Pienoismallit.net

Dog Green Sector, Omaha Beach

D-Day, 1944

Normandiassa kaatuneiden muistolle!

Parisen vuotta sitten valmistunut D-Day dio uusilla kuvilla ja taustoilla, en nyt muista oliko tää koskaan täällä asti näytillä. Eniveis, jos muistellaan miten tää on tehty niin vesi on Vallejon Still Wateria ja Water Effectiä, ranta hienoa hiekkaa ja toi piikkilankakiekura oli ite taivuteltu messinkilangasta ja maalattu päälle, figuja muokattu mm. lääkintämiestä ei edes paketoinnissa ollut.

Kommentit

Erinomaista työtä, tulee "Pelastakaa sotamies Ryan" leffa mieleen. Sinulla nämä diot ovat kyllä vertaansa vailla!
YT
Kalle
Kimmo K. 10.3.2017 11:38 Vastaa lainauksella
Mustavalkokuvista tulee hyvin autenttinen tunnelma. Värikuvatkin näyttävät hyviltä ja erityisesti figuurien asennot ovat luonnolliset ja värisävyt miellyttävät silmää. Jos figuureista olisi lähikuvia, niiden teknistä toteutusta olisi helpompi arvioida. Tunnelma on kuitenkin kohdallaan, mikä on dioraamassa tärkeintä. Hieno kokonaisuus!
Kiitos paljon Kimmo!

Figut on niin karun olosia siloposkia jotta niille pitäs jälkeenpäin ekana tehdä jonkinlainen parran/sängenkasvu ;)
MV-kuvat näyttävät aidoilta tilannekuvilta! Loistotyötä!! Ammusten (ilm.KK:n osumia) onnistuneet todella hienosti! Niinkuin tuossa aiemmin kuvattiin, tuli minullakin elokuva "Pelastakaa Sotamies Ryan" vahvasti mieleeen!! Pidän kovasti.

yst. terv. Seppo V
Kiitos Kalle ja Seppo!

Siltä Shaving Ryans Privates eiku Saving Private Ryanin pohjalta lähdin tätä silloin tekemäänkin :)
AJ 11.3.2017 12:35 Vastaa lainauksella
Moi Jean, Tämä on erittäin onnistunut dio. Kuten yllä mieleen tuli väistämättä "Pelastakaa Sotamies Ryan" leffa ja mv-kuvista hyvin autenttinen tunnelma.

Ei mitään nillityksiä ja narinoita, ainoastaan kehuja - erinomainen huippusuoritus! Ehdottomasti viikon mallin ainekset koossa! Hienoa Jean! Parhain terveisin, AJ
Jep, komppaan AJ:tä; tästä Viikon Malli!!
YT
Kalle
Kiitos todella paljon AJ & Kalle! :)
Eivät ne parransänkeä tuossa vaiheeessa kaipaa. Nehän vasta lähtivät Englannista kanaalin yli.
Hienosti mallinnettu.
Minulla ei tullut mieleen jo useasti mainittu elokuva, mutta Robert Capan kuvat kylläkin.
Kiitti Timo!

Nojoo, aika nuorukaisiahan ne tais muutenki suurin osa olla ja just sheivattujakin vielä :)
Moi Jean,
Todella siistii…