Maailman kaunein suihkumatkustajakone maailman toiseksi kauneimmasta (arvatkaapa mikä oli kaunein) maalauksessa..! Veli Tallyho on jälleen kerran onnistunut!! Aivan täydellisen upea Caravelle!! Muistan vieläkin ensimmäisen suihkarikokemuksen välillä Kuopio-Helsinki joskus 70-luvun alkupuolelta - oli se upea kone ja kokemus!!
PIDÄN!!
Swissair Caravelle III
HB-ICY, "Lausanne"

1960-70-luvuilla Caravelle oli käytössä erittäin monessa lentoyhtiössä niin Euroopassa kuin muillakin mantereilla. Caravelle pääsi jopa USA:n markkinoille. United airlines oli yksi konetta käyttänyt amerikkalainen lentoyhtiö. Tärkeimpiä eurooppalaisia Caravellen käyttäjiä olivat mm. SAS, Finnair, Air France, Alitalia, Sabena, Austrian Airlines, Air Inter, Iberia, TAP ja JAT. Mielestäni yksi tyylikkäimpiä Caravellen maalauskaavioita oli Finnairin ohella Sveitsin kansallisella lentoyhtiöllä, Swissairilla, joka operoi aikanaan yhdeksällä Caravelle III-tyypin koneella.
Päätin rakentaa Lausanneksi kastetun koneyksilön, HB-ICY. Rakennussarjaksi valitsin Authentic Airlinersin erittäin yksityiskohtaisen hartsimallin ja siirtokuvat tilasin F-DCAL:ilta.
Mallin rakentaminen ei tuottanut sen suurempia ongelmia. Joitain saumojen kittauksia jouduin tekemään. AA:n rakennussarjojen erityispiirteenähän on se, että niissä ei ole mitään ohjeita tai siirtokuvia. Pääkomponenttien kasaaminenhan ei yleensä aiheuta päänvaivaa, mutta pienten osien kuten laskutelineiden, moottorien sisäosien ja muiden oikeiden kohtien löytäminen maalliin kuuluville fotoetsiosille on välillä aika työlästä. Helpotuksena tähän AA julkaisee kotisivuillaan vinkkejä eri mallien rakentamiseen.
Swissairin dekaalit olivat F-DCAL:in laserprintatatut siirtokuvat, jotka olivat aika paksut ja hyvin läpikuultavat. Tämän tyyppiset siirtokuvat toimivat kyllä oikein hyvin, mutta mallin pinnan täytyy olla erittäin tasainen ja kiiltävä, jotta dekaalit istuisivat tiukasti koneen pintaan. Ohjaamon ja matkustamon ikkunoiden aidonnäköiset siirtokuvat tilasin erikseen AA:lta.
Käsittelin mallin aluksi Mr Surfacer 1000-pohjamaalilla ja sen jälkeen maalasin valkoiset osat Tamiyan Fine Surface primerilla. Lopuksi ruiskutin pinnan Tamiyan kiiltävällä spray-lakalla. Alumiiniset kohadat pohjustin aluksi Tamiyan kiiltävällä mustalla, jonka päälle ruiskutin AK:n Extreme metal-polished aluminium:ia. Käytin myös Vallejon maaleja pieniin yksityiskohtiin. Siirtokuvien lukitsemiseen mallin pitaan käytin Humbrolin kiiltävää lakkaa.
Markkinoilta löytyy siirtokuvia muiden lentoyhtiöiden tyylikkäisiin Caravelle-koneisiin, ja tulen varmaankin rakentaman vielä jonkun muukin koneyksilön. Esimerkiksi Caravelle Alitalian alkuperäisessä värityksessä kutkuttaa kovasti mieltä.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.