Pienoismallit.net

M5A1 Stuart

u.s. armyn kärkijoukot saapuvat ranskalaiseen kauppalaan ja jostain kajahti laukaus.

Tämän dioraaman Tarpeet:

M5A1 Tamiya + Eduardin etsejä
Dioraamapohja MiniArt
Figuurit Tamiya ja Masterbox
Pikkusälää Dragonilta
Kasvit Mini Naturilta

Vaunun olen maalannut Modelmasterin ja figuurit pääosin Tamian akryyleilla. Dioraama-alustaan olen käyttänyt lähes kaikkea Tabascosta öljyväreihin. Vaunun vanhensin kevyesti, koska eletään D-päivän jälkeisiä päiviä.

Opiksi otettavaa tästä projektista:
1. Dion eri osat; pohja, vaunu ja figuurit kannattaa kuvat erikseen ennen kokonaisuuden kokoamista. Tällöin kameran havaitsemat virheet ovat helpommin korjatavissa.
2. Sulo Vilen ei sovi esikuvaksi. Tamiyan vanhemmat figuurit eivät sovellu edes harjoitus käyttöön, vaikka halpoja ovatkin. Saattaisivat olla mukava (= kettua muistuttava) haaste kokeneemmalle figuurimallarille.
3. Seuraavalla kerralla mietin kahdesti ennen viimeistä mattalakka kerrosta. Tällä kertaa se söi sävyeroja.
4. Vanhenpaan Tamiyan malliin hankin uudet siirtokuvat, kuivasiirtokuvat tai maskit. Tämän mallin siirtokuvat alkoivat pölistä irti kun dioraamaa pyöritteli kuvausta varten. Dekaalit asetin reilu kuukausi sitten jonssonilla vahatulle pinnalle ja käsittelin ne Micro Solilla ja Setillä. Päälle Jonssonia ja myöhemmin mattalakka. Kuivumisajat olivat useita vuorokausia (tämä oli nimittäin eräänlainen maalinkuivumis Dio).
5. Dioraama pohjan viimeistely reunoiltaan pitää hoitaa loppuun ennenkuin alkaa tekemään siihen rakenteita.

Kommentit

Tosiian action dioraama ja hyvältä näyttää voisi olla vaikka( pelastakaa sotilas Ryanin filmistä).
Tuossa Stuartissa olevista 2 hiekkasäkeistä ovat oudon pönköt nyt.
Tuon kasvin oksan olisi voinut unohtaa myös on niin orpo tuossa edessä?
Vaunuun ennemmän säistystä onhan tuolla jo kuljettu pölysillä teillä?
Myös tuo tornin kk olisi voinut sävytää, ja laitaa tyhjiä hylsyjä kannelle ja kadulle?
Tuohon pensasleikkuriin metalli kulumaa onhan tuolla puskettu jo normandian kasviaitoja.
Nuo figut ovat makeasti toiminnassa, lievä panniikki yhteen jenkiin osui.
Tuolla takana Tom Hanks ampuu lonkalta thompsonilla, saksalaista selkään.
Fritzi unohti panssarinyrkin,ja lähti karkuun.
Ja noissa uniformuissa on sopivasti erivärin vivahteita, mitä kuvista näkee.
Asennot ovat kuin kirsikka kakkun päälle.
Nyt olisi hyvä tehdä Fritzien puolelta samasta dioraama.
Tää on vaan niin hieno vov :D
Kivasti olet saanut liikettä ikuistettua. Tankkiin olisin toivonut hieman säistystä, tuskimpa ne noin puhtoisia olivat edes kaduilla.
Figuurien liike parasta. Hieno dioraama.
T.T
Joo ei kannata liikaa väheksyä vanhojakaan figuureita, sillä tässähän ne ovat dioraaman parasta antia. Ymmärrän kyllä kasaamisvaiheen tuskan ja monestihan naamat ja action-asennot ovat kömpelöitä.
Omasta mielestäni hyvin onnistunut dioraama ainakin itse tykkään asettelusta ja ideasta. Kieltämättä stuartti pitäisi saada näyttämään siltä että sitä on käytetty muuallakin kuin paraateissa. Paljon hyviä yksityiskohtia jotka elävöittävät dioraamaa huomattavasti. En tiedä mistä johtuu jossain kuvissa näytti jopa 1/72 dioraamalta.
Yleisesti onnistunut dioraama :)
Jermakki 9.5.2014 18:23 Vastaa lainauksella
Kiitokset kommentisteistanne.

Noiden moittimieni vanhojen Tamiyan figuurien puute on kasvoissa sekä yksityiskohtien ja vaatteiden laskosten loivuudessa. Asennoiltaan ne toki usein antavat hyvän lähtökohdan niin rauhallisempaan kuin vauhdikkaanpaankin asetteluun. Taitaa seuraava projektini joutua pahasti "sään armoille".