Oikeanlainen tausta ja mv-kuva, menisi täydestä 1:1 versiona… Erinomaisesti olet Erkki onnistunut. Jotenkin kokonaisuus vaikuttaa vain niin täydelliseltä. Kuvissa on vielä paljonkin tutkittavaa, mutta jätetään makeaa huomisellekin. Kateellinen olen kättesi tuotokselle.
Pidän!!
Mark A Whippet
Brittien keskiraskas ensimmäisen maailmansodan panssarivaunu.


Osassa Whippet-tankeista äänenvaimentajat oli suojattu asbestinarulla. Tähän tarkoitukseen käytin valkoista ompelulankaa ja jonka kiinnitin pikaliimalla.
Keskiraskas Mark A-tankki kehitettiin ns. läpimurtopanssarivaunuksi aikaisempien sotien ratsuväen tapaan käytettäväksi. Lempinimen "Whippet"- Vinttikoira, tankki sai siihen aikaan huomattavasta, 13km/h-nopeudestaan, joka oli kaksinkertainen verrattuna raskaisiin Mark IV-isoveljiinsä. Tankki kehitettiin valmiiksi vuoden 1917 loppupuolella ja ne tuotiin länsirintamalle keväästä 1918 alkaen.
Mallini on maalattu Tamiyan maaleilla ja säistetty MIG.in tuotteilla
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.