaajan tuet korvasin metallitangoilla. Kk:n korvasin miljoonalaatikko-osalla Skrätsiä ovat:
-Ohjaamosektori pääosin
-Sukset
-Pommiripustimet
-Siivekkeiden ohjaintapit
-Putket yläsiiven polttoainesäiliöistä
-Siipien lamput
Miljoonalaatikosta tuli vielä tähtäin. Sarjan siirtokuvien hakaristien valkoinen oli varsin läpikuultava, joten rungon ja yläsiipien tunnuksien päälle laitoin vielä Galdecalsin samankokoiset hakaristit. Muita piuhoja tähän ei tarvinnut laittaa kuin ohjainvaijerit ja suksien vaijerit. Maalauksessa sai todellakin käyttää taiteellista vapautta. Koska siitä valokuvasta näkee, että valkoisen läpikuultavuudessa on eroja, niin on tässäkin.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.