Valentine Mk IV

Opiskelin Youtube-videoista eri tekniikoiden yhtäaikaista käyttöä ja oikeastaan vasta nyt ensimmäisen kerran hokasin, mikä merkitys on monilla päällekkäisillä ja jopa vaivihkaisilla kerroksilla niin, että yksikään ei dominoisi kokonaisuutta liikaa. Tuli mieleen raskas kuvankäsittely, jossa laitetaan layeria layerin päälle käyttäen erilaisia efektejä.
Tässä mallissa on pääosissa chippailut eri tekniikoilla: hiuslakalla, pensselillä ja vaahtomuovilla/spongella. Siivujen väliin laitoin filtteriä, valumaa ja pin washeja. Koska talvicamot on usein aika yksivärisiä (kuinkas muutenkaan), halusin tehdä äkkivääriä kontrasteja, vaihteluita sekä näyttävyyttä "realismin" kustannuksella. Ei ole mitään fysikaalista syytä, miksi talvimaali lähtisi kulumaan juuri tuolla tavalla.
Pigmenttien käyttöä olisin voinut viedä hieman pidemmälle ja käyttää enemmän eri sävyjä, joita valokuvat vielä latistavat.
Kyllähän Valentine näyttää "huutavan" jotain vinjettiä alleen mutta työläs projekti kulutti ammukset niin loppuun,
etten halua nähdä tätä kapistusta vähään aikaan. Mutta kaiken kaikkiaan kokeilusta jäi hyvä fiilis ja jatkotutkimuksen aiheeksi sopisi kulunut aavikkomaalaus täysin samoja tekniikoita käyttäen.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.