Tyynimeri 1945

maailmansodan loppupuolella.
FIGUURIT
Dragonin figusetit ovat nimeltään "US Marines Iwo Jima 1945" sekä "Japanese Army Infantry Peleliu 1944."
Jenkkisoltut olivat kohtalaisen laadukkaita ja aseiden valu terävää, vaikkei mitään NextGeniä. Mukana jopa
Winchesterin haulikko. Japsi-figut olivat astetta huonompia, detaljit pyöreitä ja aseet näyttivät kömpelöiltä. Jouduin esimerkiksi poistamaan pk:n etujalkojen paksuudesta puolet pois.
KASVIT & MAASTO
Kasvillisuuden tein metsäkerrossammaleesta sekä Mininaturin ja Model Scenen tuotteista. Mininaturin
vaaleanvihreä lehvästö (nuo pitkulaiset suikaleet) vaikutti erinomaiselta sekä näyttävyyden että työstettävyyden osalta.
Model Scenen ruohomattojen kanssa tuli hieman ongelmia. Itse "kasvi" oli kiinni n. 1cm paksussa alustassa, joka piti leikata pois ennen liimaamista. Homma voisi toimia, jos matto kiinnitetään tasaiseen paikkaan sellaisenaan mutta tässä tapauksessa piti leikata parin neliösentin paloja, joten tuo oli liian paksua tähän mittakaavaan. Joten jos leikkaa palasen mattoa ja ohentaa paksuutta puolella ja liimaa palasen epätasaiselle pinnalle, ei köntistä työstämisen jälkeen välttämättä ollut paljoakaan yksityiskohtia jäljellä.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.
Tutustu myös näihin
- 2.3.2017 • Petri KovanenThe older The Fiddler, The sweeter the tunePieni dioraama johon yrirtin saada…