M3A2
Puolitela

OOB-tyyliin mitään ei ole lisätty laatikon ulkopuolelta, paitsi "jonkun" verran maaleja ja muita pintakäsittelyaineita. Tässä oli ajatuksena kokeilla Michael Rinaldin kirjoissaan esittelemää tapaa toteuttaa olive drab ja chippaukset siihen. Eli pohjalle tuli Tamiyan olive drabi ja päälle Lifecolorin paria haaleampaa olive drabia. Tästä olisi sitten Tamiyan ohenteeseen kostutetulla siveltimellä pitänyt saada aikaiseksi kivat chippaukset. No, ei onnistunut.
Monta ylimaalausta en viitsinyt tehdä enkä maalinpoistoonkaan ryhtynyt, koska etukäteen maalattu sisusta oli mielestäni riittävän ok ja se ei olisi pitänyt Pensselipesusta. Jotain muuta samalta herralta piti sitten vielä kokeilla, ja se oli mutakerrosten rakentelu pigmenteistä. Kiinnitysaineena on käytetty Tamiyan keltakorkkista. Vaikutti ainakin paikoitellen toimivalta. Kuvausalustalla näkyy irtopigmenttiä telojen alapinnoilta, jonne en kiinnitettä käyttänyt.
Rakentelu melko iisiä ja helppoa, tosin yllättävän paljon hymykuoppaa ja muuta ei asiaan kuuluvaa löytyi tästä melko iäkkäästä sarjasta. Lokasuojille ja tavaratelineille tarkoitetut nyytit jätin lopputuloksesta pois, koska ne eivät jotenkin ruvenneet istumaan paikoilleen. Näyttivät kököiltä. Pidetään oletustilanteena, että ajoneuvo on palannut tehtävältä ja ukot ovat häipyneet kamppeineen.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.